Nokia'dan geri dönüş için dev bir adım!

Nokia telefonlarda geri dönmek için önemli adımlar atmaya devam ediyor; taşlar yerine oturmaya başlıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia'nın telefon işi bu adamın sırtında!
Pekka Rantala artık HMD'nin pazarlama müdürü

Nokia'nın geri dönüşü için parçalar yerine oturmaya başladı. Microsoft, Mayıs ayında Nokia'dan satın aldığı telefon bölümünü Foxconn'un FIH Mobile bölümüne ve Nokia markası altında telefon ve tablet satmayla görevlendirilen HMD Global'e bırakmıştı. HMD'nin CEO'su olarak eski Nokia yöneticisi Arto Nummela seçilmişti.

Pazartesi günü Angry Birds'ün yapımcısı Rovio'nun eski CEO'su Pekka Rantala'nın HMD'ye geçiş yapmasıyla birlikte bir taş daha yerine oturdu. Şimdi Rantala'yı, üst seviye Nokia telefonları yeniden hayata döndürmek gibi zor bir görev bekliyor. 1990'larda cep telefonu sahibi çoğu kişinin elinde bulunan Nokia telefonlar, bugün Apple'ın iPhone'u ve Android'li telefonların gölgesinde kaybolup gitmiş durumda. Nokia'nın Windows Phone'la yaşadığı maceranın ardından HMD'nin telefon ve tabletlerinde Android'i kullanacağı biliniyor. HMD, Nokia adının tüketicilerin ilgisini çekeceğine inanıyor ve umudunu buna bağlıyor. HMD'nin Nokia markalı ürünleri satmak için 10 senelik lisansının bulunduğunu söyleyelim.

HMD, önümüzdeki üç sene içinde global pazarlama için 500 milyon dolar harcamayı planlıyor. Reklam için milyarlarca dolar harcayan Apple ve Samsung'un karşısında bu oldukça küçük bir miktar, ancak HMD bu paraları "farklı olmak" için kullanacak. Rantala, işe Nokia'da başlamış ve 2011'de pazarlama başkan yardımcısı olarak firmadan ayrılmıştı. Bu nedenle Rantala'nın yeni görevi, yöneticinin köklerine dönmesi anlamını da taşıyor.

Öte yandan, Nokia'nın önemli yöneticisi Mike Wang da, yaptığı açıklamada Nokia markalı telefon ve tabletleri, bu yılın sonuna doğru göreceğimizi şimdiden açıklamış durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Efsane geri geliyor :) Piyasa kızışmalarını şimdiden görebiliyorum :)

Piyasada ki tüm ürünlerden farklı olduğunu göstermesi gerek. Yoksa artık eskisi gibi isimler para etmiyor.

Kesinlikle symbian işletim sistemi kullanır Nokia yine :)

@18 Ağustos 2016 14:48 Umarız kendi işleTim sistemini kullanır. Bu gerçek bir Linux da Olabilir ama Symbian gibi düşük sistem gereksiniminde iyi işLer çıkarabilen ve kişiselleştirilebilen bir sistem gerekli. Eğer geleceğe dönük işler yapmak istiyorlarsa ve Linux alt yapısını kullanacaklarsa kırpılmamış bir sistemle hem bir cep telefonu hem de mini bir kişisel bilgisayar olarak çalışabilen bir alet gayet iyi olur.

NOKIA BAŞTAN BERİ ANDROID KULLANSAYDI İŞİ BAŞARMIŞTI. WINDOWS PC DE, ANDROID TELEFONDA .

İşletim sistemi saplantısına kapılmasa iyi olur. Zamanında Windows Mobile yerine Android`i tercih etmiş olsalardı şimdi çok farklı yerde olabilirlerdi.

Nokiayı eski Microsoft yöneticisi stephen elop bitirdi. Andioide falan geçseydi falan hikaye symbian gelişmeye devam edecekti yada meego yu geliştireceklerdir. İos gibi bağımsız kaliteli bi işletim sistemi olacakti

Sen de yorum yaz