Nokia ve Apple, Samsung'a karşı birleşti

Normalde gırtlak gırtlağa görmeye alıştığımız Nokia ve Apple, bu kez Samsung'u vurmak için birleşti!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia ve Apple, Samsung'a karşı el ele verdiler

Nokia ve Apple akıllı cep piyasasındaki konumları itibariyle birbirlerinden pek de haz etmeyen iki rakip şirket. Ancak Nokia'nın bu hafta Apple'ın belirli Samsung ürünlerine tedbir koydurması için mahkemeye ifade verdiği ortaya çıktı.

Apple, geçtiğimiz sene Samsung'a karşı kazandığı davadan bu yana Samsung'un çeşitli ürünlerine satış yasağı getirmek üzere çalışıyor. Geçtiğimiz hafta hakim Lucy Koh'un verdiği bir kararla 1.05 milyar dolarlık cezanın neredeyse yarısına düşmesi sözkonusu olmuştu ve dahası, Apple'ın bir tedbir isteği geri çevrilmişti. Apple'ın tedbir isteğinin geçerli olabilmesi için sözkonusu patentli işlevlerin "önemli" olması gerekiyordu.

Apple'ın hazırladığı itiraz başvurusunda Nokia'nın da Apple'a destek verdiği anlaşıldı. Nokia avukatları, tedbir kararı alınmasının çok zor olmaması gerektiğini savunuyor. Şirkete göre hakimlerin şirketlerin işini zorlaştırması, ilerisi için tehlikeli örnekler teşkil edebilir. Dolayısıyla Nokia'ya göre tedbir kararının çıkmaması, "ABD patent koruma bölgesine geniş bir hasar verebilir."

Bu gelişmeyle beraber bir süre önce Nokia ve Apple'ın Samsung'a karşı gizlice el ele verdiği söylentileri gerçeğe dönüşmüş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

nokia telefon yapamayınca parayı nerden kazanacağını şaşırdı yazık

@08 Mar 2013 20:30 atladığın detaylar var NOKIA önceden geliştirdiği ve geliştirmekte olduğu teknolojilerden patent geliri elde ediyor hiç telefon üretip satmasada gelir elde ediyor... APPLE ve SAMSUNG ne kazanıyor?

@08 Mar 2013 20:30 Doğru yiyorsun arkadaşım nokia parayı nereden para kazanırım diye düşünüyor windows 8 telefon çıkardı daha henüz kaliteli uygulama bile yok androidte parasız olan oyunlar windows 8 de paralı gerisini siz düşünün.

@08 Mar 2013 20:30 Aynen microsoft'un kapısında köpek oldu şimdide apple'a şirinlik yapıyor

Gerçekten iyi işler yapmak yerine saçma sapan şeylerle uğraşıyorlar. (Çekememezlik diyebilir miyiz ?)

Alip veremediginiz nedir abiler?Pastadan en büyük pay dimi?Yiyin birbirinizi!

artık en büyük kim belli oluyor herhalde... beyond samsung

çok ilginç olmuş

Samsung varken Samsun alınır. kim kime dalkavukluk ederse etsin, bu durum değişmez.

haklılar tabii ki.

Birleşse ne olur. İkisi bir Samsung etmez...

@08 Mar 2013 22:50 Herkes dislike atmış kardeşim ama sen haklısın bilen yok.

Kullanıcılar Tercihini Yapmış Artık

parasını samsunga yatıran gençlik yorumlara damlamış . başka bi marka alsanız yorum belliydi ; aman samsungu devirseler umrumda olmaz ''

@09 Mar 2013 00:01 Samsung marka telefonum yok ama kabul etmek lazim adamlar teknolojiyi cok iyi kullaniyorlar. Plastik olmasina takanlar var, bence cok daha estetik ve dayanikli. Metal yuzeyli telefonlar iki gunde ciziliveriyor ne kadar dikkat ederseniz edin. Illa ki kilif alacaksiniz. Samsung da oyle bir dert yok. :D Bu arada Isletim sistemi olarak Android i tercih etmeliri de cok mantikli. Isteseler de iOS uretemezler. WP desen 2002 den beri piyasada ama urettigi en akilil telefon dahi akildan uzak. 2003 olanini almistim, nefret ettirdi. Pilini cikarsan cihaz fabrika ayarlarina donuyor. Bu kadar slaklik olur bir dizaynda. Simdi MS agziyla kus tutuyor dese almam mobil cihazlarini. Zaten guncellemek te imkansiz. Android te official olmada da en azindan XDA sagolsun 2.3 droid leri dahi 4 e cevirebiliyoruz. .

Apple, Samsung'dan korkuyor. Nokia'da bi zamanlar rakibi olan devi tekrar kendi seviyesine düşürmeye çalışıyor çok bariz. Tabi ki birleşirler. Yine de bi Samsung etmez. Ve Symbian'dan akıllı telefon olmuyor. Windows Phone'u da kullanamadılar doğru düzgün.

