Nokia'nın tek hedefi akıllı cepler değilmiş!

Lumia 920 ile akıllı telefon pazarında kendine pay bulan Nokia, sadece bununla yetinecek gibi değil!

Nokia'nın tek hedefi akıllı cepler değilmiş!

Lumia serisi ile yeniden hayat bulan Nokia cephesinden yepyeni haberler var. İGörünüşe  göre, Apple ve Samsung gibi devlerle boy ölçüşmek için girdiği üst uç akıllı telefon pazarında önemli bir pay kapan Nokia, tıpkı Huawei ve ZTE gibi firmaları örnek alarak, MWC'de daha ucuz telefon modellerini de tanıtmaya başladı.

Özellikle Lumia 920 satışları ile dikkatleri üzerine toplayan şirket, son hesaplamalara göre 2012 yılı sonunda giriş ve orta seviye telefon payının yüzde 20'sini heba ederek, toplam gelirini 9.4 milyar Avro'ya kadar düşürdü. Daha da ilgi çekici haber ise, açıklanan bu son rakamlar ardından beklenen Nokia tableti bu yıl da göremeyecek olduğumuz yönündeki iddialar oldu.

Swedbank analizcilerinden Hakan Wranne'ye göre Nokia'nın tek hedefi, hali hazırda bulunan akıllı telefon pazar payını olabildiğince genişletmekle sınırlı değil. Wranne, özellikle gelişmekte olan ülke pazarlarının başta giriş ve orta seviye telefonlarla büyüdüğüne dikkat çekerek, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarını son kullanıcıya ucuz bir şekilde ulaştırabilmenin ne kadar önemli olduğunu dile getirdi. İşte Nokia'nın üst ucun yanında bir diğer hedefi de bu kesim... Yeni duyurdukları Nokia 301 ve 105 modelleri, bunu açık bir biçimde kanıtlıyor.

Nokia'nın akıllı telefon sektöründe, Gartner tarafından hesaplanan pazar payı yüzde beş oranındayken, Apple ve Samsung'un yüzde 52 olması halen büyük bir fark.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Olsun zamanla geliştibir pazar payını tabi böyle devam ederse

nokia'nın yani wp nin tutlması için google ile bağ kurması şart.. başta güzel bir youtube uygulaması istiyouz.. sonra gmail, gdrive, gmaps gibi çok kullanılan uygulamaların da yapılması gerekiyor.. s voice tarzı sesli yardım uygulaması olmazsa olmaz.. ilk konuşan ve konuştuğunu anlayan telefon nokia'nındı (3310 la ses etiketi) ama samsung aldı başını yürüdü.. ovi maps navigasyon olarak beğendiğim güzel bir uygulama ancak daha fazla yerelleşmesi ve diğer şehirleride kapsaması gerekiyor.. bunun için Türk şirketleriyle anlaşmada çok önemli (başarsoft gibi)

İNŞALLAH NOKİA ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEKTİR

Bir kez daahs soyluyorum uygulama olayını Microsoft çözer Nokia değil. Nokia sadece kendi teknolojisiyle ürettiği uygulamaları koyabilir. Youtube vesaire bunlar Google ve Microsoft un arasında. Bilin az şunları

Aslına sadık, bir Nokia kaldı...

Nokia'nın en büyük hatası, Symbian'ı bırakması oldu. Şimdiye kadar android kadar popüler olabilirdi.

@27 Şub 2013 16:03 Symbian S^4 ile daha iyi olabilirdi.

Windows Phone a geçmekle doğru iş yaptı Nokia. Görsellik hız ve stabilite açısından çok iyi bir sistem Windows Phone. Uygulama bakımından sistem özellikle Türkiye de yeni olduğu için eksiklik var o da giderilicek. Nokia android yapsa diğer android üreticileri gibi telefonlar yapıp orjinalliğini yitirirdi. Şimdi Bi,iphone bir de lumialar özgün ve şık telefonlar.

symbianı falan bırakın MeeGo vardı ne çabuk unuttunuz. Windows ile anlaşana kadar meego ya önem verselerdi en azından vakit kaybı yaşamayacaklardı. Neyse ben yine de Nokia nın pazarda daha çok yer bulacağına eminim. Lumia da en azından "son çırpınışlar bunlar" cılara cevap oldu.

Windows Phone güzel gerçekten Nokia da güzel cihazlar üretiyor bu sisteme. Son bir haftadır markette coştu devamı katlanarak geliyormuş.

gün gelecek nokia yı kötüleyenler çooook pişman olacak!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir