Nüfus cüzdanları tarih mi oluyor?

Artık kendinizi tanıtmak için kimliğe gerek kalmayabilir: İşte son dönemin en ilginç denemesi...

Nüfus cüzdanları tarih mi oluyor?
Teknoloji gelişiyor. Kimlik taramasında gün geçtikçe çığır aşılıyor.

16. yy'da Ptolemy yani Batlamyus Dünya'yı evrenin merkezi olarak nitelendiriyordu ve diğer uzak yıldızları da evrenin sonunu. Tabi bu durum Copernicus'a kadar böyle devam etti.

Uluslar arası Hüviyet Kurumu (NIS) ile ilgili en son yayınlanan IPS dergisinde şu ifadelere rastlandı. "Günlük hayatın bir parçası olan kimlik bilgilerinin gerek iş dünyası gerekse de günlük hayatımızda güvenlik sorunu yaşanmadan kullanılabilmesi şart. İşte NIS'in görevi de kimlik bilgilerinizi güvenle korumak oluyor."

Son zamanlarda güvenlik önlemleri insan kimyası ile direk temas halinde. Bunun bir yansıması olarak göz taraması, kemik taraması, parmak izi taraması gibi biyometrik parametlere büyük iş düşüyor.

İnsanlar kamu alanlarında, Nüfus Cüzdanı gibi üzerinde o ülkeye ait bilgiler olan bir belge, kart ile işlerini hallediyor. Fakat şunu bir hayal etsenize "herhangi bir kamu alanında hizmet almak için bulunuyorsunuz ve üzerinizde ekstra bir belge, kart taşımanıza gerek olmayacak." Güzel olmaz mıydı?

Sadece varlığınız kimliğiniz için yeterli...

İngiltere'de buna benzer bir uygulamanın denemeleri şu anda yapılıyor. 10,000 kişi üzerinde denenen biyometrik kimlik tanımlama projesi eğer istenilen seviyeye gelirse hem insanlar için büyük bir kullanım kolaylığı sağlanmış olacak, hem de kim bilir belki suç oranlarında azalma görülecek. Bu projede hiç bir kimlik belgesi söz konusu değil, sizin oradaki varlığınız kimliğinizin doğrulanması için yeterli oluyor...

ABD Kamu Güvenlik Teşkilatı da (DHS) böyle bir uygulamayı Amerikan sınırlarını herhangi bir dünya dışı tehlikeye karşı korumak amaçlı uygulamaya sokuyor.

Fakat şunu da unutmamalıyız ki başarısızlık oranı halâ mevcut ve belki böyle bir olasılık olmasa bu tarz bir uygulama Türkiye'de de uygulamaya geçirilebilir. Gelişen dünyanın gelişen Türkiye'sinde yaşamak sizce de güzel olmaz mı?

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

eğer amerika dünya dış bir tehdit görmeseydi bu uygulamayı bukadar geniş çapta yapmazdı ve belkide biz 2 ci ve 3 cü dünya ülkelerini tehlike yüzünden üklesine bile sokmayacak hatta ithalat ve ihracat ambargosu koyacak... yani filimlerdeki olayları düşüşnün bir örnek : 13. bölge filmi gibi vs...

beyler uzaydan gelecek bir tehlikeye hazırlıklı olun, büyük bir ihtimalle mars gezegenine gönderdikleri araçlar yolda giderken uzayda bulunduklar sürede birşeylere rastladılar ve bu gizleniyor haberiniz olsun.

saygılarımla

türkiye de de mernis projesi var veya vardı 2000 yılından beri çalışma yapılıyor chipli bir kart üzerinde kişiye ait tüm bilgiler bulunacaktı. galiba bir 10 sene daha bekleyeceğiz bunun faaliyete geçmesi için. bu biometrik sistem için ise 50 sene bekleriz galiba. bu sistem türkiyede olsa bile mutlaka ikamet kağıdı ve noter tasdikli birşeyler isterler devlet kurumlarından. noterler nasıl para kazanacak yoksa..
abd dünya dışı zeki yaşam olduğunu kabul ediyor demek ki. buna önlem olarak biyometrik kimlik sistemi kullanacakmış?? ne kadar doğru acaba kaynak ne??

