Nükleer piller dünyayı değiştirecek

Sadece bir bozuk para boyutundaki nükleer piller ne kadar dayanıyor? Zararlı mı? Hepsi burada...

  • Ali Güngör

Missouri Üniversitesi'nden araştırmacılar bozuk para büyüklüğünde nükleer pil geliştirdiler. Bozunan radyoaktif elementlerden yararlanarak elektrik üreten bu pilin kullanım alanları çok geniş.

Sağlık, uzay araştırmaları, askeri cihazlar ve elbette eninde sonunda tüketici elektroniğinde bu pillerin kullanılması bekleniyor. Uzun ömürleriyle sıradan pillerle kıyaslanmayacak kadar uzun bu piller, kablosuz elektriğe olan ihtiyacı bile ortadan kaldırabilir.

İnanılmaz küçük boyutta üretimi başarılan bu mühendislik harikası pillerin ataları, radyoaktif element yüzünden, enerjiyi aktardığı yarıiletkenlere zarar veriyordu. Mühendisler bu sorunu sıvı bir yarıiletken kullanarak aştılar. Radyoaktif izotoptan saçılan parçacıklar bu sıvıdan daha az hasara yol açarak geçebiliyor ve katıya göre daha fazla dağıtılıyor.

Üreticiler için büyük bir maliyet kalemi ortadan kalkabilir ve evrensel piller bütün cihazlarda kullanılabilir hale gelebilir. Sadece bir bozuk para boyutundaki pillerin böyle bir avantajı da var...

Sağlık ve güvenlik

Bomba yapmakta kullanılamıyor

Nükleer pillerin ömürlerinin yüzlerce yıl olabileceği ve yenilenebilir oldukları, sorun çıkmadan çok önde onarılabilecekleri belirtiliyor. Bu pillerin takıldığı elektronik cihazların teknolojisi eskise bile, cihazlar bozulup atılsa bile piller çıkartılıp bir başka cihazla kullanılabilecek.

Yani cep telefonuna yeni batarya alma devri sona erecek, bataryaya yeni cep telefonu alma devri başlayacak. Aynı şekilde netbookların, dizüstü bilgisayarların ve hatta elektrikli araçların da nükleer enerjiyle, batarya tükenme sıkıntısı yaşanmadan ömür boyu kullanılabilmesi mümkün olacak.

Elbette nükleer kelimesi insanları endişelendiriyor, ama bu teknoloji etrafa radyasyon saçmayacak. Kalp pili olarak kullanılması da düşünülüyor ve böylece pil değiştirmek için hastanın açılarak tekrar ameliyat edilmesi gerekmeyecek. İnsan ömründen daha uzun dayanan bir pil!

Terörizmtehlikesne gelince, bu pillerden bolca alarak içindeki radyoaktif materyalden bomba yapmak mümkün değil. Kullanılan radyoaktif materyal, bomba yapımına uygun değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

Ben iki sene önce laptobumu aldığımda şarjı bittikten sonra bu fikri düşünmüştüm... Keşke nükleer enerjiden faydalanıp bir pil yapılsa ve hiç şarj edilmeden 5-6 sene kullanılabilse ne kadar süper olur demiştim kendi kendime... ***şikayetçiyim fikrimi çalmışlar :( ***

Bu piller kullanımı yaygınlaşırsa çok iyi olur ve artık batarya bitti derdi ortadan kalkmış olur ve bunun yaygınlaşması teknolojiye çok büyük artılar kazandırır

Ancak pil bittiğinde değiştirilmesi lazım şarj söz konusu değil.ayrıca maliyeti ne olacak o da ayrı bir husus.ama herşeye rağmen pil tekn olojisi için yapılan çalışmları takdir ediyorum.

2009 senesinde duyduğum en iyi haber.

<***şikayetçiyim fikrimi çalmışlar :( *** >
:))
senin sandığın o fikir yüz yıldan fazladır fizikçilerin çabaladığı bir konu. atom pilleri uzun yıllardır deneniyor ama pratikteki sorunları yüzünden yaygınlaşamıyor. nükleer elementelerin elektron ve proton ışımasını elektrik akım kaynağına çevirmek derin bir teknoloji gerektiriyor. bence işlevsel hale getirilmiş bu piller 21.yüzyılın ve insanlığın en önemli icadı. yar saçların lüle lüle kaba saba petrol yakıtlı arabalar, jeneratörler, şarj adaptörleri hadi size güle güle..

Vay be, teknolojik gelişme diye buna denir. Hehe aklıma bir söz geldi;

İcad edilcek herşey icad edildi, artık hiçbir şey icad edilmez.

bu pilin dev bir boutuyla uzayda daha uzun yolculuklarda yapılabilir ozmn :))

bu pillerden bir kaç tanesini seri bağlarsak elektrik faturasından bile kurtulabiliriz :D

Bize gelmez bu piller. insanlara daha kaçak akım şalterlerini öğretemedik birde bu malzemeleri asla öğretemeyiz. Bize bitmeyen piknik tüpü lazım, gerisi hikaye.

<***şikayetçiyim fikrimi çalmışlar :( *** >
:))
senin sandığın o fikir yüz yıldan fazladır fizikçilerin çabaladığı bir konu. atom pilleri uzun yıllardır deneniyor ama pratikteki sorunları yüzünden yaygınlaşamıyor. nükleer elementelerin elektron ve proton ışımasını elektrik akım kaynağına çevirmek derin bir teknoloji gerektiriyor. bence işlevsel hale getirilmiş bu piller 21.yüzyılın ve insanlığın en önemli icadı. yar saçların lüle lüle kaba saba petrol yakıtlı arabalar, jeneratörler, şarj adaptörleri hadi size güle güle..

Bu yazıyı görünce aklıma ırak işgali geldi petrol için orta doğuyu kana bulayan amerikanın bu pillere karşı tepkisi ne olur acaba?

peki bu pillerin imhasını kim kontrol edecek?

yukarıdaki konuda çok güzel anlatılmış fakat 100 sene civarı dayandıkları ve problemlerin önceden sorun çıkmadan halledilebilmesi okey ---

peki bu pillerin takibi nasıl olacak? aradan geçen bir 50 yıl bunun takibini imkansızlaştırır hele torunum kalkıpta "yaw dedemin eski bir telefonu vardı acep kimbilir nerde" dedimi iş biter kardeşim. İşte ozaman imbilir sağlımıza ne kadar zarar verir ? Allah bilir

saygılarımla

<Bize bitmeyen piknik tüpü lazım, gerisi hikaye.>
:)))) "LOL"
bizi bu hale getiren kendimizden utanalım diyecem ama, utanmanın anlamını bile unuttuk. aslen Türk milleti(Türkçe bunun en temel ispatıdır) en akılcı, icatçı millet olmuştur, taa ki malum değişime kadar. yüzlerce yıldır entrika, ikiyüzlülük, yalakalık, hurafeler, başkalarına kural dayatmak, gösteriş ve hazırcılıkla meşgulüz. dünya görüşüne şiddetle karşı çıktığımız ne kadar millet varsa onların dünyaya kazandırdığı nimetlere muhtaç yaşıyoruz.
bilim ve buluş hayal edebilmekle, akılla, çabayla yapılır. biz hayalcilik ve akılcılığı gelirken vestiyere bırakıyoruz giderken alıyoruz.

Bu icar muhteşem olmasına rağmen sorarım hepinize:
ACABA ÜRETİCİLER BU PİLLERİ 100 SENELİK ÜRETİRMİ ?

neden üretsinler? biz mağazaya gideceğiz ve satıcı bize kaç senelik pil istersin diyecek ? Yani sonuçta gene biz zararlı çıkacağız. Hep gidip enerji satın almak durumunda kalacağız, çünki satan kişilerin tekeline mahkumuz...!!!

saygılarımla

bu pillerin üretilerek günlük hayatta kullanılması demek bir çok sektörün yara alması anlamına gelir özellikle sahte cep telefonu pili ve şarj aleti yapanlar başı çeker.. çin ne yapar sonra ki günlük hayatta kullanımı çok zor belki bizim çocuklar veya torunlar kullanırlar...

<Ancak pil bittiğinde değiştirilmesi lazım şarj söz konusu değil.ayrıca maliyeti ne olacak o da ayrı bir husus.ama herşeye rağmen pil tekn olojisi için yapılan çalışmları takdir ediyorum.>

arkadaşım nükleer bir pilin şarjı doğasına aykırı. nükleer reaksiyon doğal bir sonsuza yakın enerji kaynağıdır(yarılama ömrü çok uzundur). yüzlerce yıl dayanan bir pilin nesini şarj etmek istiyorsun bırak pil biterse torununun torunu değiştirir. dünyada bol miktarda nükleer kaynak var, sıvı yarı iletken de sorun değil. bu tip cihazlar yapısı netleştikten sonra fabrikalarda robot makinalarla çok seri ve ucuza üretiliyor. hücre tekniğiyle otomobillerin nükleer jeneratöründe binlercesi seri ve paralel bağlanarak kullanılacak.

Duracel kullanın karlı çıkın 10 kata kadar dayanıklı napçanz nükleer pili :D

bu piller fiyat açısından son kullanıcıya nasıl yansıyacak? bu daha önemli bir konu. bu teknoloji nasa tarafından senelerdir kullanılıyor.

biz BİTMEYEN SAKIZ istiyorduk pil nerden çıktı yaa :)))

Şimdii birileri çıkar gene sağlığa zararlı diye insanların kafasını karıştırır. Teknolojik olan her şey zararlı sakın kullanmayın ha!

Onkoloji bölümünü doldurmaya niyetliler galiba!

way bee düşünmesi bile harika yaa inş. en kısa zamanda olurda görürüz ve kullanırız maliyetide uygun olursa süper gerçekden...

<Onkoloji bölümünü doldurmaya niyetliler galiba!>
bütün nükleer elementleri ve ışımaları aynı kefeye koymak çok yanlış.
şebeke elektriği öldürücü ama kimse pil çarpmasından ölmüyor. malzemesi, dozu ve biçimi önemli. röntgen cihazıyla karıştırmamak lazım.

Ben şuna inanıyorum ki, bundan 100 yıl (ya da 200 - 300 yıl ya da 100'lece yıl) önce, bugünkü kullandığımız hiçbir teknoloji yoktu, ama insanlar çok daha mutluydu!

# GeoNet #

Yok ya bunlar piyasaya çıkana kadar kıyamet gelir çatar

"bütün nükleer elementleri ve ışımaları aynı kefeye koymak çok yanlış.
şebeke elektriği öldürücü ama kimse pil çarpmasından ölmüyor. malzemesi, dozu ve biçimi önemli. röntgen cihazıyla karıştırmamak lazım."
Radyoaktif maddeler yüzünden sakat doğan çocukları görünce insan ister istemez güvenemiyor. Radyoaktif maddenin dışarıya sızmasını engellerlerse olabilir belki. Öyle çin işi koruma olmayacak adam gibi koruma lazım. Bunun şakası olmaz.

elektrikle calisan araclarda hala nukleer bisileri kullanmamalari ztn enteresan koskoca ucak gemileri nukleer enerji ile neler yapabiliyor dusununce.. bence daha buyuk islerde kullanilabilir

<Yok ya bunlar piyasaya çıkana kadar kıyamet gelir çatar>
çok haklısın, öyle olacak. ama bir sonraki kıyamete sebep olmamak için bu temiz teknolojiye ihtiyaç var. :)

bunların atıkları ile oluşacak birikintiler zamanla çok tehlikeli hale gelebilir.İlerlemeye evet ama sınırı aşmamak koşuluyla.

Hangi radyoaktif element kullanılmış?

Ya arkadaşlar nekadar rahatsınız kanser patlamış gidiyor kablosuz iletişim ceptelefonları vs vs hepsine tek tek bakınca aman ne ki etkilemez diyosun ya toplamda?ilerde etkileri çok daha net şekilde ortaya koncak görüceksiniz.Toplu arı ölümleri cep telefonları sebebiyle gerçekleşiği yönünde büyük bulgular var(ki arılar kalkarsa dünyanın sonu gelebilir) yani sadece size diil tüm dünyaya aslında nasıl bir zarar veriyoruz bi düşünün,tamam hayatımızı kolaylaştırıyorlar ancak farkında olmasanız da ömrünüzden de çalıyor.Yapılmasın demiyorum sadece balıklama dalınmaz olaya diyorum...
Bunu üreten firma tabiki zararı yok vs dicek başta.SİGARA ŞİRKETLERİ bile sigara zarar vermiyor diyolardı sonra verdiğini bilmiyoduk die çevirdiler de kabul ettiler.Kesinlikle çok dikkat edilmeli evet nükleer lafı varsa 1000kere düşünceksin arkadaşım...

En basit örnek ki çoğu deniz altında kullanılır. Deniz altında kullanılan nükleer enerjili makineler sayesinde deniz altında başka bir kaynağa bağlı kalmadan binlerce yıllık oksijen üretilebiliyor.. Tabi son günümüz teknolojisinde üretilen deniz altılar.. Ama hala nükleer enerjiyi araçlarda göremedik neden çünkü birileri gelir kaynaklarını kaybetmekten korkuyor. Şu anda veli nimet diye sayabileceğimiz çoğu teknolojiler bundan yıllar önce askeri amaçlar için keşfedilmiş buluşlardır... peki bugünlerde olmuyormu... oluyor ama bazı akıllı olan insanlar bu teknolijileri kullandıklarında kendi zararlarını düşündükleri için gelecekte kendilerine koz olarak saklıyor..

biz Türkler'in bir sözü vardır:
"yok abi japonlar bulmuş aslında ama bizden saklıyolar.. tabi abi kesin yapmışlardır..."

BEnim bu pille çalışan bir laptopum olsaydı heralde hiç şarja takmam gerekmeyecekti bozuk para kadar olan pil insan ömründen fazla gidiyosa bunlarda 20 25 tanesinin birleştirilmiş olanı kim bilir kaç yıl gider.

SÜper bir buluş, arabalarda kullanılsa vede düzenli benzin masrafından kurtarsa ayrıca en önemlisi hava kirliliği insanın hayatını etkileyen en önemliçevre kirliliğindende kurtulmuş oluruz.

Eldeki tüm radyoaktif materyal dünyaya 60 yıl yetecek kadar denmekte. Yani mevcut kullanımda bile 60 yıl yetecek radyoaktif materyal var. Bu teknolojinin yerleşmesi bile 10 yılı bulacaksa gelecek nesil bu pilleri göremeyecek demektir.

bence bu ilk aşamada motor devrimi yapıcak çünkü uzaya gitmek kolaylaşcak tabiki bu bir iki yıl değilde 10-15 yıl içinde gerçekleşir birde günümüze gelecek olursak başta durucell olmak üzere büyük pil imalatçılarıda bu olayı hızlı bi şekilde tüketiciye yansıtmak için yeni teknikler getirir uzay artık uzay değil :)

nükleer pil devrine hoş geldiniz

<para kadar olan pil insan ömründen fazla gidiyosa bunlarda 20 25 tanesinin birleştirilmiş olanı kim bilir kaç yıl gider.>

1. tek bir pil senin laptopa yetmez, 20-30 tanesi gerekecek.
bu pillerin akımı amperin altında.
2. 20-25 tanesini de birleştirsen aynı zamanda biter. yani az kullanman pilin ömrünü uzatmaz. nükleer yaşlanma sabittir, yarılama ömrüyle ölçülür. mesela kurşun elementi nükleer ışımasını tamamlamış bir elementtir, o nedenle nükleer radyasyon(alfa, beta, gama) kurşundan geçemez.

