Not almanın en kolay yolu

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz, insan doğasına en uygun kontrol aygıtı hangisi? Microsoft Office System’in yeni not alma yazılımı OneNote, neredeyse unutmaya başladığımız kaleme yeniden popülerlik kazandırıyor.

Oluşturduğumuz, başkalarından aldığımız ve paylaştığımız bilgileri izlerken, hepimiz zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşırız. Rapor ve sunum hazırlarken, önemli toplantılara hazırlanırken ya da sınavlara çalışırken doğru verileri doğru zamanda etkili şekilde düzenleyebilme ve kullanabilmeye ihtiyaç duyarız. İşte bu noktada Microsoft Office ürün ailesindeki yeni bir uygulama olan Microsoft OneNote yardımınıza koşuyor ve güçlü özelliklerle elektronik ortamda alacağınız notlarınızı istediğiniz gibi düzenlemenize yardımcı oluyor. Yazılımın esnek ara yüzünün sunduğu dijital not defteri sayesinde ne kadar çok klasör, bölüm ve sayfa oluşturmuş olursanız olun, tüm bunları tek bir yerde tutabiliyorsunuz. Yazılım, bilgilerinizi nasıl düzenlerseniz düzenleyin, tamamını kolayca tarayıp istediğiniz bilgilere en kısa sürede ulaşmanızı da sağlayabiliyor.


Dijital not defteri gerçek not defteri kadar esnek mi?

OneNote uygulamasının dijital not defteri, bilgilerinizi düzenlemeniz ve dosyalamanız için birden çok klasör sunuyor. Bu klasörlerde her bölümde o bölüme ait not sayfalarının saklandığı bölümler de oluşturulabiliyor. OneNote uygulamasında oluşturulan not defteri klasörleri ve bölümleri “Belgelerim” klasöründeki “Not Defterim” klasörüne otomatik olarak kaydediliyor. Daha sonradan da uygulamanın arayüzü aracılığıyla Not Defterim klasörüne kaydedilmiş bilgilere, dolayısıyla da birden çok projenin bilgilerine ulaşmanız da kolaylaşmış oluyor. Yazılımı çalıştırdığınızda karşınıza kullanımı kolay ve sade bir çalışma alanı geliyor. Burada çalışma alanının hemen üstünde yer alan not defteri bölümünü kullanarak, örneğin öğrenciyseniz farklı dersler için farklı not defterleri yaratabiliyorsunuz. Sağ bölümde yer alan sekmeler ise, o not defterinin sayfalarını temsil ediyor. Bu sekmeleri tıklayarak doğrudan ilgili sayfaya gidebiliyorsunuz. Fareyi ya da kalemi bu sayfa sekmeleri üzerinde tuttuğunuzda da sayfa başlığı ve sayfanın oluşturulduğu tarih de dahil olmak üzere her sayfayla ilgili bilgiler karşınıza geliyor. Aradığınız bir sayfayı bulmak için kağıttaki notları nasıl arıyorsanız, aynı şekilde farenizin düğmesini basılı tutup tüm sayfa sekmeleri üzerinde sürükleyerek de benzer bir aramayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kağıt üzerindeki notlarda olduğu gibi, OneNote içindeki sayfada da istediğiniz herhangi bir noktaya not alabilmeniz mümkün oluyor. Eğer Tablet PC ya da kalemle giriş yapmaya olanak sağlayan bir bilgisayar kullanıyorsanız istediğiniz yere de yazı yazabilirsiniz. El yazısı notlarınız, Tablet PC’lerde tekrar düzenlenebilir metin haline de çevrilebiliyor. Ancak kalemle giriş yapmaya olanak sağlayan taşınabilir bilgisayarlarda ya da masaüstü bilgisayarlarda ise ne yazık ki bu avantaj ortadan kalkıyor. Bu durumda el yazılarınız resim dosyaları olarak saklanıyor.Diğer taraftan sayfa yüzeyinde nereye not alırsanız alın, zengin kelime işlem özelliklerini kullanmaya devam edebilmeniz de bir avantaj.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir