Nükleer sığınak işareti nerden geliyor?

Fallout oyunlarının bile simgesi haline gelen bu işaretin kaynağını hiç merak ettiniz mi? Araştırdık

Nükleer sığınak işareti nerden geliyor?
Nükleer sığınak işaretini Fallout oyunundan da hatırlayanlar olacaktır...

Pek çok CHIP okuru Fallout oyununu ya oynamış, ya da en azından duymuştur. Oyunun neredeyse kendisi kadar ilgi çekici olan simgesi aslında ABD'de halen kullanılmakta olan nükleer sığınak işaretinden başka bir şey değil. Peki bu son derece ilginç ve başarılı simgenin kökenleri nerelere dayanıyor?

İçeri doğru sarı renkli üç adet üçgenin bir daire içerisinde bir araya gelmesi ile oluşturulan bu simgenin kökenleri soğuk savaş dönemine kadar uzanıyor. Sovyetler Birliği'nin her an bir nükleer saldırıda bulunacağı paranoyasına kapılmış olan dönemin Amerikan halkı ve devlet yöneticileri için olası bir saldırı durumunda nereye saklanabileceklerini kolayca bulabilmeleri için bu işareti tasarlandı.

ABD ordusuna bağlı çalışan bir sivil olan Robert W. Blakeley çevrede çok az ışık varken bile işaretin tehlike anındaki halk tarafından kolaylıkla görünebilmesi gerektiğini söyledi ve bu amaç için açık sarı renk tercih edildi. Tasarım içinse profesyonellerden yardım alında ve Blair Inc adlı bir grafik tasarım firmasının sunduğu 9 alternatif arasında bu sayfada da gördüğünüz şekil seçildi.

Sıklıkla radyasyon işareti ile karıştırılsa da, radyasyon işareti nükleer sığınak işaretinden farklı olarak üç adet üçgenin ortalarında bir yuvarlak ile ifade edilir.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

radyasyon işaretinde 3 adet üçgen yok ki? Geometri hocanız kim sizin :D

ben en çok tıbbı atık için kullanılan işaretin hikayesini merak ediyorum.üç tane hilal sırt sırta vermiş gibi duruyor.

ABLEMDE DAİRE İÇİNDEKİ SARI ALANLAR ÜÇGEN OLUYOR ARKADAŞIM...DİKKATLİ BAKARSAN YA DA ÇİZMEYE ÇALIŞIRSAN ANLARSIN....

Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir