Nokia, Windows Phone'dan yakındı!

Nokia, bugüne dek yere göğe sığdıramadığı Windows Phone 8 hakkında ilk kez böyle konuştu!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia, WP8'in yavaş gelişiminden yakındı!

Microsoft, Windows Phone 8 için zaman zaman küçük yamalar ve güncellemeler yayınlasa da görünen o ki şirketin en büyük WP8 ortaklarından Nokia, Microsoft'un bu yavaşlığından pek memnun değil.

Nokia uygulama geliştirme bölümü ikinci başkanı Bryan Biniak, Business Times'a verdiği röportajda Nokia'nın Microsoft'u hızlandırmak istediklerini söyledi. Nokia, Windows Phone 8 çıktığından bu yana sürekli yeni cepler tanıtsa da uygulamaların ve güncellemelerin eksikliği, zayıf nokta olmaya devam ediyor. Bu duruma parmak basan Biniak, "sık sık yeni cihazlar piyasaya sürüyoruz. Birisinin önem verdiği bir uygulama olduğunda ve bu WP8'de olmadığında, bu kaçan bir satış şansıdır" diyor.

"Telefonu uygulamalar olmadan satamazsınız" diyen Biniak, Nokia Lumia cihazlarında kullanılan yazılımların yavaş gelişiminden yakındı. Kullanıcıların ihtiyaç duydukları uygulamaların platformda yer almaması halinde kullanıcıların yer değiştirmeyeceğini düşünen Biniak, Microsoft ve Nokia'nın Windows Phone'a geçmek için daha fazla neden sağlaması gerektiğine inanıyor. "Geçiş için cihazınızda gerekli uygulamaların sadece var olması yetmez, aynı zamanda daha iyi olmaları gerekir. Bunun yanında diğer cihazlarda elde edemediğiniz eşsiz bir deneyim sunulması gerekir."

Biniak, sıkıntılara rağmen durumun iyileştiğini düşünüyor. Biniak'a göre 2013 sonunda kullanıcılar "Windows Phone'da şu uygulama yok" gibi bir cümle kuramayacaklar. "Bir şirket olarak başkasına güvenip bir şeyleri düzeltmelerini bekleyemeyiz" diyen Biniak, Nokia'nın Windows Phone'da yapılacak geliştirmeler için baskı yaptığını da söylüyor. Gerçekten de Nokia, bir sonraki Windows Phone güncellemesiyle belirli cihazlarda Bluetooth 4.0 desteği vermeye başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

bende uygulama azlıgından s4 aldm yoksa yurt dısındanda olsa lumia 925 alcaktım

@01 Ağu 2013 18:51 o az dediğin uygulamalar hangileri çok merak ediyorum doğrusu..google playin hali ortada işe yarayacak uygulama sayısı belli zaten birçoğuda wp8de var senin özellikle aradığın droidde kıyıda köşede kalmış bir uygulama wp8de eksik diyorsan orasını bilemem tabi..

@01 Ağustos 2013 23:42 Ne snapchat , retrica , pokemon go , clash of clans , instagramın gerçek sürümü bile yok.Kısacası popüler olan hiç bir uygulama yok.

Bu saatten sonra tüm uygulamalar bir günde bile gelse alınmaz Windows Phone . Zamanı geçti.

@01 Ağu 2013 18:52 alma zaten atı alan üsküdarı geçti siz eski işletim sistemlerinizle sürünün dün google playe girdim whatsup için söven söveneydi övdüğünüz marketlerin sistemlerin halide ortada artık boş konuşmaktan vazgeçin.

NOkia zaten windows 8'i microsoftan daha fazla üstünleniyor.

Nokia elinden geleni yapıyor. Kendine özel çok kaliteli uygulamaları var. Ayrıca sırf Microsoft'un verdiği güncellemeyle yetinmek istemiyor. Güncellemelere kendi de bir şeyler katma çabasında. Tüm suç ve tembellik Microsoft da...

Hey noki$, welcome to the hell :) Max_Real Qnx

Firmaların içinde ne olup bittiğinden haberim yok ama dışarıdan Nokia yeni bir şeyler üretip ilerlemek için Microsoft tan daha çok çalışıyor gibi görünüyor.

Nokia yakında piyasaya ağırlığını koyar.

haklılar windows phone stabilizasyonu iyi olsa dahi uygulama eksiği nokia gibi bir efsaneyi zor duruma getiriyor,haa diyeceksiniz android niye kullanmıyor ? android sıkıntılı bir sistem ne yazık ki bunu kabul etmek lazım!androide istediğin kadar ram yükle işte ne biliyim işlemcisini artır;bakınız samsung galaxy s4 kasmıyor mu kasıyor,o yüzden nokia cihazlarını kötülememek lazım kafadan atmamak lazım nokia kaliteli bir marka ve işletim sistemi düzelirse çok da güzel olacak android bile kullanımı düşmeye hazır bir işletim sistemi olmaya aday olacak!!!!!

nokia bile isyan etti artık yeter microsoft. windows phone'a üvey evlat gibi davranma..

Androçöplükten yine iyidir

Microsoft'un mobil sektörde yükselebilmesi için tek bir şansı var o da Nokia'dan geçiyor. Bu yüzden canla başla çalışıp 'yararlı' uygulamalar getirmesi lazım acilen. Bunu da geliştiricilere teşvik primi gibi bir şeyle desteklemesi gerekiyor.

Allahtan wp8 de Nokia yı seçmişim, bir suru lumialara özel oyun ve uygulama çıkıyor Nokia nın kendi güncellemeleri çıkıyor. Amber güncellemesi gelecek ağustosun ortası gibi guzel şeyler koyacaklar. Bunu wp8 bölümünün başındaki adam Joe belfiore de kabul etti yavaş olduklarını ama biraz daha uğraşmaları lazım artık.

@01 Ağu 2013 21:04 aynen lumia aldım hiç olmadığım kadar telefondan memnunum.

ben nokiayı uyarmıştım ama beni anlamamışlar galiba ,nokia samsung kadar özgür olmak istemiyor zannederim ! millette bir deyim var .windows ürünlerinden uak dur dostum ! genelde bizm cep telefon tamircileri tavsiye eder :)

@01 Ağu 2013 21:06 cep telefoncu istediğini söyleyebilir sen kendi kafanı kullan başkasının sokma aklıyla yaşama derim ben..

microsoft, WP8 böyle davranıyorsa, vista'ya nasıl davrandığını hayal etmek gerçekten güç.

Yav ben Lumia 920 kullanıyorum cihazda eksiklikler var ama bunlar hissedilmiyor be :D öyle bir telefon ki büyülüyor insanı 920 o kadar büyüleyici ki 920 dışında model görmez oldu gözüm

Nokia ya helal arı gibi çalışıyolar adamlar teknolojiye ve tüketiciye büyük önem veriyor aslında burda demek istedikleri Windows gdr3 güncellemesini erken yayınlasaydı ona göre yeni cihazlarıda 4 çekirdek ve full hd olacaktı.Diğer demek istediğide popüler uygulamaların daha çabuk windows phone gelmesi instagram gibi uygulama sahipleriyle ortak çalışmalar yaparak kaliteli üst düzey uygulamalara yer verilmesi ve uygulama alanın her türlü gelişmeyi yapmak ileriye yönelik adımlar atmak çalışmalar yapmak gerektiğine vurgu yapıyor kısacası windowsu adam edicek Nokia dır.Şu zamandaki gelişimine popüleritesine yayılımına Nokia sebep olmuş katkı sağlamaya devam ediyor.

Windowsun sunu Fark etmesi gerek masaustu pclerle cep telefonu ayni degil cepte insanlar kendilerini daha ozgur hissetmek istiyor . Daha fazla ozellestirilebilir olmadigi surece bu sistem istedigi kadar stabil olsun tutmz ornek olarak iosa baksin androidin tek rakibi olmasina ragmen gunden gune eriyor

Microsoft sistem tasarlamayı iyi biliyor ama telefon nedir onu bilmiyor. Örneğin WP8'lerde ses seviyesi telefonu her kapatıp açtığınızda resetleniyor. Böyle küçük ama mide bulandırıcı hatalar var. Nokia cihazlara değer katmak için çok çalışıyor, sürekli uygulamalar çıkarıyor falan. Şu WP8 geliştirme işini Nokia'ya bıraksalar adamlar uçurur bu platformu.

windows phone 8i nokia microsofttan daha fazla geliştirme çabasında..helal olsun adamlara.aslansın nokia,lumia 1020 için hazırım :D

@02 Ağu 2013 00:42 Lumia 1020 telefon değilki :) telefon edebilen kamera :) Gelsede alsak. youtube ta lumia 1020 zoom reinvented diye arattırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız :)

Nokia şu an üst düzey bi android cep çıkarsa ortada ne samsung kalır ne htc kalır.. Hayali bile güzel :D

Adam haklı

Yıl sonuna kadar uygulama eksikliği kalmayacak diyor.Tahminimce full hd 4 çekirdekli 6 inçlik lumia ile nokia tableti eylül ekim gibi büyük bir etkinlikte tanıtacak.Orada bence NOKIA popüler uygulamaları patlacak.Çünkü daha önce görsellerini de görmüştük real racing 3 oyunu windows phone marketine koyulmuş ama indirilmeye sunulmamıştı.Bence bunu bekliyorlar.Bu etkinliği gerçekten çok merak ediyorum.Diğer etkinlikler olduğu gibi bunu da canlı canlı izleyeceğim ALLAH nasip ederse.Hadi NOKIA görsün şu damacana kapakçıları dandroidçiler.APPLE'a söz yok.O ayrı bir ekol....

@02 Ağu 2013 03:40 sana buradan ne desem az..bazı insanlar da anlama zorluğu kabullenememe gibi bir sorunlar(daha varda yazamıyorum) var.android, apple herkesin elindeyken çoğalmaya başladı.bu bir ihtiyaçtı ios ta yapacaklarını daha rahat ve özgürce yapmak için insanlar buraya yöneldi.windows phone başarılı olur mu? zaman gösterecek ama windows 8 ile bunun olmayacağını söyleyebilirim.sadece uygulamayla olsaydı bu iş, herkes ios kullanırdı.en kaliteli ve çok uygulama orada var.Demek ki mesele uygulama sayısıda değil..damacana dediğin plastik bazılarının hoşuna gidiyor bazılarıda takoz gibi ağar nokia dan hoşlanmıyor.Önemli olan ne istiyorsan o işletim sistemini kullanmak..neden kasıyorsunuz.kasmayın zaman herşeyin ilacı belki windows android den daha başarılı olur.... belki...

Nokia piyasada çok öncelerde lider olduğu dönemleri özlemişe benziyor. Efsane geri dönüyor değil ama dönmeye çalışıyor gibi. Windows'u da adam edecek olan yine Nokia. Aslında işletim sistemi olarak gerçekten doğru bir seçim yaptığını düşünüyorum. Evet uygulama sayısı az olabilir ama. Hangi uygulamalar? Uygulaması eksik diyenlere buradan sesleniyorum! Eksik uygulama konusunda sadece ios, android ve wp8 dip toplam sayılarına bakılıyor. Ama kullanılabilir olarak kullandığımız her programa kısa zamanda ulaşıyoruz. Hatta daha stabil diyebilirim. Bir markayı ya da herhangi bir şeyi eleştirirken fanatikliğini yaptığınız markaların karşısında objektif davranmak evet zordur. Ama diğer markayı incelemeden ve yeterli bilgilere ulaşmadan ön yargılı bir şekilde eleştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben NOKIA'yı tebrik ediyorum bu nedenle. Kendi kullandığı işletim sisteminin eksik olduğu noktayı sadece yavaşlık olarak değerlendiriyor. Bunu kamuya açıklarken Windows'un aslında nasıl bir tepki vereceğini önceden tahmin ederek bu konuşmayı yapmıştır. Saygılar.

Bırak etme Nokia çıkar bir Androidli telefon piyasa da takozlar artsın...

finlandiyada yasiyorum,burda da pek takmiyolar nokia yi:)android olursa olur yoksa adam olmaz bu nokia!

Android nedir ya bi takmışlar android de android, ilk çıktığında onun da eksikleri vardı birden bu kadar gelişmedi yani. Ne sabırsız insanlar ya, baştan onay vermeseymiş o zaman Microsoftla işbilriğine Nokia. Yeni çıkan bi işletim sisteminin elbette eksiklikleri olacak. Ben WP8 kullanıyorum ve pişman da değilim. Biraz sabretmeyi öğrensin tüketiciler de, bu kadar hazırcılığa alışmasın.

Nokia mı aman aman 8 defa servise verdim hala düzelmedi mahkemeyle uğraşıyorum şimdi diğer platformu kötüleyenler iphone kullanmadıkları belli iphone nu aldığında ambalajından kullanılan malzemeye işletim sisteminden mağazadaki uygulamalara kadar iphone nun kaliteli olduğunu bilir. Wp mağazanın denetlenmediği belli. Apple mağazaya alacağı uygulamayı ilk kendi test eder ve her uygulama mağazaya giremez. Android çöplük ona lafım yok ama wp da androidin arkasından gidiyor. Wp mağazada işe yaramaz bir sürü uygulama va dikkat ettiyseniz zaten çoğunu da kimse indirmemiş. Apple öyle Microsoft gibi mağazaya ücretli sunduğu uygulamayı 2 ay sonra kullanımdan kaldırıp milleti mağdur etmez. Benim başıma geldi Youtube downloader adında uygulama satın aldım 7 Tl ye 15 gün sonra hata verdi kaldırıp tekrar yüklemek istedim ama mağazadan kaldırılmış siteden girdiğimde uygulamanın mağazadan kaldırıldığını öğrendim. Daha sonra başka bir tane aldım oda aynı oldu ve 7 Tl param daha gitti. Durumu Microsoft a ve Nokia ya bildirdim geri döneceklerini söylediler ama arayan soran yok. Bu sorun app storede olsa para geri iade edilir ve en kosa surede aranır çözüm bulunurdu ki örnekleri var araştırın bulursunuz. Arada böyle kalite ve hizmet anlayışı var sen kalkmış wp ve Nokia yı ovüyon son olarak ta bozulan iphone servise gitse en fazla 2 defa gider yenisi verilir 8 defa gidip ana kartı değişip cihaz değişimi sayılmaz.

Arkadaş android in ilk çıktığı zamanlar bizi ilgilendirmez ve şuan ne kadar geliştiğine bakarım ben ve diğer platformlar bu kadar gelişmişse yeni bir sistem yaptığında sistemi bu kadar eksikle çıkarmak hata. Uygulama demedim bak onlar zamanla tamamlanır. Yeni bir sistem yapıyorsun karşında iki tane oturmuş sistem var sen deneme sürümü ile piyasaya sürüyorsun. Ve asıl facia bundan sonra 1 yılda Bi güncelleme veremiyor milleti mağdur ediyorsun. Portrico yu saymayın çünkü onu vermese Bi tane telefon satamazlardı. Bunu bildikleri için hemen kapanma sorununu düzeltip verdiler. Bu zaman da bu kadar oturmuş sistemlerle yarışmak istiyor salar sistemdeki dosya yönetici bildirim merkezi rehber mesajlar zil sesi gibi eksiklerle sürmesin piyasaya beklesin biraz geç sürsün yada bir an önce bunları kapatsın ki uygulama gelir zaten. Ama sen sistemi oturtmadan sur piyasaya ve 1 yılda hiçbir soruna çözüm bulma sonra millet kullansın diye bekle. Ben son kullanıcıyım ben diğer platformlar da olan özellikleri isterim zamanla giderilecek falan fasa fisolara bakmam diğer platformları kullanan telefonlar kadar para ödüyorsam en az onlar kadar hizmet beklerim. Bu benim hakkım. Uygulamalardan bahsedeyim app storede 1 Tl ye satılan uygulama wp 8 de 7 Tl ye 2 Tl ye satılan uygulama 10-12 Tl ye 7-8 liralık olan 15 Tl ye satılıyorsa o zaman ben uygulamada kalite beklerim ve eksik varsa bunuda kabul etmem. Yukarıda ki fiyatlar bizzat iphone 5 ve l920 kullanan biri olarak karşılaştırdım fiyatlar böyle inanmayana ispata hazırım. Ve bir sorunda app store de ücretsiz verilen bir çok uygulama da wp da 7 Tl den satılıyor ama kalitede iphone 10 basar ve daha çok destek veriyor. İphonede oturmuş olmasına rağmen uygulamalar sürekli güncelleme alıyor ama wp da yok

Sen de yorum yaz