Nvidia'dan ezeli rakibi AMD'ye destek geliyor

Hangi dağda kurt öldü?: Nvidia ezeli rakibi AMD'ye destek vermeye hazırlanıyor... İşte nedeni...

Nvidia'dan ezeli rakibi AMD'ye destek geliyor

Nvidia Araştırma Şefi Bill Dally bir yazılımcının sadece Cuda'yı değil AMD GPU'larını da destekleyecek yazılımlar yazması gerektiğini aşağıdaki sözleriyle açıkladı.

"Gelecekte C'yi Cuda eklentileri ile birlikte pek çok alanda çalıştırabilme imkanına sahip olacağız. Bunda herhangi bir kısıtlamanın olması mantık dışı olur." sözleriyle direkt AMD'yi işaret etmesede sözlerine şöyle devam etti. "CUDA'yı diğer platformlarda çalıştıracak projelerle yakından ilgileniyorum."

GPU alanında firmaların birbirleri ile sıkı bir rekabet içerisinde olduğunu; Nvidia'nın CUDA'sına AMD'nin Stream ile cevap verdiği açık bir şekilde ortada. Fakat Dally CUDA'nın daha güçlü olduğunu söylemeden edemiyor.

"Diğerlerinin bugüne kadar yapabildiği tek şey Brook programlama dili; fakat biz GPU'ları Standford'da geliştirdiğimiz yöntem ile programlıyoruz."

Brook'un gelişmiş bir versiyonu olan Brook+ AMD'nin Stream teknolojisi içerisinde kullanılıyor. Bu konu hakkında AMD yorum yapmazken Dally sözlerini şöyle devam ettirdi. "Bence onlar (Stream) CUDA'da var olan kimi özellikleri sunmuyor bile. Kullanıcılar CUDA ile daha rahat olacaklar. CUDA ve C ile program yazmak çok yaygın bir hal alacak."

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bence bu konuda çok geç bile kalındı. Güzel, mantıklı ve kullanışlı bir fikir bence. Hatta işletim sistemlerini çalıştıran cpu'lara bazı konularda yardımcı olacak şekilde bile programlanabilirler. Örneğin, web tarayıcılarının yükünün tamamını veya bir kısmını çekebilirler.

Nvidia amd'ye neden destek verir?
Cevap:nvidia'nın 3. bir rakip istememesi

Birbirlerini desteklemeleri tüketiciler için çok iyi bir gelişme ama bu yakınlıkla yakında bir nvidia birde ati ekran kartıyla CF-SLI yaparız (dermişim)

şaşırmadım ...

bence nvidianın asıl hedefi amd-atiyi kendi sahasına çekerecek cpulara son vermek tabi en büyüğü olan intelin sonu demek eğer amd-atide destek verirse intel son günlerini yaşıyor demekten başka bişey düşünemiyorum ama amd ile intel arasında gizli bir anlaşma var cuda teknolojisini pek destekliceğini sanmıyorum ama ilerde olabilir cuda baya ilerlese :D cpu devrini bitirdi demektir

İntel in Larebesi Nvidia ya çok ağır gelebilir.
ikinci bir intel darbeside CPU kanadından gelecek CPU ya GPU yerleştirme
3.rakip değil zaten intel onlar rekabetten çekilmek zorunda kalabilir
intel-amd antlaşmasıda Nvidia yı siler atar nootbook larıyla başbaşa kalır diyeceğim ama oda olmaz Nvidia da amd gibi intel tekeline boynunu büker kuzu kuzu.

Bence bu bir destek sayılmaz. Microosft'un Office'i Mac'a uyarlaması gibi bişey. Kendi platformlarını tek seçenek haline getirmeye çalışıyorlar. Destekten çok köstek bu. CUDA'nın, her ne kadar stream üstünde çalışsa da, tek seçenek olmasının NVidia'ya iyi bir avantaj sağlayacağı kesin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir