Nokia Symbian'ın tek sahibi oldu olacak...

OS savaşı şimdi başlıyor: Nokia, Symbian'a tek başına sahip olabilmesi için gereken son adımı attı.

Samsung da Nokia'ya 'evet' dedi

Dünyanın bir numaralı cep telefonu üreticisi Nokia'dan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre Samsung, Nokia'nın teklifini kabul ederek Symbian'daki hisselerini Nokia'ya devretmeye karar verdi. Böylece Nokia, Symbian'ın tüm hissedarlarını hisselerini satmaları için ikna etmiş oldu.

Uzun süredir Symbian'ın tüm hisselerine sahip olmak isteyen Nokia, böylelikle Symbian yazılımlarından lisans ücretlerini kaldırmak suretiyle açık kaynak bir platform oluşturmayı ve telefon satışlarını artırmayı planlıyor. Nokia'nın bu konuya verdiği önemi, yine Nokia'dan geçtiğimiz dönemde konuyla ilgili yapılan açıklamalardan anlayabiliyoruz.

Symbian'daki hisseleri satın alarak aralarında Google'ın da bulunduğu yeni rakiplerine karşı avantaj sağlamayı hedefleyen Nokia, alımların maliyetinin ise en geç 2010 yılında karşılanmasını planlıyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

umarım fiyatlara yansır :)

neden olmasın?

zaten zamanında nokia hisselerin çoğunluğuna sahipti ama symbian'ın yaygınlaşması için bir miktar hissesini diğer firmalara satmıştı devir değişti şimdi hepsini alıyor.

Bir zamanlar Siemens SX1 efsanesinin karşısına çıkardığı hantal 6600 ın ezilmesine tahammül edemeyip siemensi symbian işletim sisteminden dolayı mahkemeye veren ve SX1 üretiminin durdurulmasına neden olan nokianın çok paraya kalitesiz cihaz satma çalışmalarının son perdesi.

zaten bu konu yüzünden sony ve ericson ayrılıyor

fiyatlara nasıl yansır bilinmez ama bi gerçek varsa symbian rakipsiz ve öyle olmaya devam edecek saygılarımla

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir