Nokia: Üçüncü çeyrekte sürpriz zarar

Nokia, 2009'un üçüncü çeyreğinden finansal açıdan ne bekledi ve ne buldu? Yanıtlar burada...

  • Halil Mollaoğlu
Nokia: Üçüncü çeyrekte sürpriz zarar
Nokia: Amortismanlar çeyrek sonucunu etkiledi.

Cep telefonu üreticisi Nokia, geçenlerde 2009'un üçüncü çeyreğinde beklenmedik bir zararla karşılaştığını açıkladı. Uzmanlar aslında firmanın kar edeceğini ön görmüştü.

Nokia zarar miktarının yaklaşık 560 milyon Euro olduğunu belirtiyor. Nokia eksi bölgesine geçişine sebep olarak ortak Nokia Siemens Networks firmasının 900 milyon Euro'luk amortisman bedelini gösteriyor. Nokia geçen sene aynı dönem içerisinde 1 milyon Euro miktarında kar elde etmişti.

Buna paralel olarak firmanın elde ettiği ciro yüzde 20 oranında düşerek 9,8 milyar Euro'ya geriledi. Fakat Nokia, üçüncü çeyrekte talep miktarının arttığını ve bunun da cep telefonu pazarının 2009'da geliştiği sonucunun çıkarılabileceğini de ekledi. Nokia senenin geri kalanı için önceden tahmin edildiği gibi yüzde 10'luk değil, yüzde 7'lik bir büyüme oranını hedefliyor.

Firma yüzde 38'lik pazar payıyla cep telefonu piyasasında dünya birinciliğini korumaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bunlar nokia nin iyi gunleri.. Bence.. :)

Ben bu düşüşün nedeninin iPhone olduğunu düşünüyorum.Apple iPhonu devrim yarattı.Gerek diizaynı gerek uygulamalarıyla.Şimdi tüm devler( Samsung, nokia vs.) onu taklit ediyor.

nokia taş devrine yonelik telefonlar uretmeye devam ederse yalan olacak

apple ın iphone u gibi yenilikci bir telefon sunamazsa piyasaya,bir kaç yıl içinde pazar payı iyice düşecek sonrada iflas edecek. Acı ama gerçek

malzeme kalitesi sıfır, çok fazla modeli var ve mevcut hatalar giderilemiyor. en ucuzu daha sağlam en pahalısı kağıt gibi, satış sonrası desteği yok, satın alırken bedava oyun program vermeye korkuyor. eskiden hep yeni sürüm iyi olurdu şimdi eski sürümler daha iyi ve hatasız. hangi menüye girseniz para isteyen bir özellik bir uygulama var.
batsa da kurtulsak artık.

Artık kullanıcıların sesini duyup kaliteli, sağlam ve iyi özelliklere sahip komple telefonlar yapmazsa diğer arkadaşların da belirttiği gibi Nokia'nın sonu yakındır. Ama Nokia büyük bir şirket ve toparlar benim düşüncem. Kayıtsız kalamaz piyasaya.

çok fazla model var. çin malı telefonlara benzedi nokia. inanın çin malları bile daha sağlam nokiadan. sanırım mühendisleri pek işe yaramıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play