Rockefeller bir yerde bir "dünya devleti" kurulacağından.. "insanlara çip takmak"tan bahsetmiş ve eklemiş: Düzene uymayanın "çipini kapatacağız"
Sanırım ilk hedefimiz akdeniz !
Kapitalizm harika bir olay: "rızayla kölelik"; başka bir izahı olamaz.

mernis şu anda uygulanıyor bolu plot bölge

chip'li bir kartta tüm kimlik belgelerinin bulunmasına kesinlikle karşıyım. bu kartı birisi "yanlışlıkla" kapartırsa kendimizi savunmak için mahkemelere dahi başvuramayacağız, çünkü resmi olarak yaşamayan bir insanın dava açması mümkün olmayacaktır...

ya bırakın mars mış uzaymış..biz dünyada doğru dürüst yaşayamıyoruz...bide uzaylılar cıktı basımıza..boş iş bunlar..amerikan rüyasından baska bişi değil..

vekaletle is nasıl yapılıcak peki:D

Bu tür yenilikler yenidünyadüzeni planı için tüm dünyayı köleleştirmek için yapılmaktadır. Hayatımızı kolaylaştırma safsatası da insanların bu gelişmelere karşı direncini yok etmek içindir. Sonunda tüm dünya insanlığı çiplenecek. Hepimiz merkezi güçlere para üreten birer biyolojik robota döneceğiz. Sonrasında bu merkezi sisteme itiraz edenlerin kaçma gizlenme şansı da kalmayacak. şimdiden olanlara göz yumup uyumaya devam edersek. Vatandaşlık numarası da bu korkunç sonun bir başlangıcıdır. Hepimizi bir numaraya indirgediler. Şimdi kimse ahmet mehmet zeynep değil. Sonunda bilmem kaç numara diye çağrılacaksınız.(devlet kurumları nezdinde) Çünkü artık sizler barkodlanmış birer meta olacaksınız. İnternette öyle heryerde bu kimlik numaranızı girmeyin. Mümkün olduğunca kullanmayın. Mümkün olduğunca itiraz edin. İşlemler için kimlik göstermek yeterli olmalı. Gelişmelere dikkat.

Azınlık Raporu filmi boşa yapılmadı.

yorumları okudum okudum güldüm ne diyebilirimki ya :D:D fazla filmlere kaptırmayın kendinizi

türkiyeye birr 250 yıl sonra gelir bu ...

Bunun sonrasıda insanın derisinin altına bir çip yerleştirmek olacaktır. Attığın her adım takip edilecek, dünya üzerindeki koordinatın veya eski bir tarihte o saatte nerde bulunmuşsun anında bulunacak. Tabi bu uygulama adli suçlar için daha çok yararlı olacaktır. Daha ileri yıllarda ise bu çip kredi kartı görevi görecek, pos cihazına dıtlatıp alışveriş yapacağız, kısacası derimizin altındaki bu çip bizim en yakın dostumuz olacak. Ben şimdiden çocuğumun çocuğuna buna benzer mektupları yazıyorum.

Bunun sonrasıda insanın derisinin altına bir çip yerleştirmek olacaktır. Attığın her adım takip edilecek, dünya üzerindeki koordinatın veya eski bir tarihte o saatte nerde bulunmuşsun anında bulunacak. Tabi bu uygulama adli suçlar için daha çok yararlı olacaktır. Daha ileri yıllarda ise bu çip kredi kartı görevi görecek, pos cihazına dıtlatıp alışveriş yapacağız, kısacası derimizin altındaki bu çip bizim en yakın dostumuz olacak. Ben şimdiden çocuğumun çocuğuna buna benzer mektupları yazıyorum.

Bu yorumlara gülen arkadaşa şu an Türkiyede olan biten gelişmelere dikkat etmesini tavsiye ederim. Bütün çılgınlıklar inanılmadığı ve ütopik göründüğü için gerçekleşir. İnsanların çiplenerek fişlenmesi ve arkasından yenidünyakölelikdüzenine geçilmesi hayal ya da ütopya değildir. O türden filmleri de eğlence olsun diye yapmıyorlar. Hiç bir şey uyarısız yapılmaz. Olacak ve yapılacaklara karşı bir uyarı yöntemidir. Hayatımız kolaylaşacak masalları ile uyumaya devam etmezseniz!

ben kartımı taşırım arkadaş istemem öle her önüne gelenin çipmip takıp kurcalamasını zehir mehir vardır içinde 2 volt enerji verir merir sonra gebertirlker el süremeden sorna kalpkrizide derler aman aman elimde bi ton kağıt taşımaya razıyım ama böyle saçmalık olmasın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir