Nokia resmi olarak Symbian'ın fişini çekiyor!

Nokia hep savundu, hep arkasında durdu. Ama en sonunda onun da tarih olacağı kesinleşti...

  • Ümit Öncel
Nokia resmi olarak Symbian'ın fişini çekiyor!
Symbian 2012 yılında emekli oluyor...

Symbian konusu Nokia için uzun zamandır önemli bir problemdi. Ve Finlandiyalı cep telefonu devi sonunda bu problemi çözeceğini açıkladı. Nokia'nın resmi açıklamasına göre Symbian, 2012'de emekliye ayrılıyor.

Aslında Nokia'nın bu hamleyi yapması bekleniyordu ama ne zaman ve ne şekilde yapacağı kesin değildi. Bu konudaki ilk büyük ipucu Eylül ayındaki NokiaWorld'de duyurulmuş ve firmanın üreteceği üst düzey cihazlarda artık Maemo'nun kullanılacağı, Symbian'ın kullanımının ise orta seviye cep telefonları ile sınırlı olacağı duyurulmuştu.

Bu kararı doğru bulan uzmanlar olmasına rağmen, bazıları ise Nokia'nın geçtiğimiz 11 yıl boyunca milyarlarca dolar para harcadığı Symbian'ın 2012 yılı göremeyecek olmasının firma adına hatalı bir adım olduğunu düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

sonyericsson a devam adi nokia yı almam.

önce symbian sonra nokıa tarih olacak nokıa devri bitti artık

yeni gelecek cep işletim sistemi ne olcak ¿

symbian yerine artık maemo denilen işletim sistemi kullanılacak. linux kaynak kodlu oldğu için ucu açık bir işletim sistemi olacağı söyleniyor. bence bir n97 kullanıcısı olarak bu habere üzüldüm. ama nokia doğru bir adım atmış bence. çünkü artık eskimeye başlıyordu. maemo ile neler değişecek bakalım. zaman içerisinde göreceğiz.. (maemo kullanan ilk telefon: nokia n900).

2012 ye kadar iphoneler yaygınlaşır ve daha uygun fiyatlarda satılır
böylece nokia tümüyle tarih olur

Bence son 2 yıldır samsungda çok büyük bir teknoloji atılımı var ve bu atılımda başarılı daha önceden raflarda hiç samsung ürünler görmezken harık nokia kadar yagın bir marka oldu bence geleceğin starı samsung olucak

Yıllardır gelişemeyen ,gelişime kapalı Symbian'ı bırakmak belki de Nokia açısından bir dönüm noktası olacak ,daha esnek olan Linux tabanlı Maemo'yu en kısa zamanda bir çok modelde görmek isterim .

1012 de dünya batacak yazılıma son verse noolur

Sen de kına yakarsın herhalde...
--------------------------------------------------------------------
önce symbian sonra nokıa tarih olacak nokıa devri bitti artık

symbian nokia bitmek üzere olan firmalar yeni modellerde pek bi acılım yapamıyor degişik bir özellik koyamıyor müşteri farklı şeyler ve pc gibi çeşitli yazılım oyun falan istiyor burda işi iphone götürdü 3. jenerasyona gidiyor ama 1. jenerasyonda kullanılan oyun ve programlar son versiyondada calışıyor ama nokiada bir önceki model deki yazılım bir sonrakinde bir öncekinde calışmıyor yazılımcının tek atımlık kurşunu var hangine atsın corba gibi model sürüsü program kısmında symbian ve nokia yatar ezilir mac karşısında win mobile da bir ilerleme yok bakalım telefon işletim sistemi ve makinaları ne olacak ilerde...

önce symbian sonra nokıa tarih olacak nokıa devri bitti artık
---------------------------------------------------------------
Her siteye boyle bir muneccim lazim, okudukca gulmek icin iyi oluyor arada...

Nokia bitti artık bence.
Diğer firmalardan teknoloji olarak çok geride kaldı.
Bakın apple multi-touch teknolojisini geliştirdi nokiada bu kadar yıla rağmen hala tık yok.
Yaptığı her şeyi doğru düzgün desteklemedi bile.
N-Gage tam desteklenmedi(oysa iyi bir grafik çipi yerleştirilip tekrar piyasaya sürülebilirdi)Ovide öyle bakıyorum arada sırada iPhone daki gibi uygulamalar yok.Uygulamayı bırak u su bile yok.

Sen de kına yakarsın herhalde...
--------------------------------------------------------------------
önce symbian sonra nokıa tarih olacak nokıa devri bitti artık
----------------------------------
Teknolojiden bihaber insanların NOKIA bitti diye laflar yazmasını çok gülünç buluyorum, nokianın mevcut patentleri ve alacağı patentleri burda saysam aklınız almaz sanırım ama bir tanesini söyleyeyim.

Cep telefonlarını baz istasyonlarından gelen manyetik enerji ile şarj etmek, yani cihazınızı asla bir adaptör ile şarj etmeyecek ve fişe takmayacaksınız, bu teknoloji üzerinde çalışılıyor ve testleri başarılı sonuç verdi, tek sorun ne zaman hazır olacak belli değil, ama patenti nokia'da.

herkes kafadan birşeyler yazmış şöle okudumda yorumların çogu o kadar saçmaki yok 2012 dünya batacakmış ya ne insanlar var aramızda.
birde abartılacak birşey değil symbian bitmesi dokunmatikler ve pda'lar kullanılıyor teknoloji geliştikçe değişir.

iphone kullananların Nokia bitti demesi, kullanmayanlarında nokia bitti denilmesini gülünç bulması kadar normal bir durumdur :)

Nokia bitti artık yeni dev Nokla :P

appleciler kına yaksın diyecem ama o günü mumla ararlar nokia apple yi bitirir:)

iyiki iphoneda multi-touch var ya olmasa ne olurdu herkez aynı şeyi diyor bayılcam artık apple store daki uygulamalar ovide yokmuş falan iphone 3g uygulamasız video çekemiyo ona ne diceksiniz kamerasında flash yok ona ne diceksiniz nokia için uygulama istiyosan az forumları dolaş kralını görürsün

Nokia bitmedi fakat şu anda nokia eski günlerini yaşayamıyor...

yakın zamanda aldığımız bi nokia telefonun pek tabii içinde symbian var 3 yıl sonra ne gibi sorunlar beklicek ?

Zamanında Nokia hayranı olmama rağmen aynı ürünleri daha uygun fiyatla satan Samsung'a olan sevdamın başlamasına rağmen yine de Nokia'nın bu adımını destekliyorum. Symbian çok iyi bir işletim sistemi ancak Maemo çok daha iyi bkz. N900 videoları. Bu işletim sistemini eğer diğer firmalar da kullanabilirse Google Android'den ve Windos Mobile 6.1'den daha iyi bir işletim sistemi.

Sen de yorum yaz