Nokia Ovi Mağaza için uygulama geliştirin!

Bu kitapla Nokia'nın uygulama mağazası "Ovi Mağaza" için uygulama geliştirmeyi öğrenebilirsiniz!

Nokia Ovi Mağaza için uygulama geliştirin!

Yazılım geliştiriciler, yaklaşık on yıl önce piyasaya sürülen ilk Symbian ürününden bu yana, Nokia'nın ekosistemi için anahtar bir öğe oldular. O zamandan bu yana, uygulama geliştiricilerin yaratıcılığı ve becerisi sayesinde, Symbian dünyadaki akıllı telefonların çoğunluğunda kullanılan bir işletim sistemi oldu.

Qt sayesinde, Nokia uygulamalarınızı Qt kütüphaneleri, C++ ve eğer tercih ederseniz Qt Meta-nesne dilini kullanarak yalnızca bir kere yazacak ve uygulamanızı Symbian ya da MeeGo kullanan tüm Nokia akıllı telefonlar ve mobil bilgisayarlarda çalıştırabileceksiniz. Günümüzde artık bir endüstri standardı haline gelen HTML5 ile yazılmış yeni uygulamalar yaratmayı öğreneceksiniz.

Bu kitabı okudukça, web tabanlı ve Qt tabanlı platformlar arası yaklaşımların ikisini de öğreneceksiniz ve çabalarınız için daha anlamlı olanı seçmek için donanımlı olacaksınız.

Kitaptaki başlıca konular, satın alma bilgisi

Kitapta bulunan konuların başlıcaları şöyle:

- Mobil Cihazlar için Tasarım
- Flowella
- Nokia Qt SDK
- Qt Geliştirmeye Başlamak
- Özkaynaklar ve Yerelleştirme
- Sinyaller ve Dilimler
- Qt Model Sınıfları

- QWidget
- QtWebkit
- Cihaz Konumunu Saptamak
- Qt Quick ile Tanışmak
- QML ile Web Programlama
- C++ ile QML
- HTML 5 ile Geliştirme
- Canvas
- Yerel Depolama
- Uygulamanızı Test Etmek
- QTest Test Çatısı
- QuakeEvent Sınıfı
- Uygulamanızı Paketlemek
- Ovi Mağaza'sına Kayıt
- Uygulamanızı Yayınlamak

Bu kitap Apress, Inc. tarafından 2010'da yayınlanmış Beginning Nokia Apps Development: Using MeeGo, Mobile Qt and OpenSymbian, Ray Rischpater, Daniel Zucker kitabının çevirisidir.

ISBN: 978-9944-711-58-6
www.pusula.com

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bende makale zannetmiştim :(

Nokia symbian'ı geliştiricek geliştiriçi bulamadıda son kullanıcıyamı sardı degmez

Hepsiburada.com'a siparişi verdim,kitabı bekliyorum.Elime geçince sonuna kadar okuyacağım.Kitap tanıtımlarına devam chip.Teşekkürler.

Cok gec kalmis kitap, nokia symbiani terketti, bunlar daha yeni tercüme edebilmisler ...

nokia microsoft ile anlaşmsından sonra qt nin pek bi geçerliliğili kalmadı. microsoft wp7 için silverlight tı tek geliştirme platformu olarak sunuyor. ama html5 için incelenebilir.

Nokia Symbian' ı bırakmışken bu kitap ne işe yarayacak ? Bari Windows Phone 7 kitabı olsaydı. Kullanılmayacak birşey için neden program geliştirmeyi öğreneyim ki ?

İşim gücüm yok, 2 ay aonra piyasadan silinecek bi 'Şey' için uygulama yazacağım. Bırak Allah aşkına nokia! Bize üvey evlat muhammelesi yapmaktan vazgeç önce.

WP7 için sandım ya, adamlar hasta resmen hala symbian ve meego için uğraşıyorlar :(

arkadaş nokia bile symbian ı bıraktı hala geliştirmek için uğraşılır mı ?

---------------
İşim gücüm yok, 2 ay aonra piyasadan silinecek bi 'Şey' için uygulama yazacağım. Bırak Allah aşkına nokia! Bize üvey evlat muhammelesi yapmaktan vazgeç önce.
------------------
Kitapın yazarı nokia değilki.

Nokia, Symbian'ı terketme, tamam geliştir ama Symbian'da da diretme yoksa tarih olmak üzeresin artık...

2016ya kadar symbian varlığını sürdürecek, ülkemizde hala işletim sistemi olmayan samsung telefonlar satılıyor bence symbian çokda kötü değil

---------------
İşim gücüm yok, 2 ay aonra piyasadan silinecek bi 'Şey' için uygulama yazacağım. Bırak Allah aşkına nokia! Bize üvey evlat muhammelesi yapmaktan vazgeç önce.
------------------
Kitapın yazarı nokia değilki.

------
bu yorumu alkışlamak istiyorum sanki kitabı nokia yazmış arkadaşlar ne kadar saçma konuşuyorsunuz 2 gün sonra applein batıp ios un silinmeyeceğini nerden biliyorsunuz hiç bir şeyin garantisi yoktur bu hayatta sonuçta her kitap bir emektir ister uygulama ister macera isterse çocuk kitabı olsun bu kadar kolay harcamayın bu emeği

Symbian tabii ki ölmez, emeğe de saygı duymamız gerekir, kitap siparişi veren arkadaşa programlamalarında başarılar diliyorum, gurur duyarız kendisiyle inşalllah...

Ama Nokia herkes Windows ve Android kapışırken yalnızca Symbian üretmekte diretme akılsızlığını nasıl açıklayacak?

Her markanın kendine göre geliştirdiği bir işletim sistemi var ve kendi markasıyla da haliyle daha hızlı çaşlışıyor ama IPhone ve Nokia dışında kendi işletim sisteminde anlamsızca direnen başka marka da yok... Gittiler mi de bir gecede giderler ve neye uğradıklarını bile anlayamazlar...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost