Nvidia'dan mobil süperbilgisayar ve fazlası!

Nvidia, yeni mobil süperbilgisayar platformunu, GeForce GTX TITAN Z'yi ve fazlasını ortaya çıkardı!

PCI Express 3.0'a göre avantajlı yönleri!

PCI Express 3.0'a göre avantajlı yönleri!

PCI Express 3.0'a göre avantajlı yönler

Bugünün GPU'ları ile x86-bazlı CPU'lar arasındaki bağlantı, GPU'nun CPU bellek sistemine erişimini sınırlayan ve tipik CPU bellek sistemlerinden dört ya da beş kat yavaş çalışan PCI Express (PCIe) arayüzü ile sağlanmaktadır. PCIe, GPU ile x86 CPU'lardan daha fazla bant genişliğine sahip IBM POWER GPU'ları arasında daha da büyük bir darboğazdır. NVLink arayüzü tipik CPU bellek sistemlerinin bant genişliğine uygun olacağı için, GPU'ların tam bant genişliği ile CPU belleğine erişmesini sağlayacaktır.

Yüksek bant genişliğine sahip bu ara bağlantı hızlandırılmış yazılım uygulama performansını çarpıcı biçimde iyileştirecektir. GPU belleklerinin hızlı ama küçük, CPU belleklerinin ise yavaş ama büyük olması gibi bellek sistemi farklılıkları nedeniyle hızlandırılmış bilgisayar uygulamaları tipik olarak verileri ağdan ya da depolandığı diskten alarak CPU belleğe taşır ve sonra da verileri GPU tarafından sıkıştırılmak üzere GPU belleğe kopyalar. NVLink ile veriler CPU bellek ile GPU bellek arasında çok daha hızlı hareket ederek GPU ile hızlandırılmış uygulamaların çok daha hızlı çalışmasını sağlar.

Birleştirilmiş bellek özelliği

Hızlı veri hareketi, Birleştirilmiş Bellek olarak bilinen başka bir özellikle birlikte GPU hızlandırıcının programlanmasını kolaylaştıracaktır. Birleştirilmiş Bellek sayesinde programcı CPU ve GPU belleklerini tek bir bellek bloğu gibi görebilir. Programcı verinin CPU ya da GPU belleği üzerinde olup olmadığına aldırmaksızın veri üzerine çalışabilir.

Gelecekte NVIDIA GPU'larının PCIe'yi desteklemeye devam edecek olmasına rağmen, NVLink teknolojisi GPU'ları NVLink ile çalışan CPU'lara bağlamada ve çok sayıdaki GPU'lar arasında doğrudan yüksek bant genişlikli bağlantılar temin etmede kullanılacaktır. Ayrıca, NVLink oldukça yüksek bant genişliğine rağmen, PCIe'ye kıyasla aktarılan bit başına enerjiyi çok daha verimli kullanır.

NVIDIA NVLink ile beraber Pascal mimarisi temelinde GPU'ları içine alacak bir modül tasarlamıştır. Bu yeni GPU modülü bugün GPU'larda kullanılan standart PCIe panoların üçte biri büyüklüğündedir. Pascal modülünün alt tarafındaki konektörler bu modülün ana karta bağlanmasını sağlayarak sistem tasarımını ve sinyal bütünlüğünü iyileştirir.

NVLink yüksek hızlı ara bağlantı sayesinde, enerjinin son derece verimli kullanıldığı ölçeklendirilebilir exascale süperbilgisayarlara giden yolu açan sıkı bağlantılı sistemler 1.000 petaflop hızla (saniyede 1 x 1018 gezer nokta işlemi) ya da bugünün en hızlı sistemlerinden 50 ile 100 kat daha hızlı çalışabilecektir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ah Nvidia ah! bu süper teknolojileri yaptığın kadar yeni nesil konsolların donanımını da keşke amd beceriksizinin elinden alıp yapsaydın ne olurdu sanki?....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir