Nokia: "Windows Phone birinci olabilir"

Windows Phone'lu cepleriyle kımıldanan Nokia, Android ve iOS'a öyle bir meydan okudu ki...

Nokia: "Windows Phone birinci olabilir"

BlackBerry, akıllı cep pazarında üçüncülüğe razı olsa da Nokia'nın üçüncülükle yetinmek istemediği ortaya çıktı. Bloomberg'e konuşan Nokia CEO'su Stephen Elop, Windows Phone 8 için "dünyanın en büyük işletim sistemi olabilir" dedi.

Bloomberg'in Mobil Dünya Kongresi sırasında gerçekleştirdiği röportajda spikerin Windows Phone'un ikinci en büyük işletim sistemi olma şansının olup olmadığını sorması üzerine Elop, "(Windows Phone,) dünyadaki en büyük işletim sistemi olabilir." Ancak Elop, bu iddialı sözlerini yapacak çok işlerinin olduğunu da kabul ederek yumuşattı: "Bunu başarabilmek için Microsoft ile beraber yapmamız gereken çok iş var."

Windows Phone'un ne zaman dünyanın en büyük işletim sistemi olacağı hakkındaki soruya ise Elop, kendi içlerinde belirli hedeflerinin olduğunu söyledi, ancak herhangi bir tarihi paylaşmamayı tercih etti.

Windows Phone 8, son zamanlarda pazar payında kıpırdanmalar yaşıyor. Ancak Android ve iOS'a yaklaşmak için katetmesi gereken uzun bir yol var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

birgün mutlaka 1.'liğe oturacak hiç şüphem yok.. Android ve ios eziyetinden kurtulacağız günü iple çekiyoruz Microsof&Nokia !

@28 Şub 2013 10:36 oturur tabi ama o koltuk doluyken oturmasın bence yazık olur.......

@28 Şub 2013 15:30 aklınız fikriniz başka şeylerde ya koltuk ne alaka kardeş adam liderlikten bahsediyor...

Bu adamin hala Nokia'nin basinda olmasina inamiyorum. Bu adami sepetleyip adam gibi bir Android telefon yapsalar. Htc One gibi birsey hic satmazsa 30 milyon adet satar. En az 3 milyar $ kar eder. Eski günlerine geri dönmeye baslar.

mağazadaki uygulama sayısından kaybediyor işletimsistemi güzel ve stabil

Sürünsün beter olsun Nokia bi Android çıkarmadı

@28 Şub 2013 11:06 Sana bir kârı olmayacak. Nokia lisans ücreti ödemezdi. Sen ise reklam göstererek para gösteren Android kullanırdın. Bunu Androidi kötülemek için söylemiyorum. Bende Android kullanıyorum. fakat son sıralarda hillekar reklamlar dolaşmaya başladı.(Örneğin telefonuza bildiririm ekrarına mesaj gelmiş gibi gösteriyor fakat reklam)Google bunları görüyor.Fakat hiç bir tepki vermiyor. Niye Nokia Android kullanıyor derseniz. Microsoft yalnızca benim işletim sistemini kullan sana destek oluyum diyor.

phone 8 'in akıbetide windows phone 7'nin akıbetiyle aynı olur..

Windows phone birinci olmayı bıraksın, gelecekteki pc'lerin androidli olması durumunda şaşırmasın. Şu an takip eden durumunda nerdeyse.

@28 Şub 2013 11:44 Hayal kurmak güzeldir.

Şu anda boş olan yorum penceresini nasıl android ve apple funları dolduracak hakikaten merak ediyorum.

nokia kim telefon kim. 920 bile takoz bir model onu bile yarım yamalak çıkardı.

Kişisel bilgisayarlarda ne olur bilemem ama iş dünyası ofisler büyük küçük tüm şirketler microsoft ürünlerini yıllardır kullanıyor ve kullanacaktır. Alternatifler ancak kişisel bilgisayarlarda cirit atar :)

" Nokia android çıkarsın bik bik" ya Bi bitmediniz arkadaş. Cidden azalarak bitin artık

nokia keşke androidli bir model çıkartsa

Şu mağazayı bir an önce napıp edip geliştirmeliler. Yoksa sonu Symbian gibi olabilir...

@28 Şub 2013 14:24 Microsoft olduğu sürece o mağaza boşta olsa duracak orada... günde bir tane bir tane uygulamada yüklense eninde sonunda gelişecek o mağaza... Sonu symbian a benzeyecek olan android... Google u merak ediyorum android i kullanıp içinde Google play değilde kendi mağazasını koyan sayısız firmanın telefonları piyasaya doluşunca hala android e yatırım yapıp geliştirip onu ücretsiz olarak dağıtabilecek mi...

Baştaki eski microsoftcu yönetici ile nokia'dan bi cacık olmaz. Windows 8'in pc sürümü dahi beklentilerin altında kaldı mobil sürümünden hayır bekleyenin vay aklına.

@28 Şub 2013 14:29 pc sürümü hiçte beklentilerin altında kalmadı sadece insanların burnu fazla büyüdü hiçbirşeyi beğenmemeye başladılar özellikle türkiyede..

ilahi nokya :) hadi android tamam da ios'a meydan okumasına hakikaten iyi güldüm ya :)

@28 Şub 2013 ilahi züyaretçi :) düne kadar beğenmediğin o nokia vardı cebinde nokia kalitesine yakışanı elbet yapar sen fanı olduğun cihazlarınla devam et.

Wp8 güzel ve renkli bir işletşm sistemi. Android hala hantak ve problemi donması çok. İos çok katı ve artık sıktı iyşce. Nokia eğer android kullanırsa batar. Artık insanlar farklı şeyler istiyorlar

@28 Şub 2013 16:14 bilirkişi konuştu beyler :)

@28 Şub 2013 16:14 insanlar derken genelleme yapma kendi adına konuş

Dikkatinizi çekmiyormu çok merak ediyorum. İos veya android haberlerine yapılan yorumlar çok azken Windows8 ile ilgili ortada yeni bir telefon veya tablet olmadan bile çıkan herhangi bir habere yapılan yorumlar çığ gibi büyüyor. Windows 8 in piyasaya hakim olması sadece uygulama mağazasının gelişmesine kaldı. Herkes bunu bekliyor. Samsung ve diğer üreticiler de gecikmemek için win8 li telefon ve tabletlerini çıkarmaya başladı. Bu arada bazı arkadaşlar hala anlayamadı ama windows 8 dokunmatik bilgisayarlar için uygun. Masaüstü pc de kullanmak için en azından uyumlu fare-touch pad gibi bileşenlerin piyasaya çıkması gerek. Yoksa gerçekten kullanımı işkence olur. Ama benim favorim kaydırılabilir ekran-klavyeli hibrit cihazlar. En güzel örneği de sony viao duo11. Ancak daha ince ve hafif modeller de çıkacaktır. Ancak o zaman tam olarak pc-tablet melezi olarak tüm piyasaya hakim olabilir. Ondan onra kim naapsın androidi ipadi. Dolayısıyla windows8 in piyasaya tamamen hakim olması sadece bir zaman meselesi ve yeni çıkan uygulama ve hibrit cihazlara paralel olarak gerçekleşecektir.

@28 Şub 2013 19:14 Windows 8 i kullanmak fare ve klavye kısayolları ile çokta işkence olmuyor. ha sizin için işkence oluyorsa modern arayüzü kullanmasanız da olur sadece klasik masaüstü performansı bile bırakın işkenceyi mouse un klik sesiyle yarışıyo.

Eğer uygulama mağazası geliştirilir, verilen destek uzun süreli olursa olmayacak şey değil.Sonuçta firmalar wp8 için kafalarına göre değil microsoft kontrollü cihaz çıkarıyorlar.Buda iphone stabilitesini cihazlarda sunmuş oluyor.Aynı zamanda android gibi farklı markalar altında da görmek mümkün.Bu yüzden olmayacak şey değil

Gerçekten çok hızlı ve akıcı bir işletim sistemi. düşük donanımlı cihazlar bile uçuyor resmen windows phone işletim sisteminde. mağazası da son günlerde genişliyor baya. arkadaşımdan lumia 920 var dokundukca hayran kalıyorum ama mart başında benimde olacak kesin kararimi verdim.

İyi ki Android e geçmiyorlar. zaten birsürü seçenek var android'li. Nokia farklı ve özel bir konuma yükseldi yeni nesil telefonlarıyla.

Top Microsoft da. Nokia nın Windows Phone ları çok fazla şey sunuyor diğer Windows phonelardan. Nokia yapar yapmaya devam eder fakat bu trenin asıl sahibinin uğraşması lazım. Oyun sistemine ve sistemi geliştirmeye upraşırsa wp8 kapış kapış gider

nokıa artık zarar etmiyor ve kesinliklede bu saatten sonrada zarar edeceği söylenemez çünkü nokıa dünyanın en büyük yazılım şirketi olan microsoft la iş birliği yaptı. bende nokıa lumıa 920 almayı düşünüyorum ve sizde dandik samsung dan vazgeçin artık ve dünyanın en sağlam en kullanışlı cihazı olan nokıa dan şaşmayın samsung eğer android işletim sistemini kullanmasaydı halen dandik ve o kullanışsız telefonlarını satıyor olacaktı nokıanın arkasında dünyanın en büyük şirketlerinden biri var ve nokıanın ortağı konumunda bunlar batmaz yok ben nokıayı sevmiyorum diyorsanız sony alın başkada telefon alınmaz iphone alıcam derseniz kerizsiniz iphone 4s şu an 1900 tl tasarımında ne varsa sadece tasarım için alınıyor ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir