Nokia'ya "dokunmatik" darbesi

Nokia'nın dokunmatik ekran furyasına geç katılması, şirketin satışlarını nasıl etkiledi?

  • Selim Öztürk
Nokia'ya "dokunmatik" darbesi
Gartner şirketine göre Nokia'nın bu yılın üçüncü çeyreğindeki satışlarında ciddi bir düşüş söz konusu

Dünyanın bir numaralı cep telefonu üreticisi olan Finli Nokia, bugünlerde bir hayli dertli; zira Gartner şirketinin gerçekleştirdiği son araştırmaya göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde şirketin cep telefonu satışlarında ciddi bir düşüş olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı gerçekleştiren Gartner analiz uzmanlarına göre Nokia'nın bu düşüşü yaşamasının en büyük nedeni akıllı telefon portföyünde dokunmatik ekranlı cihazlara yeteri kadar öncelik vermemesi. Gartner uzmanları, dokunmatik ekranlı cep telefonlarının bugünlerde oldukça revaçta olduğunu ifade ederken, Nokia'nın bu pazara yeteri kadar cevap veremediğine vurgu yaptı.

2007 yılının üçüncü çeyreğinde pazar payı %48.7'leri bulan Nokia'nın bu yılın aynı dönemindeki pazar payı ise %6.3'lük bir düşüşle %42.4'e kadar geriledi. Akıllı cep telefonu pazarının halen bir numarası olan Nokia, 2007 yılının üçüncü çeyreğinde 15.964 adet akıllı telefon satışı gerçekleştirirken, bu rakam 2008 yılının aynı döneminde 15.472 olarak gerçekleşti.

Yine aynı dönemde 5.800 adet akıllı telefon satışıyla Nokia'nın ardından listede ikinci sırada bulunan RIM'i, 1.656 adet satışla HTC şirketi izliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Niye herkes bu kadar dokunmatik diye tutturmuş hiç anlamıyorum. Bana göre ekrana dokunmanın çokta bi cazibesi yok sonuçta joystick denen bişey koymuşlar menüler arası dolaşım için gayet de seri oluyo veya kalemle msj yazma filan buda gereksiz(bana göre) bi süre sonra sıkılır insan yine tuştakımına döner. Tamam teknoloji güzel ama gelişsin böyle şeylerde olsun ama her teknolojide herşeyde olmayıversin.

Nokia adam gibi herşeyiyle bütün bir telefon yapamadı ki. Her telefonda mutlaka birşeyler eksik. Tam herşey tamam diyorsun bu defa da kaba saba birşey ortaya çıkıyor ya da dayanıksız bir model oluyor ne bilim yaaa. varsa yoksa Samsung kalitesi... benceee

Samsung'un neresi kalite ya. Asıl Samsung her telefonunda bir özelliği eksik üretiyor. 3G'si var Wi-Fi yok, Wi-Fi varsa GPS'i yok... Üstelik telefonun ömrünü serviste geçirmesi de cabası.
Haberde rakamlara baktığımızda Nokia 15472 satmış, samsung dediğin 1656'dan az satmış ki 3.lüğe bile ulaşamamış. Yani satışları Nokia'nın 10'da biri bile değil

Nokia N97 için daha beklesin 2009 un 2. çeğreğinin sonunu.

Apple sucks, Symbian Forever..

Nokianin neresi kalite beee dogru kalite dedikleri sey olsa olsa yuksek maliyetli bir telefon olsa gerek yahu NOKIA ne zaman hangi telefonunun yaninda ise yara bir parca verdi telefonu icin su son zamanlar haric ??? N96 dediler pes para etmez tam bir fos cikti...

Sen de yorum yaz