Nokia ve Microsoft aynı koltukta!

Cep dünyasında son zamanların en önemli gelişmesi: Nokia ve Microsoft'un şaşırtan antlaşması burada.

Nokia ve Microsoft arasındaki mobil işletim sistemi savaşını her halde bilmeyen yoktur. Nokia Symbian'ı yaymaya çalışırken, Microsoft kendi işletim sistemi Windows Mobile için büyük bir çaba içerisinde. İşte bu iki gizli düşman; herkesi şaşırtarak çok önemli bir anlaşmaya imza atmak üzere: Microsoft, Nokia cep telefonları için Office paketinin mobil sürümünü hazırlayacak.

Bu gelişme ilk bakışta şaşırtıcı gibi görünse de, aslında çok da beklenmedik bir olay değil. Microsoft'un Windows Mobile'ı ve Nokia'nın Symbian'ı, son dönemlerde önemli bir düşüş içerisinde. iPhone'un kendi işletim sistemi iPhone OS ve Google'ın Android'i, hem MS hem de Nokia için önemli birer tehdit haline çoktan geldi bile. Bu hamle ile iki dev, ucundan da olsa güçlerini birleştirmeye karar vermiş gibi görünüyor. Bu birleşmenin Windows Mobile ve Symbian cephesine nasıl yansıyacağını ise ancak önümüzdeki aylarda göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

birde biz tüketiciler birleşebilsek :(

Müthiş bir haber,yakın zamanda ms-symbian ortak yapımları atacaga benziyor

Resme çok güldüm:D

nokia, gittikce bation :)
geri donme zamani mi? :P

Windows mobile uygulama geliştiricileri için çok rahat çalışılabilen bir platformdur. Iphone de tek tip donanımda çalışmanın avantajını taşır. Symbian ise uygulama geliştirmesi daha zor, her model için ayrı ayrı çalışılması gereken bir yapıdır. Android tüm linux dağıtımları için geçerli olan doğru dürüst delphi(lazarus demeyin yoksa BMW=Murat 124 demiş olursunuz) veya VS2008 gibi bir ortama sahip olmamanın avantajını taşıyor. Symbian bu gidişle kaybetmeye mahkum, android eğer donanıma bağlı olma hatasına düşmez ise uzak ara önde gider.

son kullanıcı için önemsiz bir işbirliği
* iyi dizayn + iyi ana menü işi götürür

resim süper olmuş :D

Nokia artık düşmanları ile de dostluk kuruyor. Yalnız Nokia sistemlerinde Word o kadar çok kasacaktır ki adım gibi eminim. O yüzden iki firmaya da zor çıkar sağlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir