NSA'dan "çok güvenli" Android cep!

Sonunda, müthiş özelliğiyle casuslara yaraşacak bir Android'li cep de yapıldı. İşte o cep...

NSA'dan "çok güvenli" Android cep!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), 'çok güvenli' bir Android'li cep geliştirdiğini iddia etti. NSA'ya göre bu cepler, casuslar arasında gizli bilgileri tartışmaya izin verecek kadar güvenli.

NSA'dan Margaret Salter, bu telefonu isteyen herhangi birinin meydana getirebileceğini, telefonun zaten satışta bulunan ürünler temel alınarak geliştirildiğini söyledi. Salter, Fishbowl adındaki cihazlarda önemli sorunlar yaşadıklarını da bildirdi. Bunun nedeni ise üreticiler arasındaki tutarsızlık. Dolayısıyla bazı konularda fire verdiklerini söyleyen Salter, bunun telefonun güvenliğini etkilemediğini de sözlerine ekledi. Salter sözlerine şöyle devam etti:

"DTLS (Datagram Transport Layer Security), Suite B ve SRTP (Secure Real-time Transport Protocol) ile çalışan bir ses uygulamasına ihtiyacımız vardı, ancak bunu satın alamadık... Endüstri ise daha çok oturum şifrelemeyle ilgileniyordu... Dolayısıyla bu yolu izledik."

NSA, Mobility Program kapsamında internet standartlarını, protokolleri ve algoritmaları geliştirmek için çalışmalarına devam edeceğini de onayladı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bugün güvenli olabilir fakat yarın olmayacak

linuxun kendine has ozelliklerini biz bulduk diye soylemezlermi...

Android se google o telefondan alacağını alır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir