Nvidia'dan mobil süperbilgisayar ve fazlası!

Nvidia, yeni mobil süperbilgisayar platformunu, GeForce GTX TITAN Z'yi ve fazlasını ortaya çıkardı!

Özünde Tegra K1 var!

Özünde Tegra K1 var!

Özünde Tegra K1 var

Jetson TK1 Geliştirici Setinin özünde, NVIDA'nın, dünyanın en gelişmiş ve enerjiyi en verimli kullanan GPU'su olan NVIDIA Kepler mimarisini temel almış 192 çekirdekli süper çipi olan Tegra K1 mobil işlemci var. Tegra K1'in tamamen programlanabilen 192 çekirdeği dünyanın en gelişmiş grafik ve bilgisayar performansını mobil biçim katsayısı halinde sunar.

Tegra K1 işlemci Oak Ridge National Laboratories'deki Titan süperbilgisayar adı verilen ABD'nin en hızlı süperbilgisayarına ve aynı zamanda dünyanın en verimli 10 süperbilgisayarına güç veren Kepler mimarisinin aynısını temel alır. 8.000'den fazla kurumda 100.000'in üzerinde geliştiricisi olup 62 ülkedeki büyük üniversitelerde öğretilen CUDA için sıfırdan tasarlanan Jetson TK1 Geliştirici Setinde yazılımcıların hesap yoğunluklu sistemleri hızla geliştirip kullanmaları için gereken programlama araçları vardır.

Güçlü destek

Endüstri, robot teknolojisi ve tıp alanlarından bir dizi geliştirici ve sistem kurucu bu geliştirme platformunu desteklediklerini ifade etmiştir.

GE Intelligent Platforms Ürün Müdürü Simon Collins'e göre, "Tegra K1 zorlu ve endüstriyel tümleşil piyasasında ne mümkünse onu değiştirebilir. Daha önce 100 watt ya da üzeri tüketim yapan 10 watt altı alanında çözümler sunabilmeyi umuyoruz."

iRobot Corporation Stratejik Teknoloji Geliştirme Direktörü Chris Jones'a göre: "Jetson TK1'in sunduğu seviyedeki performansın ve enerji verimliliğinin yardımıyla gerçek zamanlı obje tanıyabilen ve böylece hemen hemen her yere kendi başına gezebilen robotların geliştirilmesi mümkün olabilir. Eski nesil CUDA geliştirme setiyle yaşadığımız deneyimlerle robotları kendi çevreleriyle daha zekice iletişim kurabilecek şekilde eğitmemiz zaten mümkün hale gelmişti."

VisionWorks yazılım alet seti

Jetson TK1 platformu uygulamaların hızla oluşturulması için birtakım bilgisayarla görme ve görüntü işleme algoritmaları temin eden NVIDIA VisionWorks alet setini desteklemektedir. Bunlar arasında robot teknolojisi, arttırılmış gerçeklik, bilgisayarlı fotoğrafçılık, insan-bilgisayar arayüzü ve gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) gibi alanlardaki CUDA destekli beceriler sayılabilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ah Nvidia ah! bu süper teknolojileri yaptığın kadar yeni nesil konsolların donanımını da keşke amd beceriksizinin elinden alıp yapsaydın ne olurdu sanki?....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir