Nokia'yı neredeyse batıran, müthiş cep N95!

Pek çoğuna göre gelmiş geçmiş en iyi telefon olan Nokia efsanesi N95'in hikayesi...

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia'yı neredeyse batıran, müthiş cep Nokia N95!
Ebedi telefon, Nokia N95 mi?

Çok değil, akıllı telefonların sadece 7 yıl gerisine şöyle bir bakın. Göreceğiniz, Nokia N95 ve ona benzeyen ceplerden farklı şeyler olmayacak. Mart 2007'de piyasaya sürülen bu telefon, daha önce olmadığı kadar çok işlevi küçücük gövdesine sığdırıyordu.

N95, piyasaya sürüldüğü yılın sonunda, herkes hala sabit telefonlarla işini görürken, sadece İngiltere'de 1 milyonun üzerinde sattı. N95 ilk doğum gününü kutlarken Nokia, müthiş cebinin dünya çapında 7 milyon sattığını duyurdu. N95'in üretimi, 2010 yazına kadar devam etti.

O sıralarda firmanın konumu, çok daha farklıydı. Gartner'a göre Nokia 2007'de tüm telefon satışlarının yüzde 49.4'ünü elinde bulunduruyordu. Nokia N95 ise firmanın başarılarının zirveye ulaştığı andı; cihaz birkaç ay piyasadaki en iyi telefon olarak kabul edildi. N95'i elinize almak, adeta geleceği avuçlamaktı.

Eksiksiz bir telefon

Eksiksiz bir telefon

Donanımsal özelliklerin yaşlanması çabuk yaşansa da Nokia, N95 ile kağıt üzerinde rakiplerini fazlasıyla zorlamıştı. 16 milyon renk gösterebilen 2.6 inç'lik LCD ekrana sahip telefon 320x240 piksel çözünürlüğe sahipti. 5 megapiksel kamerası ise Carl Zeiss optikleriyle, otomatik odaklanma işleviyle, iyi bir flaşla geliyordu. ISO değerini, beyaz dengesini, kontrastı ve fazlasını değiştirmeniz mümkündü. N95 ile 640x480 çözünürlüğünde, saniyede 30 karelik videolar kaydedebiliyordunuz.

Nokia N95, dahili GPS ve kendi harita yazılımıyla gelen ilk telefonlardan bir tanesiydi. Telefonun ekranını yukarıya doğru kaydırdığınızda numara çevirme ekranı görünüyordu. Aşağı kaydırdığınızda ise film izlemek veya müzik dinlemek için özel denetimleri görüyordunuz. Hoparlörler ise şaşırtıcı biçimde güçlüydü. Telefon, popüler tüm dosya türlerini çalabiliyordu. N95'in ikinci sürümü, daha büyük ekrana ve 8GB depolama alanına sahipti. Bu sayede medya dosyalarını yanında taşımak isteyenlere daha geniş olanaklar sunuyordu.

Nokia N95'in özelliklerini saymakla bitirmek zor. FM radyoyla gelen telefonun Flash destekli bir web tarayıcısı, tam bir ofis yazılım paketi, Java ME ve Symbian uygulamaları için çoklu görev desteği, Wi-Fi, Bluetooth, videolu aramalar için ikinci kamera, TV'ye bağlanabilme ve video oynatabilme, microSD kart slotu, bir infrared portu, sesli komut desteği ve HSDPA desteği gibi yetenekleri de vardı. N95, her tür kullanıcıyı tatmin edecek bir özelliğe sahipti. Nokia N95 incelememizde de "mükemmele en yakın telefonun" N95 olduğunu söylemiştik.

Telefonun satışa sunulduğu sırada en iyi ikinci telefon, BlackBerry Curve 8300 idi, ancak BlackBerry o sıralar hala bir iş markasıydı. Motorola, Razr tasarımına yapışıp kalırken LG Prada dikkat çekmeyi başarmıştı. Sony Ericsson ise iyi "akılsız" cepler çıkarıyordu. Ancak hiçbiri, işlevsellik bakımından N95'in yanına yaklaşamıyordu.

Ancak bu, yoldan çıkmaya doğru giden bir trendi: Nokia'nın sadece donanımı geliştirip, cihazlarına daha çok işlev sıkıştırması, başarısını devam ettirmesini sağlamayacaktı.

İşler nerede yanlış gitti?

İşler nerede yanlış gitti?

2007'nin başında Steve Jobs, San Francisco'daki Macworld'de ilk iPhone'u ortaya çıkardı. iPhone satışa sunulduğunda N95, cep satışlarını silip süpürüyordu.

İki cep arasındaki fark komikti. Kötü kamera ve 3G desteğinin olmaması, iPhone'un çoğu tarafından bir başarısızlık olarak değerlendirilmesiyle sonuçlanmıştı. Ancak büyük dokunmatik ekran ve iOS platformu, ilgi çekmeyi başarmıştı. Apple'ın satış rakamlarında rakibini zorlamaya başlaması uzun sürmedi.

iPhone bir şeyi ispat etmişti: Arayüz ve basitlik, aslında kağıt üzerinde muhteşem görünen teknik özelliklerden baskın çıkabilirdi. Piyasa ise buna hazır değildi. N95, Symbian ile çalışıyordu. S60 arayüzü ise karışıktı - ancak bu, o dönem için alışıldık bir durumdu. Düğmelere basarak menüler içinde dolaşıp, derinlere dalarak aradığınızı bulmak zorundaydınız. 332MHz işlemci ve 64MB RAM'li N95, oldukça yavaş çalışıyordu. Telefon için uygulamalar vardı ve onu güncelleyebiliyordunuz, ancak bu işlemin kullanıcı dostu olduğunu söylemek zordu.

Tüm etkileyici işlevlerine rağmen N95'in arayüzünü kullanmak, yeni dokunmatik ekranlı cihazlara göre zahmetliydi. N95'in RAM miktarı iki katına çıkartılan yeni modeli bile yavaş çalışıyordu.

Apple ise 2008'de formülünü geliştirerek iPhone 3G'yi piyasaya sürdü. Bu arada HTC Dream (T-Mobile G1 olarak da tanınıyor) ile beraber Android adında yeni bir platform da ortaya çıkmaya başlamıştı.

Elveda eski dost

Elveda eski dost

Nokia, bir telefonu nasıl üreteceğini ve onu nasıl dayanıklı yapacağınızı çok iyi biliyordu. N95, tuğla gibi görünse de sayısız işlev sunuyordu. Kapaklı telefonlarla "candy bar" tasarımlı telefonlar arasında bir köprü kuran telefon, aynı zamanda bir telefondan beklenenlerin sınırını da genişletmişti. İçerik tüketimi ve içerik üretimi için yeni bir yol açmıştı.

Nokia'nın Symbian platformu için büyük yatırımlar yapması ve basit dokunmatik arayüzler için onu bırakmak istememesi, şanssızlıktı. Nokia hayranları yeni Android ve iOS cihazlarını oyuncak olarak nitelendirdiler ve güçsüzlüklerini öne sürdüler. Ancak gelen uygulama trendini ve dokunmatik ekranların kolay kullanımını göz ardı ettiler. Nokia, Symbian döneminde bu işlerde gerçek bir başarı sağlayamadı.

N95, gelmiş geçmiş en iyi cep mi?

N95'in görüşme kalitesi, bugünkü çoğu telefondan daha iyiydi. Bu, bugünkü önceliklerimizin ne kadar değiştiğini gösteriyor. N95'in dünyanın bazı yerlerinde hala değerli olduğunu tahmin ediyoruz.

Peki N95, Nokia'nın gerçekten sevilen son cihazı mı? Lumia'ların satışları 7 yaşındaki N95'i geçse de bunun nedeni, Nokia'nın daha çekici bir telefon üretmiş olmasından daha çok, akıllı telefon sahibi kullanıcı sayısının artması.

Bugünlerde ekranları kendilerinden daha büyük, yüzsüz, diktörtgen cihazlara sıkışıp kalmış durumdayız. Elimize alıp ittirip çekebileceğimiz, büyük, kullanımı kolay klavyeli, özel medya denetimi düğmelerine sahip bir telefonu özlemiyor değiliz. N95 bizce cep telefonu dünyasının en son ve en güçlü cebiydi. Belki onu tekrar görmek istemiyoruz, ama bizce yerini fazlasıyla hak ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 78 Yorum

kesinlikle efsane N95 ....

Zamanında çok istediğim ama bir türlü sahip olamadığım telefondur N95, sadece arkadaşlardan 5-10 dk.lığına alıp hasret giderirdim, kamerası o dönem için gerçekten mükemmeldi aynı şey hoparlörleri için de geçerli tabi... Yazınız için teşekkürler, N92 için de bekleriz.

çok hoş bir makale olmuş. bende de o dönem, Nokia n82 vardı.

Nokia ilk akilli telefonumdur ve en kisa sureli kullandigim telefon, daha sonra WinMo sevdasina tutulup her gordugum HTC ve O2 telefonu almaya calisirdim. Hey gidi gunler, az mi ugrastik htc lere linux kurmaya :)

Zamanin o donemlerin en iyi telefonlarindan biriydi tabiki yeri cok ayridir ama ozamanlarin en iyi telefonuydu diyebilirim ses kalitesi elde durusu felan on numara bi telefondu

el yakan bir telefondu aynı zamanda herkes alamazdı. symbian platformu başlıca sorunuydu. zira o dönemde windows mobile bile daha kullanışlı bir arayüz sunmaktaydı. zaten arayüz tasarımından falan söz edilmiyordu hiç yoktu öyle birşey . yazılımcıların koyduğu basit grafiklerden ibaretti tüm olay.

N serisi olarak sadece n8 kullanmak nasip oldu hep xpress ve x serisi kullanmışımdır nokia gerçekten bu işlerde en iyisiydi

@07 Nis 2014 03:04 Ben de N8 kullanıyorum v e uzun süre test edip gördüğüm bir sorunu aktarmak istiyorum umarım yardımcı olabilirim. Kameranın stabiliizasyon yani titreşim engelleme özelliğini açarsanız çok fena gren le karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu özelliği açmazsanız görüntü kalitesi çok daha iyi oluyor.

n95 hafıza kartına sahip ama ram yüzünden sıkıntılı bir cihazdı.64mb rami vardı.sonrasında iki yeni kardeş geldi.n95 8gb ve Nokia n82. ben n82 tercih ettim çünkü bugün hala sayılı telefonda olan zenon flash vardı.bu telefonlarda da 128mb ram ve arm11 tabanlı 3d hızlandırmalı 332mhz telefon vardı.asıl şaşırtıcı olan nokianın ngage desteği oldu. çünkü inanılmaz grafikte oyunlar gördük.ve açıkçası fiziksel tuşlarda mükemmel oynanıyordu. bence galip gelen dokunmatik ekran değil büyük ekran imkanı oldu.yoksa dokunmatik ekranla daha kolay daha işlevsel şeyler yapabiliyor değiliz...bu telefonlarda multimedia tuşları vardı basınca bugünkü bildirim merkezinin sunduğu kısayolları sunabiliyordu... diğer yandan bugün hala symbian gibi multitaskin yapan bir sistem yok.symbian ile 128mb ram ile telefondaki tüm uygulamalrı gerçek multitask yaptırabilirdiniz.şimdiki andorid 2gb rami kendiliğinden sömürüyor... neyse gerçekten güzel bir mazi hazırlamışsınız o dönemlere denk geldğim için gerçekten çok mutluyum.acayip zevkliydi kullanması program yüklemesi kullanması herşeyi...

N serisi hele ki N95 rüyamdı o sene 6300 almıştım ekonomik diye halada kullanıyordum. Ta ki 920 ye kadar. İşin özü Nokia candır.

çocukluk hayalim di şu An bir tane bulabilsem keşke gerçekten efsane cihaz

Dayimdan alip oynamak icin biyerlerimi yirtardim :D

bunu n95 üzerinden yazıyorum gerçektende şahane bir cihaz

okurken gözlerim doldu :(

N95 bizce cep telefonu dünyasının en son ve en güçlü cebiydi. Zaten cevabı vermişsiniz çok doğru...

3310'un, 6600'ın zamanında yaptığını n95 de o zaman yapmıştı. Gel gör ki Nokia'nın bayrağı devrettiği Apple işleri çok karıştıdı. Yinede "KRALIN DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLACAK!"

N95 bizce cep telefonu dünyasının en son ve en güçlü cebiydi. Zaten cevabı vermişsiniz çok doğru...

Ulan 8gb yi de kullandım normalide beş para etmezlerdi ikiside

ANAM NE GÜZEL Bİ NOSTALJİ OLDU LA BU.... BENİM N72 İM VARDI SAMSUNG S2 Yİ ALDIĞIMDA BİRİNE SİNİRLENİNCE YERE ATLABİLECEK BİR TELEFION HALİNE GELDİ VE MALESEF YERE VURDUM KIDIM:(

@07 Nis 2014 10:00 O telefonu üreten firmaya yada düşünen mühendislere de mi saygın yoktu ? Öyle yapacağına bir öğrenciye hibe etseydin bari.

Şimdiki androidlere kiyasla bi çok konuda daha kullanişli keşke gelişmiş bir haliyle yine uretseler

Bu telefona dokunmatik ekran ekle ve ekranı biraz büyüt. Al sana telefon derim o zaman. Dokunmatik tek başına bazen problem olabiliyor. Tuşları tamamen ortadan kaldırmak yanlış bence. Mesela araba süren birisi için dokunmatik ekran çok tehlikeli. Veya erişilebilirlik için sadece dokunmatik bir yere kadar. Nokianın yaptığı yanlışın tersi şu an bütün firmalarca yapılıyor. Dokunmatiğe eğvet ama Tuşlara da evet diyorum ben.

samsung g 810 o zamanlar n95 in alternatifiydi ve daha ucuzdu

Bir turlu alamadığım tek telefondu şimdi lumia 925kullanıyorum ama n95hep sahip olmak istediğim bir telefon olarak kalacak o zamanının tartışmasız en iyisiydi

ÇOK ANLAMLI BİR YAZI OLMUŞ BUNUN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM NOKİA TARTIŞMASIZ LİDER OLMAYA DEVAM EDECEKTİR......

N70 ......

6120c vardı ozamanlar :) 60-70 tl ye satmıştım 4-5 sene önce

Nokia bir efsanedir sadece bir telefon değildir

Nokia efsanedir.

Mükemmel bir yazı olmuş. O döneme denk geldiğim için ayrı bir şanslı hissediyorum kendimi. N95 den sonra N96 çıkmıştı. Hiç sevmemiştim. Bir N95 değildi. Nokia nın yaptığı tek hata MeeGo ya devam etmek yerine Windows Phone u seçmiş olmasıdır. Nokia candır.

Çok abartılı olmuş, kızağı 2-3 ay sonra takır takır oynardı, kamerası sony ile yarışamıyordu, gps konumu bulmak için 5 dk dan fazla bekliyordu, usb den şarj olmazdı, htc dream gibi app mağazası yoktu, nereden geldiği belli olmayan virüs sorunları vardı, daha çok devam eder, iphone u bilemem ama htc dream kesinlikle daha iyiydi.

N9 MeeGo benim son Nokia sevdam

Çok güzel bir yazı olmuş. Editöre, bizi geçmişe taşıdığı için teşekkürler. 2007'de 18 yaşın üzerinde olan herkesin Nokia'ya karşı sempatisi vardır ve hep öyle kalacaktır..

@07 Nis 2014 20:44 sony ericsson ve samsunglar daha başarılıydı nokianın menüleri hep kasardı

@08 Nis 2014 20:55 Kusura bakma da o zamanlar Samsung ve Sony ericson modellerine hiç bir program yükleyemezdin ama Nokıalar üzerinde bu gün bile aynıları tekrar revize edilip üretilen yüzlerce program yapıldı.

@08 Nis 2014 20:55 tam saçmalamışsın niye olduğunu sana söyleyim yıl 2007 bende nokia 6680 var arkadaştada samsungun bi modeli vardı tam hatırlayamıyorum benimkinden yeniydi yıl olarak benim telefondaki resmi ona blututla attım onda resim gözükmüyodu...Samsung bu kadar iyidi yani anlayacan nokia ya göre...

nokia 6600 vazgeçilmezimdi..

Bizim millet çok nankör. Zamanında ağzı sulanacak baktığı telefona simdi hiç muamelesi yapıyor. O zamanın ustası Nokia dı ve Nokia efsanedir

Eski Nokia'ların gönlümüzde yeri ayrı ama Lumia'lar da çok kaliteli cihazlar aslında önyargılı yaklaşıyor insanlar.

@08 Nis 2014 12:37 Aynen 2000 liraya kardeşim 1020 aldı mp3 zilsesi yapamıyor ağlıyor kaliteden

bu telefon istenseydi, aynı dönemde çıkan iphone altında ezilmezi.klasik nokia inadı. işlemci ve ram durumu n95 için tam bir facia. kar marjından fedakarlık edilip mutlaka daha iyi bir işlemci-ram kullanılmalı idi. nokia nın tüm akıllı (!) telefonları adamı uyuz eder. menüde seçim yaparken bile tuşa basarsınız, 2 sn sonra ikon renklenir. açmaya çalışmak daha büyük eziyet. herneyse, nokia kendi ayağına kurşun sıktı. yılların getirdiği özgüven onun en büyük düşmanı oluverdi. keşke piyasayı erken görebilseydi ya da tüketici taleplerine saygı gösterebilseyidi. ben nokianın yerinde olsam batma sürecini aşmak için en iyi bildiğim işi yapmaya çalışırdım. eski modellerin yeni teknolojiler ile çok daha kaliteli olarak üretir, gayet makul fiyatlara satardım. herkesi 5s, s4, one, g2 kullanıyor sanmayın. dokunmatik değil, kayar kapaklı, tuşlu telefon kullanmak isteyen hala milyonlaca insan var.

@08 Nis 2014 12:49 nokia 8810 tam bir efsanedir. karizma abifesi. keşke amoled ekranlı, wifi, 3g li olarak tekrar üretilse.

aslında n95 zamanına göre iyi bir telefondu nokianın bu durumda olmasının sebebi yeni çaga ayak uyduramamasıdır

@08 Nis 2014 19:22 Elop denen keltoş yüzünden MS çaldı... NOKIA batmadı batırıldı...

Kötü bir anım canlandı bu yazıyı görünce. Kullanmış olduğum son Nokia telefonum N95 8GB...Ekranını ve kızağını sıfırladıktan kısa bir süre sonra cebimden çıkartırken elimden fırladı ve kanalizasyona doğru gittiği o acı günümü asla unutamayacağım. İlk olarak yere çarptı ve bana hatıra olarak pilini ve kapağını bıraktı gitti, bu yazıyı hak edecek efsane telefonlardan bir tanesi gerçekten...

@09 Nis 2014 02:43 giderken ardında "beni unutma" diye hatıra bırakmış :))

@09 Nis 2014 09:28 ağlıcam la çok üzüldüm başın sağolsun...

@09 Nis 2014 02:43 başın sağolsun :(

Akıllı telefondan standart telefona geçiş yaptım.. Sürekli takılmalar, şarjın bir gün gitmesi, yavaş internet, hantallaşma gibi sorunlar beni bıktırmıştı öünkü.. bir telefona da 2000 TL saymayı mantıklı bulan birisi değilim. Geçen ay telefonu verip nokia 206 aldım.. fazla bir beklentim yoktu ama işin açıkçası beni baya şaşırttı: 1) İnterneti çok iyi, gayet hızlı. ve 2g kullandığı içi paketinizdende çok az yiyor. Facebook'u saniyeler içinde açıyor (tüm içerik resim vs), youtube'dan videoları hiç takılmadan izeleyebiliyorsunuz (açık olduğu dönemler tabi), haber siterlerini, içerikleri fotoğrafları ile beraber gayet iyi bir hızda açabiliyor, istediğiniz haberi anında facebook'ta paylaşabiliyorsunuz 2) 1,3mp kameradan çok bir beklentim yoktu, çözünürlük biraz düşük olasada gece çekimleri çok iyi. sanki flaş varmşçasına aydınlık ve net çekiyor.. kamera olayında nokia tartışmasız 1 numara 3) internet vs çok kurcalamaz, normal konuşma mesajlaşma gibi kullaırsanız, kullanımınıza göre 1 haftadan fazla şarjı gidiyor.. internet açık 4-5 gün gidiyor 4) tasarım çok şık, tuşlar çok rahat yani kısada pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane.. 300TL'lik bir telefonda bu kadar özellik olduğunu bilseydim en baştan alırdım.. hiç pahalı telefonlara gerek yok, 10 numara telefon yapmış nokia

asil bomba 6600 di Nokia neden androit li telefon modelleri eklemedi anlamıyorum

asil bomba 6600 di Nokia neden androit li telefon modelleri eklemedi anlamıyorum

N900 en efsanedir orası başka

ben hala nokia n95 8gb kullanıyorum...Seni seviyorum nokia iyiki varsın...

nokia'nın sadece bu telefonu değil bir çok telefonu efsanedir. bir 5110 3310 6600 6630 7610 n70 n97(ki o kızaklı tuş takımını ilk gördüğümde bunu insan mı yaptı demiştim.:) n95 ten sonra nokiaya bişey oldu ve ben asıl size nokiayı batıran telefonu söyleyeyim:5800. 5800 zamanının çok donanımlı fakat bir o kadar da eksik telefonudur. inanılmaz hoparlörleri vardır ama kullanıcı düşmanı, takılan yeniden başlayan hantal ve takılıp kalan hatta ve hatta telefon açıkken arayanların size ulaşamadığı sorunlu bir telefondur. tam 5800 sorunlarla boğuşurken samsung ard arda yeni modelleri yapıştırınca nokiacık direnemedi. sonra cevap olarak birşeyler yapmaya çalıştıysa da 5800 dan ağzı yanan benim gibi eski nokia müdavimleri bir daha asla nokia ya dönmemek üzere tövbe ettiler ve nokia o kemikleşen müşterilerini yavaş yavaş kaybetti. şimdi mi? şahsen ben artık ne kadar da iyi olsa nokia yı evime sokmam, alıp kullananlara hayırlı olsun.

Çok güzel bir makale olmuş. Eskinin her şeyi çok güzeldi. Sadece cep telefonu değil üretilen tüm teknolojik ürünlerde bir duygu bir samimiyet vardı. Şimdi her şey paraya dayalı oldu. Firmalar artık en iyi ürün değil de en çok para kazandıracak ürün mantığıyla çalışıyor. İnsan eskiyi çok özlüyor..

kullanduğım ilk nokia 6080 di şimdi L520 kullanıyom Nokia efsanedir

Bir kac ay öncesine kadar kadar kullandigim cihazdi :)

Tam 10 yıl sonra baba ocağında geri dondum.nokia seni özledim. Lumia 1320 ile hasretini gideriyorum

efsane 8310 dur :)

n95 bugunun işlemci ve ram teknolojisi ile tekrar üretilse yine milyonlarca satar. artık bunaldık ruhsuz diktörtgen hep birbirinin tekrarı aynı telefonlardan. tuşlu kayar kapaklı telefonları özledik!

@11 Nis 2014 15:35 aynen hocam, katılıyorum.. yeni telefon çıkıyor, bir öncekinden az bir farkla, 2200 TL fiyatlarda.. şarjı 1 gün gidiyor ve 2 sene sonra takılmalar başlayacağını bile bile o kadar parayı sayıyor insanlar.. yazıktır

İlk dokunmatik tasarım davasını samsung kazanmıştı.Iphone çıkarttığında zaten samsung hali hazırda mevcuttu android ile.Kalkmış htc den bahsediyorlar.Güzel reklam chip... Kusura bakma ama samsung herzaman daha iyi...

efsane ngage classic ve ngage qd dir :)

@13 Nis 2014 12:30 duvarda gedik olduğu zaman biraz çimentoyla baya işe yarar o ngageler.

Vefakar milletiz vesselam :D

Nokia N95 8GB telefonumu alalı 6 yıl oldu şimdiye kadar tek bir sorun yaşatmadı bana çok fonksiyonlu işlevselliği ile vazgeçemeyeceğim bir telefon,hele kamerası bir harika fotoğraf ayarları mükemmel.Akıllı telefon alacak param var ama telefonumdan vazgeçemiyorum bir türlü.

@pala gürbüz İyi de zaten sizin telefonunuz da akıllı telefon sınıfında ! Yani Akıllı telefon = dokunmatik telefon diye bir kural yok. Sonuçta akıllı olmayan ve sadece arama +mesajlaşmaya yarayan dokunmatik ekranlı telefonlardan geçilmiyor piyasa ;)

Nokia şirketinin cep telefonu departmanını satın alan Microsoft firması bundan sonra piyasaya süreceği yeni model cep telefonlarındaki Nokia ismini kaldırıp Microsoft adıyla yola devam kararı almış :(

güzel yazı olmuş ellerine sağlık

keşke satılmasaydı. microsoft kan emicisi aldı .

şimdi telefonlar da genetiği değiştirilen domatesler gibi oldu eski tadı yok artık

şimdi telefonlar da genetiği değiştirilen domatesler gibi oldu eski tadı yok artık

dokunmatik ekranın en güzel yanı şüphesiz tüm tuş lu telefonlarda olan temazsızlık tuşların silinmesi tuş ların sertleşmesi gibi sorunları yaşamamak ve pür dikkat ekrana bakmak zorunda değilsin rahatça görüyorsun menüyü

Benimkisi vaynazedvirediyap

Nokia bir tekeldi ama eskiden tekeller bu kadar tehlikeli değildi. Telefonların bile çok daha güzel olduğu zamanlardı. N72 kullanırdım ve şu anda hangi platformu kullanırsam kullanayım o zamanlarki kadar memnun olamıyorum. Saygıyla anıyorum. En memnun eden yine nokia. lumia 820 kullanıcısı.

tipik Apple siparişi saçma reklam daha... çöp yazar iş başında...

Bende N73 vardı efsaneydi tabai o zamanlar bakalım bu zamanda ne yapacak nokia eskisinden iyimi yoksa sadece rakiplerini mi kovalaycak

O dönemin en popüler telefonuydu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir