"Nokia" ve "Phone" gidici!

Microsoft'un cep telefonlarında bu iki kelimenin üstünü çizeceğine dair yeni bir ipucu geldi!

"Nokia" ve "Phone" gidici!

Microsoft'tan sızan yeni belgeler, firmanın Windows Phone ve Nokia'yla ilgili bir isim krizi yaşadığını ortaya çıkardı.

Geeks on Gadgets'ın ele geçirdiği, The Verge'ün de doğruladığı şirket içi yazışmalarda Microsoft'un markalama ve tanıtım dilinin tatil dönemine doğru değişeceği, ürünlerde "Nokia" ve "Windows Phone" sözcüklerinin artık kullanılmayacağı anlatılıyor. Microsoft gelecekteki ürünlerinde büyük ihtimalle sadece "Lumia" ve "Windows" markalarını kullanmayı planlıyor.

Bu değişikliklerin belirtileri, bir süredir gözlenmekteydi. Örneğin Lumia 930, 530, 730 ve 830'un son reklamlarında Windows Phone'dan hiç bahsedilmiyordu. HTC One M8 for Windows ise "Phone" kelimesini kullanmıyordu. Nokia'nın Microsoft tarafından satın alınmış olması dolayısıyla ürünlerdeki Nokia adının kaldırılması ise son derece doğal.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Nokia artık telefon üretmeyen bir firma ve bu yüzden Microsoft un gelecekte Nokia adını kullanması zaten mümkün değil.

O zaman güzelim markayı niye aldın?

Nokia kalitesi gitmesinde isim önemli değil.

Daha iyi olur insanların kafası karışabiliyor.

Microsoft Nokiayı satın aldığı zaman bir süre sonra mobil cihazlardan Nokia ismini kullanmayacağını zaten söylemişti,isim krizi yok.

bu haberi okurken gözüm reklam engelleme programına takıldıda toplam 17 adet reklam engellenmiş sadece bu sayfada. reklam engelleme yazılımı yada tarayıcıda benzeri eklenti kullanmayanların bilgisayarına yüklenen verilerin üçtebiri REKLAM. geriye kalan verilerin büyük bölümü resimler ve beyaz arkaplan boşluğu.

böyle saçma şeylerle uğraşacağına geliştirmeye çalışsın mesela ??

Benim için ismin bir önemi yok yeter ki desteğini sürdürsün benim için o önemli

Nokia iyi değildi zaten cok iyi olmuş. Keşke Surface adıyla telefon çıkarsa.

@11 Eyl 2014 20:29 senin gibi tarihini unutanlar var ya yazıklar olsun...

Nokia marka adı Microsoft'tan daha güven verici.

androidli nokia bekledik yapa yapa nokia xi yaptılar işlemci desen 4-5 sene önce kullanılan işlemcilerden

@11 Eyl 2014 21:37 yavaş yavaş kardeş.4-5 sene önce diyorsun kendin.

Satmıyordu microsoft adıyla hiç satmaz,yaşlılar alıyordu nokiayı bildikleri için oda gider

Sırf Android kullanmadığı için batan firma.Htc,motorola,sony,samsung,Lg vs.dokunmatik piyasasında android sayesinde tutundu.Nokia android kullanmadığı için battı.

Kim ne derse desin Nokia candır.piyasaya bi bakın hele 2012 yılı 3.çeyreğinde samsung.htc,moto vs. 5-8 mp çıkarırken.nokia symbiana 41 mp lik kamera ile yani Nokia 808 pureview ile veda etti.şu anda bu telefonu kullanıyorum.hız desen hız,ses desen ses,video desen hd'nin kralı yüsek kalite film misali,foto desen zaten halen üstüne yok.hem istediğim oyun ve uygulamayı indirebiliyorum zaten.mesela şu an Rthunder,pes 2011,fifa 2013,burningtires vs vs.yüklü ne kasma ne bişey yok.Yemişim androidi.

@12 Eyl 2014 13:36 Eski telefonları sırf Symbian için bile alınır. Hala en iyi modbil işletim sistemi ama birileri zorla ayağını kaydırdı.

Fiyatı kalitesi var mı NOKİA gibisi.İsmi yeter.Karizması yeter.Unutmayalım telefon piyasasında ilklerin öncüsü nokia idi.Mesela rengarenk telefonları ilk çıkaran da Nokiaydı.

Bence microsoft isim falan değiştirmez Nokia adıyla devam eder, bir sürü yeni oem şirketi windows Phone ekosistemine katıldı. İsim değişikliği özellikle microsoft ismi diğer markalar tarafından hoş karşılanmayacaktır, ayrıca Nokia adı benim gibi bir çok insan için güven veren bir marka ama microsoft için aynı şeyi söylemek zor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir