Nokia'ya yeni işletim sistemi!

Görünüşe göre Windows Phone 7 de Nokia'ya yetmedi... İşte Nokia'nın yeni işletim sistemi!

Hüseyin Cem Köylü

Ne MeeGo ne de Symbian, Nokia'ya istediği ivmeyi kazandıramadı. Fakat Norveçli Smarterphone firmasının işletim sistemi olan Smarterphone OS böyle bir iddiaya sahip olacak ki Nokia, Smarterphone ile çalışan telefonları piyasaya çıkartacağını duyurdu. Firma amacının, geleceğin telefonları için ultra-akıllı işletim sistemini, uygun fiyatlı donanımda çalışabilecek bir şekilde tasarlamak, olduğunu söylüyor. Ama şu anda Windows Phone 7 ile sıkı fıkı olan Nokia'nın neden böyle bir adım attığını anlayabilen pek yok.

Nokia'nın en büyük kozu, pek çok yerel bölgede halen en yüksek kullanım oranına sahip olması. Ve Nokia, gelecekte Symbian'ın yerine Smarterphone OS'u geçirmeyi planlıyor olabilir. Ya da bu işletim sisteminin kodlarını kullanarak daha farklı bir işletim sistemi de piyasaya sürebilir. Şirketin bu konuda nasıl bir planı olduğu bilinmiyor ve herhangi finansal bir veri de paylaşılmadı. Fakat bu işletim sistemini Lumia gibi üst düzey cihazlarda göreceğimizi sanmıyoruz, en azından şu sıralar... Çünkü Nokia'nın en son isteyeceği şey, Microsoft ile yaptığı Windows Phone 7 ortaklığına darbe vurulması...

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bu tarz parlak fikirler bi tek nokia dan cikiyor zaten:-) sasiracak bi durum yok dagilin:-)

Androide geçseydi bu kadar uğraşmayacaktı .nokia kendine yazık etti :S

Ben böyle bir saçmalık daha görmedim. Tek şansın var, Nokia. O da Android...

nokia bir suru model çıkartıyor evet ıı ama kullanıcılar bır suru model arasnda kayboluyor scım yaparken vb zorlanıyor az oz olmalı bence şimide işletim sisteminde aynı syı yapıyor...

Nokia: Telefon konusunda en iyisi.
Android: Işletim sistemleri içinde en iyisi.

Nokia&Android harika bir ikili olacaktır ve iki şirket de çok kazanacaktır.

Nokia aptallığı bırak artık! Android OS'i kullanmak farklı olmamak anlamına gelmez...

Nokia'nın çırpınışları...

Nokia isletim sistemi cöplügüne döndü. Adam gibi 2007'den sonra Meego üzerine yogunlasmis olsalardi bugün pazarda ilk ücte olurlardi.

nokia kafayı kırdı en sonunda.sen android dururken gidip windows mobile ile anlaşırsan, böyle saçma sapan işlere girerek kendi geleceğinin muamma kalmasını sağlarsın.

nokia al takozlarını çekil bu piyasadan....zaten cep te başarısızlığın devam ediyor...

görüntülerden güzel gibi duruyo ama kullanışlık nasıl acaba yada uygulama durumu??

nokia da türkiye gibi dışa bağımlılığı günden güne artıyor bi gün fena çuvallayacaklar ama hadi bakalım :)

Steve Jobs(Apple) bize bir CEO'nun bir şirketi nasıl şahlandırabileceğini gösterdi, Nokia CEO'su Stephen Elop ise bir şirket nasıl mahvedilir'i gösteriyor.

Bu firmayı şuurunu kaybetmiş bir insana benzetiyorum, sarhoş gibi saçma sapan hamleler yapıyor.

Zamanında en kral satışı yaptığı ülke olan Türkiyede bile Windows Phone'lar ile eski satış grafiklerini yakalayamayacaklar, Mango işletim sistemi zaten tek çekirdekden fazlasını desteklemiyor, Türkçe yok, kare ve dikdörtgenlerden oluşan ve bunu muhteşem grafik arayüzü diye beğenen insanlar hariç bu telefonu alacak olan yoktur.

Nokia'nın başınca CEO olarak Stephen Elop durdukça, Microsoftdan başka kazanan olmaz, çünkü bu adam zaten Microsoft'un iş bölümünün başkanlığını yapıyordu, oradan Nokia firmasına getirilip Ceo oldu. Şimdi bu zihniyette bi insanın Nokia'ya Android getirme ihtimali var mı, YOK.

Microsoft Nokia'yı zaten umursamıyor, kendi amaçları uğruna bu firmaya istediklerini yaptırıyorlar hepsi bu, ha telefon tutarsa iki firma da kazanır, tutmazsa Microsoft bir şey kaybetmez, Nokia çok şey kaybeder.

Microsoft kendine istediği gibi telefon üretecek bi şirket bulmuş bunu elinden geldiğince kullanacak ve Android filan olmayacak o yüzden keşke Android olsa demeyi bırakıp gerçekçi olalım.

nokia ne hallere düştü, nereden nereyeee...

donanım olarak Nokia hepsine bin basar çünkü ucuza daha kaliteli modeller üretiyorlar ama ne yazıkki işlemtim sistemi android değil. :(

android yerine neden böyle mantıksız işler yapmayı seviyor bu nokia anlayamıyorum.android dururken....?

Nokia PC ler için İşletim sistemi üretmeyi Düşünüyormu acaba??

Nokia'nı Intel'le birlikte geliştirdikleri meego'yu bırakıp böyle yollara yönelmesi de garip

umarım birileri meego yu gizli gizli bir yerlerde geliştiriyorlardır :)

Android isteyenler için piyasada yeterince android kullanan marka yokmu gidin alın öyle bir sıkıntı yok... Bırakın adamlar farklı bişey çıkarsınlar batacak olan siz misiniz? Herkesin kalkıpta mavi gömlekle dolaşmasını bekleyemeyiz... Elbette Nokia bata çıka doğru yolu bulacaktır. Nokia büyük bir firmadır ve batmayacktır. Donanım olarak işlemci olarak Nokia bugün rakiplerinin gerisinde değildir ve her bütçeye göre telefon üretiyor eminim işletim sistemi olarakta doğru yolu bulacaktır. Ben şunu istiyorum Android cihazda üretsin ancak farklı arayışlardan yeniliklerdende geri durmasın... Nokia öyle bir marka ki, 4-5 farklı işletim sistemida kullanabilir yalnış anlaşılmasın avukatlığını yapacak değilim mevcut durumdan bende şikayetçiyim ancak tek tipleşmeye karşıyım...

nokia napacağını şaşırdı zamanında parasını fazladan fazlaya yediklerinin ahı tutuyordur inş..

hiç hoşlanmadığım makina çünkü zamanında mileti çoooookk sömürdü

peki ne zaman çıkar yeni nokialar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play