NotCompatible.C Android'i tehdit ediyor!

Çare bulunamayan Android zararlısı NotCompatible.C artık daha sessiz ve daha sinsi...

NotCompatible.C Android'i tehdit ediyor!

Güvenlik uzmanları bir türlü çaresi bulunamayan çok tehlikeli bir Android trojanının yeni versiyonunu tespit ettiler. NotCompatible.C isimli yeni torjan, Android ekosisteminin en uzun süre yaşayan botnet'i olarak biliniyor. 2012 yılında keşfedilen NotCompatible'nin üçüncü versiyonu olan NotCompatible.C, enfekte olmuş web sitelerinden cihazlara yüklenerek yayılıyor. Hacker'lar kullanıcıları bu sitelere çekmek için sahte mesajlar göndererek, hediye kazandıklarını, indirim kazandıklarını belirtiyorlar. Oltaya takılan kulalnıcılar ise sahte indirim/hediye sitesine girdiklerinde cihazlarına trojan yükleniyor.

Otomatik olarak başlayan donwload ile telefonlarına trojan yüklü bir .apk yüklenen kullanıcı artık hacker'ın eline düşmüş oluyor. Bu yöntemin çalışması için kullanıcının, Google Play Store dışından uygulama indirme özelliğini açmış olması gerekiyor. Dolayısıya bu özelliği açmayanlar tehlikeyle karşı karşıya değiller.

Telefonlara bulaşan trojanlar, kendi aralarında haberleşebiliyorlar ve geniş bir botnet kuruyorlar. Böyelce hacker'ların elinde dev ABD internet şirketlerine bile saldıracak bir güç geçiyor. NotCompatible.C zaten bu amaçla kullanıyor ve şimdiden Live, AOL, Yahoo ve Comcast adreslerine Spam postalar gönderilmek için kullanılıyor. Ayrıca Wordpress sitelerinin şifrelerini kırmak için gereken kas gücü olarak da bu yine bu botnetler devreye giriyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Demekki apk kurduktan sonra "Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yükle" özelliğini kapatmak gerekiyor...

@20 Kas 2014 17:37 Yada böyle basit pishing saldırısına maruz kalacak kadar dikkatsiz bilinçsiz kullanmamak gerekiyor.

Aynen bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin verdigin zaman apk leri telefona yükler ve istedigi gibi senin teli yönetir bu şıkı işaretlemezsen sadece play storeden yani güvenli bölgeden uygulama yüklemen için izin ister artı güvenlik ayarlarından usb hata ayıklama ayarındaki tıkı da kaldırman gerekiyor

"Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yükle" özelliğini kapalı ise sorun yok bence o seçenek gereksiz risk oluşturuyor... aklı olan aktif etmez...

Çaresi çözülür linux bu halledilir. Ve 17.37 doğru demiş

artık nineler dedeler bile akıllı telefon kullanıyor ne anlasınlar bu işlerden

Google işletim sistemi konusunda henüz çok acemi bir firma. Windows a virüslü diye laf edenler Google ın halinden bu işin kolay olmadığını anlamıştır umarım.

Google Android'de gayet başarılı. Farz edin 1 milyon odalı oteliniz var, her odayı nasıl denetleyeceksin? Microsoft yıllardır Windows ile uğraştığı halde işletim sistemini Android kadar koruyamıyor. Örnek trojana baktığımızda bilinmeyen kaynakların açılması gerektiği görülüyor. Çoğu Android cihazda kapalı. Ama Windows'da böyle birşey var mı? Her önüne gelen iniyor ve kuruluyor.

En sağlamı wp virüs derdi falan yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir