Nokia'nın yeni telefonundan beklenenler...

Nokia'nın Windows Phone 8 kullanan ilk telefonu hakkındaki detaylar ortaya çıkıyor!

Nokia'nın yeni telefonundan beklenenler...

5 Eylül 2012 tarihinde Microsoft ve Nokia ortaklıklarının ilk meyvesi olan akıllı telefon serilerini tanıtacaklar. Şu anda ürünün tam olarak ne olacağı bilinmese de kulislerdeki tahminler telefonun halihazırda piyasada olan Nokia Lumia 900'lere çok benzeyeceği üzerine...

Bunun nedeni ne olabilir? Uzmanlar Nokia'nın yeni bir tasarımla ortaya çıkmak yerine halihazırda var olan ve başarısını kanıtlamış bir form faktörü kullanmanın büyük avantajları olduğu konusunda hemfikirler. Lumia 900 tasarımı zaten şu anda N9 ve Lumia 800 tasarımlarında kullanılıyor. Lumia 900 ile 800 arasındaki farkın 4G LTE desteği, ön kamera ve daha büyük bir ekran olacağı iddia ediliyor.

Haihazırda varolan bir standardı kullanmak finansal açıdan sıkıntılar yaşayan firmanın yeni yatırımlar yapmasına da gerek bırakmıyor. Tüm bunlara, piyasada bu tasarımın ve renk seçeneklerinin de çok beğenildiğini eklemek gerekli. Zaten değişen şey yazılım olduğu için donanımsal olarak büyük bir evrim geçirilmesine de gerek kalmıyor.

Neler değişecek?

Uzmanların yeni Lumia'dan beklentilerini kısaca özetlersek, SD kart desteği, Qualcomm'un çift çekirdekli  Snapdragon S4 Plus işlemcisi, 4.3" AMOLED ekran  1,280x720 piksel HD çözünürlüğü ve Nokia'nın muhteşem ClearBlack görüntü filtresi ve NFC diyebiliriz. 5 Nisan'da uzmanların bu tahminlerinin ne kadarının tutacağını görecek ve CHIP Online okurları ile paylaşacağız!

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

param olsada bu telefondan alsam

5 eylül olmasın :D

@19 Ağu 2012 13:21 NİYE SENİ İSTEMEYE Mİ GELECEKLER :D

NOKIA nın son windows işletim sistemli telefonları teknoloji ve kalite açısından hem iphone hemde samsung galaxy s3 ile yarışacak düzeyde gerçekten de kaliteli telefonlar ürettiler ilk başlarda pazar payı sıkıntısı yaşasalarda ileriki yıllarda yükselmeye devam edeceklerdir Müşteriler kaliteyi herzaman ödüllendirmişlerdir. NOKİA nın bu yeni stratejisi de bu ödülden pay alacaktır. Ancak nokia nın yıllarca pazar lideri olduğu ve ezici bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu Türkiye gibi ülkelere 2.sınıf ülke muamelesi yaparak bu yeni ürünleri piyasaya geç sürmesi yada hiç sürmemesi sadece kendisine zarar verir. Özellikle de ülkedeki ekonomik ve nüfüs gelişimini hesaplayarak pazarı yeni yeni ciddiye alan apple gibi rakipler karşısında.NOKIA kendi pazarlarını(Türkiye. Asya ve g.amerika ülkeleri) koruyarak aynı zamanda zayıf olduğu pazarlarda (ABD,JAPONYA,KANADA,İNGİLTERE) mücadelesini verebilmeli

@19 Ağu 2012 13:35 Nokianın pazarlama müdürü olmalıymışsın birader.

windows neyi düzgün yapmış ki

@19 Ağu 2012 13:49 şuanda kullandığın bilgisayarın işletim sistemini ve sana bilgisayar kullanmayı öğreten kişilerin kullandıkları yazılınmları

snapdragon s4 PLUS nedir abi ya yuh diyorum. halihazırda lumia 900 (windows sağolsun) galaxy s3 ile yarışıyor zaten. (youtube'a bakabilirsiniz) böyle hayvani donanımlı bir lumia, üstelik snapdragon s4 plus ile birlikte gelirse, şok olur mobil dünyaya. hem zaten nokia çoğunluğun ilk göz ağrısı olduğundan ve kalitesini de ispatlamış bir marka olduğundan, böyle windows 8 ve böyle bir donanım tekrar eski günlerine döndürecektir nokia'yı.

En son C5 kullanmıştım boyun donan rezalet bir telefondu dokunmatiği de rezaletti. Ucuz desek Aldığımda yeni çıkmıştı 500TL den pahalı telefondu öyle çok ucuzda değildi. O vaziyeti gördükten sonra nokia ya soğumuştum. Önceden hastası olduğum sürekli yeni modellerini aldığım bir markaydı oysa. Toparlarsa kendini nokia mı? Neden olmasın?

Haberde iki bölüm yanlış. Lumia 900 ve 800 arasındaki farkın demiş. Bu telefonlar zaten piyasada. Çıkacak Lumialar ile Lumia 900 arasındaki farkın demesi lazımdı. Bir de yazının sonunda 5 Eylül yerine 5 Nisan yazılmış:) Haber için teşekkürler.

nokia artık agzıyla kuş ta tutsa artık hayır

Gelse de alsak artık ya.

gelsede çöpe atsak

Ben Win8 li Nokia nın çıkmasını bekliyorum. Bir yıldan fazla bir süredir Android telefonları denedim. Bence android sistemi başarısız bir sistem. Yüksek kaynak ihtiyacı, hızlı pil tüketimi, başarısız harita ve navigasyon (Nokia bu konuda rakipsiz bence), yüklenen programların güncellendikçe stabilitesini kaybetmesi, android markette mevcut yüz binlerce programın büyük kısmının çöp kadar değeri olmaması, yüksek kaynak ihtiyacı sebebi ile aşırı ısınan telefonlar.... Win 8 sisteminin çok daha başarılı olacağı açık. Tablet ile birlikte kullanmak harika olacak. Android sistemi bence şişirme bir sistem, popüler ve makyajlı bir ürün. Apple ile sidik yarıştırmaktan öte bir tarafı yok. Nokia Windows ile büyük bir başarı yakalayacak bence. Yazılımın Android e oranla çok daha kullanıcı dostu, kaynak sömürmeyen özellikte olacağı kesin. Bırakın Android kullanıcıları sapkın bir şekilde 8-10 çekirdekli cihazları hayal etsinler. Yüz binlerce işe yaramaz program ile övünsünler. Sonuçta telefonda kaç farklı program kullanıyoruz? 100 tane değil elbette. Android markette bir milyon program olsa ne olur?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir