Nvidia Fermi ne vaat ediyor?

AMD DX 11 süvarileri ile oyunlarda cirit atıyor ama Nvidia da boş durmuyor? İşte Fermi...

  • Halil Mollaoğlu

AMD çoktandır yepyeni DirectX 11 ekran kartlarını piyasaya sürmüşken büyük rakibi Nvidia hala bekletiyor. CHIP Online yine de Nvidia'nın bir sonraki hamlesinde neler gerçekleştirmeyi planladığını göz atıyor.

AMD şu sıralar Radeon-HD-5800 serisi ile oyunlarda birinciliği göğüslüyor. Kullanılan grafik yongası DirectX 11'i destekliyor ve buna ek olarak performansı çok yüksek. AMD'nin büyük rakibi Nvidia'nın şu an için bu serinin karşısına yerleştirebileceği bir ürünü yok. Gerçi Geforce GTX 285 ve 295 gibi üst seviye ekran kartları hala popüler; ama DirectX 11'li rakiplerinin gölgesinde kalıyorlar. Nvidia yine de boş durmuyor ve AMD serisine vereceği cevabı tanıtıyor: Fermi kod adını taşıyan grafik yongasının neredeyse bir CPU gibi inşa edildiği ver rakibini tüm alanlarda yeneceği iddia ediliyor.

CPU ile olan benzerlikleri

Fermi GPU: Grafik yongası böyle gözüküyor.

Yeni serinin spesifikasyonları, şimdiye kadar sadece klasik merkezi işlemci birimlerine (CPU) ait olan özellikler gösteriyor. Örneğin yeni ekran kartlarının ayrı birer L1 ve L2 (768 KB) önbelleği var. Bilindiği gibi önbellek kavramı CPU'ya has bir terimdir. Bunun dışında yaklaşık 3 milyar transistör ve Nvidia'nın CUDA çekirdekleri olarak tanımladığı 512 adet kayar nokta çekirdeği var. Nvidia bellek tipi konusunda ATI gibi GDDR5'i kullanıyor. Miktar olarak ise 6 GB'a kadar video belleği söz konusu olacak. Ayrıca GPU C++ biçimindeki yerel kodları çalıştırma yetisine sahip olacak. Üreticinin verilerine göre Fermi-GPU Geforce, Quadro ve Tesla serisine ait tüm ekran kartlarında kullanılacak. İddialara göre Nvidia ilk önce grafik profesyonellerine hitap eden kartlarını, yani Tesla serisini üretecek. Firma bu seri ile Fermi'nin tüm işlem yetilerini gözler önüne sermek istiyor.

Başlangıç için üç ekran kartı

Geforce Fermi: Bu sene içerisinde çıkacak mı?

Son kullanıcının PC'sinde yer alacak kartlara sıra gelince Nvidia işlem yetisi açısından kartları biraz kırpıp grafik hesaplamalarına odaklanacak. Piyasa uzmanları şu an üç farklı referans ekran kartından bahsediyor. Nvidia bu kartları tüketici pazarına sunmak istiyor. İlk önce Radeon HD 5870'den daha hızlı bir üst seviye model çıkacağı söyleniyor. Elbette bu iddialar henüz doğrulanmış değil; ama ekran kartı savaşlarının geçmişine bakıldığında pek de ihtimal dışı değil. Zira AMD ekran kartı çıkarma konusunda hep hızla davranmışken, Nvidia da çoğunlukla performans tacını elde etmiştir.

Bu kartlar yanında üretici bir GX2 sürümü de çıkarmak istiyor: Bu çift GPU'lu ekran kartı iki adet Fermi GPU'yu tek bir platinde birleştirecek ve fiyat açısından 500 Dolar sınırının üzerinde olacak. Üçüncü ekran kartı ise orta seviye segmentini besleyecek ve popüler GTS 250 ekran kartının yerine geçecek. Bu kart fiyat açısından 250 Dolar sınırının altında kalacak; fakat çok iyi performans değerleri sunacak.

Bu bilgilerin çoğu elbette dedikoduları baz alıyor; zira Nvidia hala sessizliğini koruyor. Fakat uzmanların tahminlerine göre tüm veriler gerçeğe son derece yakın. Şurası kesin ki Nvidia bu sene bitmeden Geforce-Fermi'lerini piyasaya sürecek. Sonuç olarak bu hamlenin işe yarayıp yaramayacağı henüz kesinleşmiş değil. Fakat o zaman geldiğinde asıl DirectX 11 düellosu başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bence bu arada ATI de daha taze bir tokat hazırlamış bekletiyodur. ;)

birde daha çıkacak olan fermi üst seviye bir kart çıksada çok az kişi alacaktır diye düşünüyorum.

Nvidia tüketicilere makul bir fiyatla bu ürünü satmadıktan sonra yaptığı bu kadar yenilikler anlamsız kalıyor.

Gaza gelmeyin en iyi fiyat performans kiminse onu tercih edin. Ekran kartları her sene aynısını yapıyor. Birde kart alımlarında yeni çıkan kartı en az 2 ay sonra almak lağzım fiyatlar anca oturuyor. Bu arada nvidia iyi kart çıkarsa iyi olur yoksa yine pahalıya satmaya başlar ati.

ayrıca transistör sayısınıda unutmayalım. milyonlarca.

Yenilikçi hangisiyse o kazanır Bu durumda En iyisi Gene (ATI)

bunu ancak fiyatlar da değiştirebiliriz....

fermi adı hoş değil.. cuda adlandırması da hoş değil. fakat performans olarak ati 5000 serisini geride bırakacağıyüksek ihtimal.

Atı nın cıkaracagı her en hızlı karta daha hızlı bır kartla cevap verır Nvıdıa

performans olarak femni üstün olmıyacak. nvdia yolunu değiştirdi. daha çok transistör koyarak performans sağlama devrinin bittiğini anladı nvidia. amd ve ati yanlış yoldalar ve anladıklarında çok geç olabilir. önümüzdeki günlerde nvidanın kompak tasarımlarını görücez ve fiyat konusunda önde olan ati bu önceliği nvidia'ya kaptıracak

elbetteki atiden üstün oalcak böyle şaçma bir şey olabilir mi!
bunlar ksıır döngü paslaşarak giderler nivida ile ati
ati çıkrır nvidia daha iyisini çıkarır ati dahada iysini çıkarır nvidia daha daha iyisini çıakrır vs...
önemli olan fiyat performans kartları yani orta segmentteki knoumlanacak kartlar çıkarsın hele de görelim.

En iyi kartı ati çıkarır kardeşim kim demiş nvidia daha iyisini çıkarır diye. Nvidia iyisini çıkarır, ati çok daha iyisini çıkarır. Bu böledir :)

Nvidia önce sli problemini çözsün

"Bu kartı alan 5 sene kullanır" tipinden, peynir ekmek bir ekran kartı çıkarmalı nVidia. Milyar transistör vs. konulmakla olmuyor.
__Çıkacak, bakacağız...

eğer üst seviye feRmi gpu lar performanslı olur ve maclere girecek olursa maclerin grafik üstünlüğünü düşünemiyorum

çıktı bir küçük modeli. bu fermi dende birşey olmayacak.
yine yeni seriye yani; gt300 lere kaldık.

ati alan nvidia yı pardon uskudarı geçti zaten...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play