Numara taşınabilirliği hala bilinmiyor

Avea'nın Nisan'08 Pazar Araştırması sonuçlarına göre tüketiciler numara taşınabilirliğini bilmiyor!

Numara taşınabilirliğinden kimsenin haberi yok!
Yapılan araştırma, numara taşınabilirliğinin ne olduğunu hala bilmediğimizi gösteriyor.

Avea tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen GSM pazar araştırması tüketicilerin yüzde 92'sinin Numara Taşınabilirliği kapsamında sahip oldukları numarayı, operatör kodu dahil değiştirmeden diledikleri operatörden hizmet alabileceklerinin farkında olmadığını gösteriyor.

Avea'nın pazarı ve tüketici ihtiyaçlarını takip etmek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği Pazar araştırmalarının Nisan 2008 ayağı sonuçlandı. Tüm operatör kullanıcılarının içinde bulunduğu 1787 kişi ile yapılan bu araştırmaya göre tüketiciler "Numara Taşınabilirliği"nin ne olduğunu bilmiyor.

Kasım 2008'de hayata geçirilecek olan "Numara Taşınabilirliği" uygulamasının tüketiciler arasında bilinirliğinin ölçülmesi amacıyla Avea tarafından yapılan araştırmada;

- Numara Taşınabilirliği'nin ne olduğunu bildiğini söyleyenlerin oranı %8 olarak kaydedildi.

- Numara Taşınabilirliği'ni bildiğini belirten, katılımcıların %65'i uygulamanın tanımını doğru yaparken, numarasının değişmeyeceğini ancak başındaki kodun değişeceğini düşünenlerin oranı %35 olarak kaydedildi.

Tüketiciler için güvenilirlik önplanda

- Bu çerçevede, Numara Taşınabilirliği uygulamasını doğru bilenlerin oranı tüm GSM aboneleri içinde %5 olarak tespit edildi.

- "Uygun konuşma fiyatları" ve "sunulan uygun fiyatlı tarifeleri" tüketiciler tarafından numaralarını taşımada öncelik verecekleri iki konu olarak belirtildi. Tüketicilerin operatör değiştiriken dikkate alacakları diğer unsurlar ise; "kapsama alanı", "iletişim kalitesi, "uygun SMS ücretleri" ve "güvenilirlik" oldu.

Avea, fiyat avantajları ve sunulan servisleri göz önünde bulundurarak abonelerin numaralarının başındaki kodu ile birlikte, tercih ettikleri operatöre taşıyabilmeleri anlamına gelen Numara Taşınabilirliği'nin etkin bir şekilde uygulanması konusunda çalışmalarına devam ediyor. Numara Taşınabilirliği sayesinde, tüketiciler Kasım 2008'de diledikleri operatörden hizmet alabilecek, sahip oldukları numarayı değiştirmek zorunda olmadan, tercih ettikleri hizmeti ve fiyatları sunan operatörü özgürce seçebilecekler.

Tüm GSM kullanıcıları Numara Taşınabilirliği hakkında detaylı bilgiye 444 1 500 no'lu Avea Müşteri Hizmetleri'nden veya www.avea.com.tr adresinden ulaşabilirler.

Not: Firma basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çok saçma bence. gereksizzzzzz

En pahalı konuşan ülkelerden olmanın dezavantajlarından biridir bilgi eksikliği. Nedeni gayet basit, insanlar sadece çağrı bırakarak veya mesaj cekerek haberleşiyor bu ülkede.
Yapılan kampanyaların sadece kendine hayrı var ama vatandaş altında eziliyor. Hal böyleyken tutupta bu halkın servisler hakkında çok duyarlı olmasını kimse beklememelidir.

avea nın bu araştırmayi yapmasi çok güzel televizyon yolunu da kullanıp halkı bilinclendirirse eminim numara tasınabilirlik konusunda turkcelle olan baskı daha da artacaktır.

henüz uygulanmadığından dolayı kimse bilmiyor.ben 1 senedir farkındayım ama ne fayda kullanamadıktan sonra.
gecen sene avea numaramı türkcelle gecirmek için avea musteri temsilcisi aradım ve oda bana bilgisi olmadıgını solemıstı :D

numarayı taşımak acaba sizce dahamı avantajlı
bir düşünün türkcel numaranızı telsime taşıdınız arkadaşınız sizi türksel diye aradı bidaha aramıyacak neden çünkü kontru bitmiş olacak kolay gelsin hamsikafa mustafa

yenibir numarayeni bir heves ve ezber,tanıyma sıkıntısı :S

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir