Nokia & Skype: Cepte ucuz konuşma devri

Ucuz cep aramasının yolu açıldı: Bu işbirliği cep telefonu sahiplerini çok sevindirecek...

  • Halil Mollaoğlu
Nokia & Skype: Cepte ucuz konuşma devri
Nokia N97: Bütünleşik Skype sunan ilk cep telefonu olacak.

Nokia ve Skype firmaları bir iş ortaklığına gidiyor. Firmalar MWC etkinliğinde yaptıkları duyuruda ilerde tüm Nokia cep telefonlarına standart olarak Skype'ın entegre edileceğini belirttiler. Finlandiyalı cep telefonu devi internet-telefonunu cihazlarının adres defterine kadar bağlamak istiyor.

Böylece ek bir program başlatmadan ucuz internet aramaları ve anında mesaj gönderimi yapılabilecek. Aynı zamanda kişi o anki durumunu menüden ayarlayıp listesindeki diğer kişilerin görmesini sağlayabilecek (Presence hizmeti). Nokia ilk önce N-serisini Skype ile donatmak istiyor. Başlangıç olarak yaz aylarında piyasaya çıkacak olan N97 kullanılacak.

Fakat Nokia ve Skype'ın şebeke operatörlerinin koyduğu birçok VoIP yasağını nasıl savuşturacakları ise henüz belli değil. Şu anda birçok operatör cep telefonu sözleşmelerinde Voice over IP hizmetinin kullanılmasını yasaklıyor çünkü bu yüzden daha düşük gelir elde etmekten korkuyolar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Nokia N serileri'nde zaten "Gizmo" ile geliyordu! Şimdi Skype ile gelmesi çok da matah bir şey değil! Önemli olan performansı ve kullanım yaygınlığı...

Operatör ne karışır ,internet bağlantısı olan bi yerden konuşamaz mıyız ???

"Fakat Nokia ve Skype'ın şebeke operatörlerinin koyduğu birçok VoIP yasağını nasıl savuşturacakları ise henüz belli değil. Şu anda birçok operatör cep telefonu sözleşmelerinde Voice over IP hizmetinin kullanılmasını yasaklıyor çünkü bu yüzden daha düşük gelir elde etmekten korkuyolar."

Allah gözlerini doyursun...

İlginç. Nokia'da hissesi olan Sonera'nın Turkcell'de de hissesi var. Bu onlara kar mı getirir zarar mı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play