<Eldeki tüm radyoaktif materyal dünyaya 60 yıl yetecek kadar denmekte. Yani mevcut kullanımda bile 60 yıl yetecek radyoaktif materyal var. Bu teknolojinin yerleşmesi bile 10 yılı bulacaksa gelecek nesil bu pilleri göremeyecek demektir.>

bu kadar saçma bir bilgi olamaz. 60 yıl sonra dünyada nükleer ışıma yapan element kalmayacak demek çok büyük bir cehalet. nükleer maddeler dünyanın oluşumdan beri var ve petrol gibi bitebilir biyolojik bir metaryel değil. 60 yıl içinde isteseniz de bitiremezsiniz yarılama ömrü kanuna göre 60 yıl sonra bitmesi için tek yarılamada sıfıra inmesi lazım. bir yarılama ömrü de öyle bir yıl falan değil, onlarca yıl.
bilim, ölçerek, hesaplayarak yapılır dedikoduyla, taraftarlıkla değil.

<bence bu ilk aşamada motor devrimi yapıcak çünkü uzaya gitmek kolaylaşcak tabiki bu bir iki yıl değilde 10-15 yıl içinde gerçekleşir birde günümüze gelecek olursak başta durucell olmak üzere büyük pil imalatçılarıda bu olayı hızlı bi şekilde tüketiciye yansıtmak için yeni teknikler getirir uzay artık uzay değil :) >
uzaya gitmenin elektrikle ne alakası var?
uzay araçları katı ve sıvı yakıt ve püskürtme teknolojisyle çalışır. elektrik motoruyla aya gidemezsin. uza boşluğunda itme yaratmanın yolu pervane çalıştırmak veya teker çevirmek değil.

Aslında uzun yıllar geçmeden piyasaya sürülmeli bence. Bilemiyorum tabi seri üretime geçiş için ne kadar zaman, kaynak vs. lazım ama bir an önce çıksa devrim olur.

kardesım bunlar zararlı degılmıkı nukleer dıo sonra kanser fln artarsa

Abi hep diyorum amerikalılar bu teknolojileri yılar öncesinden keşif etti bile bakınız 90'lı filmlere nükler piller robotlarda kullanılıyordu zaten...

Alıntı:kardesım bunlar zararlı degılmıkı nukleer dıo sonra kanser fln artarsa

Tipik önyargılı insan modeli.

Elektirikle çalışan ve herhangi bir pervana kullanmadan itme gücü yaratan bir zımbırtı daha yapılamadığı için şu an imkansız olabilir.Ama bu evrende hiçbirşey imkansız değildir :) bunuda bilmek lazım vardır bir yolu kesin vardır :)

Bu teknolojiden fazla bir ümidim yok.Pek kullanışlı olacağını sanmıyorum.Ancak Soğuk füzyon yada Tesla'nın teorilerindeki serbest enerji konusunun insanlığa (belki yapmışlardır) daha çok fayda sağlayacağını umuyorum.

patlamazmı ya bu:xD ısınırsa felan gebeririz valla

böyle bir şey olsa bile çok pahalı ve tehlikeli olur.

Cebimdeki telefonda kolumdaki saatde nükleer faliyetler olacak nie uzun pil ömrü için yok kardeşim ben almıyayım ısınır fln aman = )))

Sonra hepimiz chernobiliz = )))

Bu teknoloji eger yakin zamanda kullanima gecerse, ozellikle askeri alanlarda inanilmaz gelismelere sebep olacak, bir piyade gunumuzdeki bir tanktan daha guclu olacak. Hatta forcefield ismi verilen sahsi kalkan teknoljisinin onunu bile acabilir.

Yaptigimi hesaplara gore pil minimum 30 nesil devam ediyor:
her iphone pili 1 gun dayansa, pil normal pilden 1000000kat daha uzun omurlu, yani nukleer pil 2800 yil kadar islemeye devam edecek.

İyi ama bu tip radyoaktif enerji kaynakları çöp haline dönüştüğünde geri dönüşü olmuyor ki. Sonra adamlar betonarme ile okyanus dibine gömüyorlar bir de. açıkçası nükleer yöntemlerden her zaman sakınmak gerek bence.

Yil 2016. Lg g5 le oyun oynarken pil bitti.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play