Nvidia'dan mobil süperbilgisayar ve fazlası!

Nvidia, yeni mobil süperbilgisayar platformunu, GeForce GTX TITAN Z'yi ve fazlasını ortaya çıkardı!

Dünyanın ilk yüksek hızlı GPU ara bağlantısı!

Dünyanın ilk yüksek hızlı GPU ara bağlantısı!

NVIDIA, gelecekteki GPU'larına NVIDIA NVLink adı verilen yüksek hızlı bir ara bağlantı entegre ederek GPU'ların ve CPU'ların bugüne oranla beş ile 12 kat daha hızlı veri paylaşımı yapabilmesini sağlamayı planladığını duyurdu. Böylece uzun süredir devam eden bir darboğaz aşılmış olacak ve bugünün birçok güçlü sisteminden 50-100 kat daha hızlı çalışan yeni nesil exascale süperbilgisayarların yolu açılacak.

NVIDIA, bu yılın yeni NVIDIA Maxwell mimarisinin ardından, NVLink teknolojisini 2016 yılında piyasaya sürülmesi planlanan kendi Pascal GPU mimarisine ekleyecek. Yeni ara bağlantı IBM ile beraber geliştirildi ve bu firmanın GÜÇ CPU'larının gelecekteki versiyonlarında kullanılacak.

NVIDIA'da GPU Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Brian Kelleher'in ifadesine göre, "NVLink teknolojisi CPU ile GPU arasındaki veri hareketini büyük oranda arttırarak GPU'nun tüm potansiyelini ortaya koymakta ve verilerin işlenmesi için GPU'nun beklemek zorunda olduğu süreyi azaltmaktadır."

IBM'de başkan Yardımcısı ve IBM Üyesi Bradley McCredie'ye göre, "NVLink CPU ile GPU arasında hızlı veri alışverişini sağlayarak bilgisayar sisteminin veri hacmini arttırır ve bugün hızlı bilişimin önünde duran önemli bir darboğazın üstesinden gelir. NVLink sayesinde geliştiricilerin yüksek performanslı ve veri analizi uygulamalarını hızlandırılmış CPU-GPU sistemlerinden yararlanacak şekilde değiştirmesi kolaylaşır. Bizce bu teknoloji OpenPOWER ekosistemimize yapılmış başka bir önemli katkıyı temsil etmektedir."

NVLink teknolojisiyle IBM POWER CPU'ları ve NVIDIA Tesla GPU'ları arasında sıkı bağlantı kurulmasıyla beraber, POWER veri merkezi ekosistemi hızlandırılmış GPU'dan yüksek performanslı bilişim, veri analizi ve bilgisayarla öğrenme gibi çok çeşitli uygulamalarda tam anlamıyla yararlanabilecektir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ah Nvidia ah! bu süper teknolojileri yaptığın kadar yeni nesil konsolların donanımını da keşke amd beceriksizinin elinden alıp yapsaydın ne olurdu sanki?....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir