Nokia'nın Lumia'ları uçuşa geçti; ama...

Nokia, Lumia ceplerin yakaladığı inanılmaz satış başarısını kutluyor. Ama diğer yandan...

  • Levent Öztürk
Lumia serisi, Nokia için satış rekoru kırdı!

Nokia, son zamanlarının en iyi Lumia satışı raporlarıyla çok mutlu bir havaya büründü. Lumia; 2013'ün ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 27 artış yakaladı.

Ancak Nokia için her şey uzun süre iyi gitmedi. Geçen yılın son çeyreğinde 196 milyon dolarlık bir zarar bildiren Nokia, 1999'dan bu yana en düşük çeyrek raporuna ulaşmış oldu. Tabii ki, bahsedilen çeyrekte 37 milyon iPhone ihraç edildiği düşünülürse, Nokia'nın halen Samsung ve Apple ile tam olarak aynı seviyede olmadığı çok açık.

Nokia, Lumia serisi ile güven verici gelişmeler sağlamış olsa bile, iş şirketin en güçlü olduğu "akılsız" telefon konusuna gelince biraz değişiyor. Nokia'nın bahsedilen çeyrekte bu tip modellerde yüzde 30 satış kaybı yaşamış olması, insanların giderek daha fazla akıllı telefona yöneldiğinin bir göstergesi. Lumia ile gelen başarıları gölgeleyen de, biraz bu durum oldu.

Çok yakında işin içine 41 MP kameralı "Nokia EOS" da girecek. Buna daha zarif bir "Lumia 920 halefi" ve gizemli "Galaxy Note" rakibi hakkındaki söylentiler de eklenirse; gelecek çeyreklerin Nokia için ilginç ve karlı bir yılı işaret ettiği söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

asha 311 fiuat olarakta ugun ve özellik olarakta.

@23 Nis 2013 20:38 o ne ya? biz akilli telefon diyoz

amiral gemiler firmanın reklamıdır. samsung s ve note serisini çıkarınca eskiden yüzüne bakılmayan alt seviye cepleri bile üzerinde samsung yazdığı için alınır oldu... eğer lumia ile başarı yakalarsa bu başarı alt seviye telefonlarının başarısını da etkiler. yeni lumia lar ince hafif ve güçlü donanımlar ile gelirse alacağım telefon kesinlikle lumia olacak.

androide geçmedikleri sürece yada windows u daha fazla telefonlara koymadıkları sürece hep geride kalıcak nokia yada herşeye yeniden başlayıp yeni bi sistem yapmaları gerecek o da imkansız symbiann ne kadar berbat olduğunu herkez biliyo HTC Samsung Sony 1 numaralı telefonlar apple saymıyorum bile :D

@23 Nis 2013 21:08 Wp8 kullandın mı? Kullanmadıysan sus. Bi bitin artık. Piyasada sizin gibi bi halt bilmeyenler olduğu sürece siz tekel konumuna çıkmaya çalışan google ve apple zengin edersiniz. Azıcık beyninizi kullanın artık.

Nokia eski günlerini dönüyor gibi.

Boşverin Lumia'yı. Lumia'da Nokia'da Windows Phone'da batsın yokolsun. Bunlar fiyatları sunni olarak yüksek tutulan aletler ve tüm kodları kapalı kullanıcı düşmanı aletler; onlar çalıyor biz oynuyoruz. Açık kaynak Android sayesinde isteyen üretici değişik kalite ve fiyatta üretim yapabiler onların sayesinde milyonlar akıllı telefon ve tablet kullanabiliyor.

galaxy note rakibi vede 41 mp kırmızı bi lumia olsa tadından yenmez :D

nokia windows mobile ı seçerek kendi iflas bildirimini imzaladı. ne nokianın windows mobile'ın gelişmesini bekleyecek zamanı kaldı nede windows mobile' ile vakit harcayacak geliştirici var. bu denklemde windows mobile kullanan herhangi bir cihazın başarı şansı yok. tablette ise zaten samsung ve diğer markalar çoktan windows 8 tabletleri piyasaya sürmeye başladı.

nokia elindeki teknolojiyi kullanamayan bir firma olarak anıldı ta ki 41 MP 808 Purewiev telefonu çıkana kadar hangi firma mesela SONY çıkarabildi mi hayır demek ki ne imiş nokia köklü bir firma imiş şimdi kendini kurtarma yolunda inancım nokia'nın kendini kurtaracak olması yönünde

Herkes bir hater arkadaş :) 2 dakikada şu anda kullandığınız işletim sisteminin geliştiricisi Microsoft u batırdınız, yetmedi yılların nokiasını da iflas ettirdiniz ya tebrikler. Açık kaynak kodunu bu derece ateşli savunan arkadaşlarımızın geliştirmiş olduğu açık kaynak kodlu programlarını görmek isterdim, ama nafile :) Geliştiricilerin işi yok buna yönelecek demiş bir arkadaş.. Android platformu için geliştirilen yazılımların kırılması sonucu firmalar & freelance yazılımcılar para kazanamaz hale geldiler, Halen kırılmamışken WP8 üzerinden ekmek yemek daha mantıklı bir karar. Yine .net platformunun gücünü arkasına almış bu sistemi düşününce, zaman içinde yazılımcının artacağı da öngörülebilir. Her bütçeye uygun cihaz yaklaşımı esasen çoğu kullanıcıyı androidden uzaklaştıran bir yaklaşım. Düşük bütçeli cihazlarda yerlerde sürünen android performansı, akıllı telefonu bırakıp 3310 kullanmaya itiyor insanı. Parası olan için elbette durum rahat :) Yakında operatorlerin kampanyaları sayesinde WP8 kullanımı Türkiye'de bir nebze daha yaygınlaşak ve bu "hater"lık bitecektir diye düşünüyorum.

eski model tuşlu telefonlar hala 350-400 TLden satılıyor.. bu fiyata iş gören güzel bir akıllı telefon alınabilir.. tabiki eski model telefonlar satmaz..

Tüm lumia serisi için 2012 son çeyrek 4.5 milyon satış.2013 ilk çeyrek 5.5 milyon satış beklentisi. Xperia z 40 günde 4.5 milyon satış. Nokia uçuşa geçmiş . Çok komik.

@24 Nis 2013 kıyasladığın telefonu üreten firma kurulduğu günden bu yana kaç kez llider olmuş saman alevi senin bahsetiğin xperia-z özellikle ülkemiz için piyasa artık telefona doydu herkeste bir S3 iphone htc almış başını gidiyor sanki bedava dağıtılmış gibi zaten telefonu olan bir insan kalkıpta çok üstün bir model olmadıkça telefon almaz Nokia sadece biraz geç kaldı hepsi bu ama bu durumda değişmeye mahkum..

Wp'ye laf atanlar önce bir wp alsın da öyle konuşsun. Çoğu uygulama var. Şu an eksik olan instagram var 1 haftaya falan o da gelecek. Siz hala 5 para etmez android fanboyluğu yapın. Nokia sizin gibiler yüzünden batmaz.

Sen de yorum yaz