Nokia tabletinde Windows RT'yi mi kullanacak?

Nokia'nın çok konuşulan, ancak bir türlü resmiyete kavuşmayan tabletinden yeni haberler var!

  • Levent Öztürk
Nokia tabletinde Windows RT'yi mi kullanacak?
Kaynak: www.digi-wo.com

Nokia'nın akıllı telefonlar konusundaki öncülüğü düşünülür ise, bugün standartları ile "gerçek bir tablet" denilebilecek bir ürün çıkartmamış olması şaşırtıcı bir durum. OEM, 2005 yılında, Linux ile çalışan 4"lik bir ekrana sahip "internet tableti" denilen bir ürün çıkartmıştı. Ancak günümüzde var olan tabletlere bakıldığı zaman adı geçen ürün daha çok PDA konumuna yakışıyor.

2012 yılında ise Nokia'nın Microsoft Windows RT kullanan bir tablet üzerinde çalıştığı söylentileri dolaşmaktaydı. 2012'nin son çeyreğinde satışa sunulacağı söylenen tablet, NVIDIA'nın Tegra işlemcisini kullanacaktı ve iki farklı Nokia çalışanı tarafından onaylanmış veya ipucu verilmişti. Daha sonra ise, bu tasarımın bazı eklemeler sebebi ile 2013'ün ilk çeyreğine ertelendiği söylendi.

2013'ün ilk çeyreği geldi ve geçti ancak bu tabletten bir daha haber alınamadı. Bu Temmuz ayında ise, The Verge'ün kaynakları, ürünün tamamen Windows 8 kullanacak yeni bir tasarım ile değiştirildiğini söylediler.

Digiwo adlı Çin merkezli bir sitede de 10.1" boyutlarında vişne rengi bir tablet gözüküyor. Tabletin üzerinde ise Verizon Wireless, 4G LTE, ve Windows RT logoları yer almakta.

The Verge'ün söylediğine göre de yeni ürün önümüzdeki ay yapılacak olan bir organizasyon ile tanıtılacak. The Verge'ün bahsettiği ürüne hızlıca bakarsak kod-adı olarak "Vanguish" kullandığını, işletim sisteminin Windows 8.1 olduğunu ve 26 Eylül'de satışa sunulacağını görüyoruz. Ürüne teknik açıdan bakıldığında ise 2.1 GHz Qualcomm Snapdragon 800 quad-core, 10.1 inçlik 1920x1080 pixel full HD ekran, USB 3.0, Micro-HDMI gibi özellikler içerdiği gözüküyor.

Nokia'nın Windows RT'ye geri dönme kararı ise bu noktadaki en ilginç olay. Qualcomm da aynı Microsoft gibi ARM-tabanlı Windows sisteminin arkasında duruyor. Ancak NVIDIA daha önceleri sunduğu desteği geri çekmiş durumda.

Pek çok OEM ise bu platformdan kaçıyor gibi gözüküyor. ASUSTek Computer Inc. yakın zamanda Windows RT tablet üretimi için olan planlarından vazgeçti. Levono Group Ltd. ise markete ulaşabilmiş az sayıda Windows RT ürününden biri olan Yoga 11 RT üretimini durdurma kararı aldı.

Microsoft'un, OEM'ler için olan RT lisansı fiyatında indirime gitmesi ise, bu geri çekilmeyi durdurmak adına pek bir işe yaramadı.

Haziran 2012'de Microsoft, tablet üreticilerini bir üst seviyeye itmeyi amaçlayan bir hamle ile "Surface RT" adlı hoş görünümlü bir Windows RT tablet üretti. Ancak bu hareket tam olarak istenildiği gibi çalışmadı ve bazı tablet üreticilerinin Microsoft'a yabancılaşmalarına sebep oldu. Bunun üzerine, tabletin istenilen satış oranını yakalayamaması da eklenince pek çok tablet üreticisinin Windows RT hakkında fikri oluşmuş oldu: Bu ürün markette tutunamayacaktı.

OEM'lerin bu tavrı Windows RT'nin, deyim yerinde ise, ortada kalmasına sebep oldu. Ancak unutmamak lazım ki Surface RT dahil hiçbir Windows RT ürünü markette ciddi bir güç oluşturacak miktarlarda üretilmedi. Nokia'nın yükselemeden düşmeye başlayan bu platformu destekleme fikrinin çözülmesini izlemek, önümüzdeki aylarda ilginç bir heyecan yaratabilecek gibi duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

olu dogmus bir proje.Microsoft ve Windowsla calisan her mobile sistem batmak zorundadir.Windows 8 rezaletti diz boyudur.Sakin para verip,paranizi ziyan etmeyin!!

@21 Ağu 2013 14:57 Haksız oldugun dusuncesindeyim. Microsoft her gecen gun kendini gelistiriyor ve mobil sektorde gercekten basari elde etmek istiyor ve bu potansiyele de sahip. Sizin gibi onyargili arkadaslar yuzunden toplum da yanlis bilincleniyor.

@21 Ağu 2013 14:57 Ne alaka be microsoft dünyanın en iyi yazılım şirketi ve Nokiada dünyanın en iyi telefonlarını üretiyor microsoft wp ile dünyanin en iyi mobile işletim sistemini sunacaktır yakın gelecekte gelişmeler onu gösteriyor.

Nokia Windows RT için daha doğru zamanı seçtiği kesin. Herkes çekilince piyasada küçük bir pay bile olsa bu Nokia ya kalacak. Windows uygulamaları her geçen gün artıyor. Geliştiriciler platformu tanıdıkça daha düzgün uygulamalar yapmaya başlıyorlar. Nokia kendi uygulamalarını da koyduğu zaman daha alınabilir bir tablet olacaktır. Windows RT tabletler Android tabletler için önümüzdeki yıllarda tehlikeli bir rakip olacaktır ama IOS için henüz rakip olamaz bana göre.

Fiyatından haber var mı ? :)

Okumaya üşendim şimdi XD

ms tabletler için x86 mimarisi programları kullanacaksınız demişti ama sözünü tutamıyor. nokia eninde sonunda androide geçecek geçmezse eğer kapatır kepenkleri bunu göremiyecek kadar kör olmamak lazım

@21 Ağu 2013 16:00 Safmısın birader wp8 de lider konumda androidde samsung lider adam burda yükselişe geçiyor ayrıca wp8 kullanmadan bidaha düşün istersen androidin açık kaynak olması iyi değil hile hurda hack herşey açık güvenlik zafiyeti var kasmalar donmalar yavaşlamalar cabası güncelleme desteği üst düzey tellere geliyor wp8 de düşük donanımla bile üstün performans sergiliyorsun ve bütün wp telefonlara güncelleme geliyor daha ne olsun .D

yazmaya üşünmedin mi peki .d

FOREVER NOKIA MICROSOFT APPLE

vakit kaybı nokia samsung gibi hem android hemde wp7 telefon çıkartsa satış rakamlarını 2 ye katlamıştı rahat. lumia donanım olarak çok kaliteli bir telefon. kablosuz şarj güçlü işlemci, süper bir kamera ile donatılmış. fakat android olmadığı için almaktan vazgeçen bir çok kişi oldu. içine 3-5 uygulamadan başka birşey olmayan bir telefona kimse para vermek istemiyor.

@21 Ağu 2013 16:36 Sırf uygulama için mi alıyorsun peki binlerce uygulamadan kaçını kullanıyorsun kullandığın çoğu uygulama wp8 de mevcut popüler bütün uygulamalarda yer almkda ve yıl bitimine kadar eksik uygulama kalmıyacaktır.Uygulamayı bi kenara bırakırsak stabil hızlı performanslı ve kullanım kolaylığı sağlıyan canlı arayüzü kim istemez bir daha düşün derim önyargını yenmen lazım denemeden anlayamazsın.

Nokia pazardaki çekilenlerden kalan payı elde etmek anlamında bir ürüne girişmez yani bu kadar küçük oynamaz. Deneyip elde patladığını görüp vazgeçecekler büyük ihtimal.

@21 Ağu 2013 16:39 Ben elde patlayacağını sanmıyorum hızlı stabil güzel bir kamera ve canlı renkler fena olmaz telefon tablet uyum içinde yakında laptop veya pc işinede girerse Nokia şaşırmayın :D

oha kamerası yok

@21 Ağu 2013 16:46 Vardır kamerası Nokia kamera koymayacakta kim koyacak :D

Sen de yorum yaz