Samsungun artık dünya devi olduğu ve önüne geçemedikleri belli oluyor

epil ve kokiya nefret ettigim markalardan zaten. tekoloji ile yenemedikleri samsung'u. boyle de yenemezler. asla epil ve nokiya almam.

Apple neyse Nokia ne yapacakmış.

Kaypak tüketici mi desem yoksa bizim milletteki en büyük sorun mu desem bilemedim. Bundan 7 sene önce samsung a çöp muamelesi yapan tipler şimdi tapar olmuş. Samsungu samsung yapan android dir yaptığı telefon değil. Onların yaptığı telefonu Çinli işportacılar bile yapıyor plastikçiler sizi

@09 Mar 2013 13:05 senin kafa elma olmuş geçmiş olsun.Şuan samsung kadar ileri teknoloji üreten bi firma var mı? Hem samsung sadece telefon üretmiyor gir safari tarayıcına oku öğren.

arkadaşlar samsung benim için zaten bitmiştir bi liste yayınladılar android 4.1 güncellemesi alacak telefonlar diye ama kaç aydır bi tıkırtı yok yeni yeni s2 güncellemesi çıktı

çekemiyorlar samsungun bu kadar satmasını ama artık ne apple ne nokia var artık telefon denince akla gelen en iyi marka samsung

Dislike atsınlar güzel kardeşim.Onlar bu durumu hazmedemiyorlarda ondan.Biz de onları çok takıyorduk sanki..Haydi hep beraber gülelim.:DDD

Ulan millet nokta koysa basıyorsunuz disslike, ayıp ya... At gözlüklerinizi çıkarın ve fanboyluk yapmayı bırakın. Ne Nokia, Ne Apple ne Samsung babamın şirketi değil. Hangi marka uygun fiyata istediğim özellikleri bana sunarsa o markayı tercih ederim. Eğer piyasada bir tek Apple olsaydı herkes 2500 TL ye özgürlükten tamamen uzak, her tarafı kısıtlamalarla dolu takozlar kullanmak zorunda kalırdı. Evet zamanında iPnone da kullandım, Nokia da kullandım ve şuan Samsung kullanıyorum. Şunu söyleyebilirim iPhone güzel hoş telefon ama iPhone kullanırken kendimi bir hapishanede kilitlenmiş gibi hissediyordum. Hiç birşey yapamıyorsunuz herşey kısıtlı, e tabi sistem stabil olur. Telefondan hiç bişey anlamayan sadece çağrı yapmak ve mesaj atmak için kullananlar Apple'a büyük sempati duyuyorlar ve her zaman Aple kalitesinden bahsediyorlar bence Aplle sizin gibi cahil kafası hiç birşeye basmayan koyunları parmağında oynatıyor. Ne zaman uyanacaksınız bilmiyorum ama sizin için farkemtez gerçi telefonu sadece arma yapmak ve mesaj atmak için kullanırsunuz nasıl olsa. Nokia zamanının en iyi telefonlarını üretti, Nokia' ya birşey diyemem geçmiş için ama şuanda Kaybetmenin verdiği hezimeti sindiremeyip adına yakışmayacak hareketlerde bulunuyor. Samsung kullanıyorum diye samsung fanı değilim. Samsung'u Anroid gibi özgür bir platformu kullandığı ve güncellemerdeki hassasiyetinden dolayı seviyorum. HTC ve Sony'i de severim ama güncelleme konusunda biraz sıkıntılı firmalar olduklarından pek tercih etmiyorum.

neyin tartışmasını yapıyorsunuzki. isteyen istediği telefonu kullanır. şirketler tartışsın rekabet olsun :)

S4 geliyor bişey yapamazlar

@09 Mar 2013 16:04 niye samsung hakimlere bedava s4 mü dağıtacakmış :p

Apple ve Nokia nın kanlı bıçaklı olduğunu nereden çıkardınız. Microsoft ortak noktasında aslında kardeş şirkettir bunlar. Microsoft Apple ın hisse sahibi ve ortağıdır. Nokia ile de Windows Phone için stratejik ortaklığı vardır. 1 milyar dolar para bağışlamıştır Nokia ya sadece Windows Phone üretmesi karşılığında. Dolayısıyla üyük abi Microsoft un kardeş şirketleri Apple ve Nokia nın rakiplerine karşı birlikte hareket etmeleri kadar doğal birşey olamaz. Bunda şaşılacak birşey yok.

Aynen microsoft'un kapısında köpek oldu şimdide apple'a şirinlik yapıyor

dislike ı takanlar ne gerek var bunlara yaz geç like almak için yazıyorsan zaten hiç yazma git dış dünyada takıl biraz asosyal insan . . .

Sen de yorum yaz