"Nokia otobüsün peşinden koşuyor"

Nokia'ya ve CEO'su Elop'a yöneltilen bu şok sözler, bakın bu sefer kimden geldi...

"Nokia otobüsün peşinden koşuyor"
Lee Williams

Nokia'nın ilk çeyrekte önemli bir kayba uğradığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış, bunun yanında kredi oranı Fitch tarafından "değersiz" durumuna düşürülmüştü. İyi giden Lumia 900 satışları ile ümitleri yeşeren şirkete bir yumruk da eski bir Nokia yöneticisinden geldi.

Lee Williams, Nokia'nın Series 60 yazılım bölümünde 2006 ve 2009 yılları arasında yardımcı başkanlık görevinde bulunmuş, daha sonra Symbian Kurumu'nda yöneticilik yapmıştı. Şimdi Sourcebits adında bir şirketle ortaklığı bulunan Williams, Nokia CEO'su Stephen Elop'un ana planın yolundan gitmediğini söyledi ve onu şöyle eleştirdi:

"Elop bir yol haritası sunmadı. Elop, iki-üç yıldır orada ve gerçekten de izlenecek bir yol haritası yok. Bu şirkette kucaklayıcı bir vizyon yok. Bence bu, liderlik rolünden geri çekilerek otobüsün peşinden koşmaktan farklı bir iş değil. Nokia, Elop'dan önce liderlik konumunu ve piyasadaki rolünü asla bırakmazdı ve her zaman geleceği konuşurdu."

Williams'a göre Nokia'nın her şeyi Windows Phone'a bağlaması da hataydı:

"Windows Phone'lu bir veya iki cep telefonu tanıtsaydı anlamlı olabilirdi. Ancak bence bunun tek atlı bir yarış olduğunu var saymak ve bu yazılım sisteminin ihtiyaç duyulan her şey olduğunu düşünmek gibi bir davranışta bulunmamaları gerekiyordu. Bunu yaptılar ve şimdi bunun karşılığını ödüyorlar."

Williams, Nokia'nın yönetim kurulunda işleri döndürecek yeteneklerin kaldığına inandığını da sözlerine ekledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Windows Phone gibi Android işletim sisteminide destekleyen telefonlar çıkarmalıydı..Symbian içinde..sadece işletim sistemi nedeniyle telefon alan kişiler olduk nerdeyse..

adam haksız beyler. elop forever. batan şirketi çıkardı adam daha ne olsun.

bence wp yerine sadece android kullansa ve symbiana devam etsydi şöyle s2 özelliklerinde bi telefon yapsa yine 1. olurdu ama neyse,,,bide şunu söylemek istiyorum nokia 500'e gpu koymamış bu nasıl bi mantık ya 2011 ağustosta çıkan bi smartphone a gpu koymamak bnce elop istifa etsin artık yoksa şirketi batıracak bnce :)

Nokia öncelikli olarak MeeGo ve Android e destek vermeli. MeeGo süper bir işletim sistemi (hızlı, yenilikçi, ayrıca linux) ve Android pazarda büyük bir dilime sahip.

bu ceo yolcu... der hal kovulmalı...

gerçekten doğru söylemiş. elop gitmeli hiç birşey veremiyor.

Artık bu konuda konuşmuyorum.

Elop da iyi işler çıkardı fakat Williams'ın haklı olduğu yerler var. Sadece işletim sistemiyle bu işler çözülmüyor. Ios harika bir işletim sistemi değil fakat başka olumlu özellikler sayesinde iPhone bu derece popüler oldu. En azından ben böyle düşünüyorum.

Nokia yı NOKIA yapan zaten android kullanmaması. Nokianın her bir güncellemesiyle elimde başka bi telefon tutuyormuş gibi hissediyorum.
Sonuçta Android, İSO yada bi başka herşey deyil. Elimde tutmayı sevdigim telefon Şöyle Sağlam Bi NOKIA.

nokia yakında çöker symbian sayesinde ya da yönetici sayesinde aslında symbianı geliştirseler ya da uygulamarı çogaltsalar kurtulur

yani çok mu zor gidip androidli bir cep yapmak. htc, samsung, lg hem androidli hem windowslu cepleri çıkardı ne oldu marka değerleri mi azaldı. symbian güzel bir hikayeydi nokia ya çok şeyler öğretti. artık sonlandırsalar bişey kaybetmezler...

eski günlerine geri dönmek istiyorsan, istifa etmeden önce dediklerimi yap nokia, öyle new york da los angeles ta okuyup kariyer yapmakla her şeyi bildiğini zannedip, bu şirketi kurtaramazsın

nokia açık söylüyorum:

diğer şirketlerle olan anlaşmalarını iptal et ve bağını kopar(küçük-büyük kimle varsa), eskisi gibi tek ol ve üretim çalısmalarına devam et.

kurtulmak istiyorsan, yoksa iflas edeceksin.

nokia nın sonunu aç gözlülüğü sebep oldu, büyük sirketlerle anlasma yaparak daha büyük olmak istedi, sonuç battı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir