Not almanın en kolay yolu

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz, insan doğasına en uygun kontrol aygıtı hangisi? Microsoft Office System’in yeni not alma yazılımı OneNote, neredeyse unutmaya başladığımız kaleme yeniden popülerlik kazandırıyor.

Not almanın en kolay yolu (Sayfa 3)

Bu sonuçlar varsayılan olarak bölüm sırasına göre gruplandırılıyor. Ancak sayfa listesi bölmesindeki Tarih veya Başlık düğmelerini tıklayarak bunları tarih veya başlık bazında da gruplandırabiliyorsunuz.

OneNote’un not defterinde not almanın birçok yolu var

OneNote ile notlarınızı istediğiniz şekilde alabileceğinizden bahsetmiştik. Bu şekilde, sayfa üzerinde istediğiniz bir yere klavyeyle yazı yazabileceğiniz gibi, ses kaydedebilir ya da kalem yardımıyla notlarınızı elle de yazabilirsiniz. Ayrıca OneNote uygulamasını kullanarak farklı kaynaklardan bilgiler kullanabilmeniz ve tüm bunları diğer kişilerle paylaşabilmeniz de mümkün olabilir. Uygulamanın esnekliğinden yararlanarak bilgileri çeşitli şekillerde notlarınıza dahil edebilirsiniz. Yazılım, toplantılarda ve seminerlerde ilgili konuyu resmetmek ya da karatahta üzerinde beyin fırtınası çalışması yapmak için şekiller kullanmanıza da izin veriyor. Ayrıca notlarınızı elle yazabilmeniz ya da resimleri kolayca çizebilmeniz için Tablet PC ya da kalemle giriş yapmaya olanak sağlayan masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımı konusunda da gelişmiş özellikler sunuyor. Böylece, aynı sayfa üzerine hem el yazısı yazabilmeniz, hem de notları klavyeyle girebilmeniz mümkün oluyor. Kaleminiz yoksa, OneNote içinde şekiller çizmek ve taslak çalışması yapabilmek için farenizi kullanabiliyorsunuz. Yazılım, Tablet PC’lerde, Microsoft’un el yazısı üzerinde sanki bir metin üzerinde çalışıyormuşçasına çalışmanıza olanak sağlayan yeni teknolojisi olan dijital mürekkep özelliğini kullanarak yazı yazabilmenize de imkan tanıyor. Ayrıca biraz önce bahsettiğimiz klavye yardımıyla alınan notlar için kullanılan düzenleme araçları, dijital mürekkeple yazılan notlar için de geçerli. Hatta OneNote içindeki bul özelliği, Tablet PC üzerindeki OneNote not defterlerine kalemle yazılmış mürekkep notları içinde de arama yapabiliyor. Ayrıca yazılımı kullanarak gerektiği takdirde dijital mürekkep notlarını klavyeyle yazılmış metin haline de dönüştürebiliyorsunuz. OneNote uygulamasında farklı renkler ve kalınlıklar da dahil olmak üzere, çeşitli mürekkep stilleri arasında seçim yapabilmeniz de mümkün oluyor. Bu şekilde kalemle not bölümlerini vurgulayabiliyor ya da kalemi silgi olarak da kullanabiliyorsunuz. OneNote uygulamasını kullanarak Tablet PC’de elle yazılmış dijital mürekkep notlarını kolayca metin biçimine dönüştürebilirsiniz. Bunun için imleci kullanarak dönüştürmek istediğiniz mürekkep notlarını vurgulayarak bir sözcükten metnin tamamına kadar her bileşen üzerinde işlem yapılabiliyor.Daha sonra araç çubuğundan Dönüştür seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor.

Notları anlaşılabilir kılmak için ses desteği yardımı

Notlar, fikirlerin ya da tartışmaların kısa özetlerinden oluşuyorlar. Bununla birlikte, bazen bu kısalık anlam karışıklığına da neden olabilir ve belirli bir sözcüğün ya da cümleciğin ne anlama geldiğini her zaman hatırlayamayabilirsiniz. Eğer bir de kalemle giriş yaptıysanız, el yazınızı deşifre ederken zorluk yaşayabilirsiniz. Bu durumda OneNote size konuyla ilgili ses kaydı yapabilmenizi de sağlayarak yardımınıza koşabiliyor. Bilgisayarınızda mikrofon varsa, OneNote içinde “kaydet” seçeneğini tıklayarak ses kaydını başlatabiliyorsunuz. Daha sonra OneNote ile her zamanki gibi not almaya devam ettiğinizde, yazılım ses kaydıyla yazılı notlar arasında zaman uyumunu da sağlayabiliyor. Sonuç olarak, ilerde aldığınız notu okurken aynı andaki ses kaydını dinlemek de mümkün oluyor. Bazı durumlarda ise, örneğin telefon görüşmesi yaparken, çok hızlı bir şekilde kısa notlar almanız da gerekebilir. Bu durumda ise OneNote içindeki “hızlı bölme” özelliği size yardımcı oluyor. Microsoft Windows görev çubuğundaki OneNote hızlı bölge simgesi aracılığıyla etkin, düzenli ve küçük bir OneNote görünümüne ulaşabiliyorsunuz. Bu küçük OneNote penceresi, OneNote içindeki tüm işlevlere hızlı bölme adı verilen küçük bir ekranın içinden ulaşabilmenizi sağlıyor. Basma pimi simgesini tıklayarak, notu ekranın herhangi bir kısmına iliştirebilmeniz mümkün oluyor ve bu not isterseniz diğer PC uygulamalarının üzerinde de açık kalabiliyor. Böylece ilgili bilgileri ve hatırlatma notlarını her zaman elinizin altında bulundurabiliyorsunuz. Bu uygulama bir bakıma OneNote uygulamasının tüm güçlü özelliklerini içeren bir bilgisayar “yapışkan notu” olarak da görülebilir. Bu özellik aynı zamanda araştırma yaparken de kullanışlı olabiliyor. Örneğin, ekranın üstüne bir hızlı bölme iliştirdikten sonra bir web tarayıcısını açıp web sitesindeki bilgileri hızlı bölmeye sürükleyebilirsiniz. Hızlı bölmeye alınan tüm notlar otomatik olarak OneNote içine aydedileceğinden daha sonra OneNote uygulamasını açıp hızlı bölmeyi tıklayarak hızlı bölme penceresinde oluşturulan tüm notlarınızı da görebilirsiniz.

Mahmut Karslıoğlu
mkars@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir