Nokia, yeni bir teknolojiyi tanıtıyor: Morph

Nokia ve Cambridge Üniversitesi iletişimde yeni bir konsept olan Morph'u ortaya çıkardı.

  • Selim Öztürk
Nokia, yeni bir konsept geliştirdiğini duyurdu

Günlük yaşamımızda mobil telefonlar çok önemli bir yere sahip. Bazı raporlara göre 2007'de satılan toplam mobil telefon sayısı 1.1 milyarı buluyor.

Nokia ve Cambridge Üniversitesi, beraber Morph adında yeni bir telefon konsepti üzerinde çalışıyorlar. Morph, bir nanoteknoloji konsepti olarak tanımlanıyor. Bu konsept, New York Modern Art'da "Dizayn ve Elastik Zeka" adlı gösteride tanıtıldı.

Morph gelecekte mobil cihazların kullanıcıları tarafından nasıl farklı şekillere dönüştürülerek esnekleşebileceğini gösteren bir konsept.

Konsept, gelecekte nanoteknolojinin mümkün kılabileceği, esnek malzemeler ve kendini temizleyebilen yüzeyler gibi bugün bize hayli ütopik gelebilen örnekleri sergiliyor.

Nokia'ya göre 7 sene içinde bu konsept tamamıyla hayatımıza girecek ve nanoteknoloji sayesinde böylesine kompleks aygıtlar çok daha ucuza üretilecek.

Morph konseptinin tanıtım videosu

Morph konseptinin tanıtım videosu:

Nokia Morph Concept (long)Nokia Morph Concept (long)
Morph is a concept demonstrating some of the possibilities nanotechnologies might enable in future communication devices. Morph can sense its environment, is energy harvesting and self cleaning . Morph is a flexible two-piece device that can adapt its shape to different use modes. Nanotechnology enables to have adaptive materials yet rigid forms on demand. It is also featured in the MoMA online exhibition "Design and the Elastic Mind". It has been a collaboration project of Nokia Research Center and Cambridge Nanoscience Center. Find out more:

Detaylar için : http://www.nokia.com/A4852062

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Youtube'a morph die arayın, tanıtım videosu var süper bişey...

Bilim kurgu gibi ne diyebilirim ki başka.

Post By : FatalError
Su an ıcın bu teknolojı ne kadar uc gorunse de kısa zaman ıcınde teknolojının bu boyutlara gelmesı heyecan verıcı

zamanında telefonların renklı ekran olacagı fıkrı bıle cok ınandırıcı gelmıyordu telefonlara kamera koyup MP arttırarak gelecegı yakalayamacagın anlamıs olması guzel nokianın sıra dıger markalarda
cevrecı ozellıklerı de altı cızılerek gosterılıyor ;) tanıtım vıdeosunda

zaten avrupa yapmazsa türkiya nerden yapacak türkiye sadece hazır çorbayı seven ülkelerden....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play