NSA'nın telefon gözetim programı sonlanıyor!

ABD yönetimi, Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) telefon gözetim programını sonlandırıyor!

  • Onur Seven
NSA'nın telefon gözetim programı sonlanıyor!

ABD'nin en çok istihbarat toplayan teşkilatı olan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) kitlesel telefon gözetim programı sona eriyor. ABD Özgürlük Yasası kapsamında, 29 Kasım gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek yeni yasayla birlikte, NSA'nın ayrım gözetmeksizin "metadata" olarak adlandırılan telefon arama kayıtlarını toplaması yasaklanmış olacak.

Bu süreçle birlikte ajanlar, belirli kişi ya da gruplara ilişkin veri toplayabilmek için mahkeme kararı almak zorunda kalacaklar. Tartışmalı program, eski NSA çalışanı ve şimdilerde "vatan haini" olarak ilan edilen Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Beyaz Saray, son beş yıl içinde NSA tarafından toplanan metadataların 29 Şubat tarihine kadar "veri bütünlüğü amacıyla" korunacağını açıkladı. Ulusal Güvenlik Ajansı daha sonra, bekleyen davalar çözüldükten sonra tarihi kayıtların hepsini tasfiye edecek.

Yeni yaklaşım, PRISM gibi yabancı istihbarat toplama ya da internet veri toplama programlarını etkilemeyecek. Devrim niteliğindeki karar 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana genişletilen NSA gözetim yetkilerinin üzerinde ilk kez önemli ölçüde bir azalma gerçekleşmesini sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tabii tabiii telefon satışları,hacklemeler,güvensiz app store'lar fiyat düşşe işinize gelmez öbür türlü elinizde kalır satmaz sizde buldunuz çözümü demek takip etmeyeceksiniz tabii,tabii tüketiciye kıyak çocukların ağzına bal çalın aptalız ya biz.

@01 Aralık 2015 19:15 Sen olayı anlamamışsın. Mevzunun nasıl ilerlediğinide bilmiyorsun. "Aptalız ya biz" demişsin ya bence anladın sen onu.

@02 Aralık 2015 08:44 Kimin neyi anlamadığı belli adamlar güven kazanmak için böyle bir yaptırım olayına girmişler ama güya girmişler takip etmeyecekler.bizde inanacağız tamamen göz boyama takip etmiyoruz demekle olmuyor bu işler.ama sen çok akıllısın ya arkadaşım sadece biz a....lız bir sen akıllısın.

Telefonlara ait verileri nerden alıyorlarmış, bluetooth dan mı ?! İnternetten veri çalma izni olduktan sonra, gene telefonlardalar, gene ayfondalar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play