Numara taşınabilirliği bu hafta başlayacak

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Acarer, taşınabilirliğin bu hafta başlayacağını bildirdi.

Kayıt dışı ceplerle mücadele

Acarer, halk arasında kaçak olarak tabir edilen kayıt dışı cep telefonları ile yaklaşık 2,5 yıldır mücadele ettiklerini, konuyla ilgili yasa çıktığında kayıt altında 18 milyon cep telefonun olduğunu, geçen sürede ise kayıtlı telefon sayısının 92 milyonu aştığını söyledi.
Cep telefonlarının bedelinin 150 dolardan hesaplanması halinde 13,5 milyar dolarlık bir ekonominin kayıt altına alındığını ifade eden Acarer, verdikleri mücadele ile kurallara uygun iş yapanların da önünün açıldığını belirtti.
Bu arada, 5,5 milyon makinenin de kara listeye alınarak kapatıldığına işaret eden Acarer, kapatma ve beyaz listeye dahil etme işleminin devam ettiğini kaydetti.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da, hızla gelişen teknolojiden gerek günlük yaşamda gerekse iş dünyasında her geçen gün biraz daha fazla yararlanma adına önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Gelişen teknoloji karşısında Telekomünikasyon Kurumu önderliğinde ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Aksoy, özellikle e-devlet ve elektronik imza projesinin ilerleyen süreçte tüm birim ve kurumlara yayılarak uygulamaya geçirileceğini vurguladı.
MTSO Başkan Yardımcısı Faik Burakgazi ise teknolojik gelişmelerin bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, diğer yandan da bazı olumsuzluklara neden olduğunu söyledi.

Alışılagelen haberleşme şekillerinin yerini dijital haberleşmeye bıraktığını ifade eden Burakgazi, "Dijital haberleşmenin yaygın kullanımı yaşamda köklü değişikliklere yol açan her yenilikte yaşanan bir takım sorunları da beraberinde getirdi. İletişim hukuku, bilgi güvenliğine bağlı olarak inkar edememe ve kimlik denetimi gibi pek çok alanda tartışılması gereken konuları ortaya çıkardı" dedi.

Konferansa, Telekomünikasyon Kurumu Kurul Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Alkan, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur, E-Güven Şirketi Genel Müdürü Can Orhun, Mersin Vergi Dairesi Başkanvekili Fehmi Günaydın, MTSO Meclis Başkanı İbrahim Kiper ile çok sayıda davetli katıldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

slm ben tekırdag dan ergun ben numaramı avea gecırmek ıstıyorum ama mesajları her yone bedava nasıl kulanıbılır mıyım

TÜRKCELİN EN UCUZ TARİFE KAZIĞI
uzun yılardan beri turkcell abonesiyim
Ben dün akşam 22:30 da tarife değiştirdim 250 kontur yükleyin 5 dakikası 1 kontura konuşun mesajından sonra saat 23:00’da civarında 250 kontur yükledim 376 kontur olduğu öğrendim ve de 00:30da uzun konuşmanın ardından 301 konturum kaldığını nar kampanyasından kalan 25 - 30 konturumda sıfırlandığını öğrendim hemen sabit hattan 0212 473 78 78 müşteri hizmetlerini 10-15 dakika hizmetlerinden derdimi anlattım bana sizi güvenliğiniz için cep numaranızda bizi ararsanız size daha iyi bilgi veririz dediler bende cep den tekrar aynı numarayı aradım 10-15 dakika derdimi anlattım sizin sorunuzu incelenecek ve de size dönülecek dendi bu akşam cevap gelmediği için tekrar 0212 473 78 78 müşteri hizmetlerini aradım 10-15 dakika hizmetlerinden derdimi anlattım bana denilen yanıt sizin görüşmeleriniz göremiyoruz siz 444 0535 arayın dendi ve de dün gece şikayet formu oluşturulmamış olduğunu öğrendim ben de zorlamayla Şengül hanıma 4561867 no’lu şikayet formunu hazırlattım ve geri döndü. Bende o esnanda sabit hattan 444 0532 aramıştım 15 dakika derdimi anlattım 00:30 da aşırı kontur düştüğü ifade edildi.
Bu kurumda 5 aramadan sonramı bir şikayet formu düzenleniyor nerde toplam kalite yönetimi zihniyetiz nerde İnsan kaynakları uzmanınz hiçmüşteri memnuniyetini önemsenmiyor.
Bu tür haksız kontur düşmeler Tukcell gibi kurumsal bir şirkete yakıştıramıyorum. Geçen yılda nar kampayasına katıldığım halde 250 konturun tamamı bitti 3 gün boyunca nar kapanyası işlemi gerçeleşmemiş.Bana denilen şebeke yoğunluğundan dolayı onaylanmamış denildi artık bu mazeretide kabul etmiyorum artık sizin samimiyetinizden emin değilim.
Sizleri kınıyorum
Saygılarımla;

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Kayıt dışı ceplerle mücadele
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir