Nvidia Fermi: Yeni DX11 serisinin detayları

Nvidia, GT300, namı diğer Fermi-GPU ile ilgili can alıcı detayları gün yüzüne çıkardı...

  • Halil Mollaoğlu

Nvidia dün ilk kez yeni nesil, DirectX 11 destekli ekran kartları hakkında açıklama yaptı. Fermi kod adlı GPU, bir CPU'nun sahip olduğu birçok özelliği bünyesinde barındıracak.

Yeni serinin spesifikasyonları şimdiye kadar merkezi işlemcilere (CPU) tahsis edilmiş tanımlamalara meyil gösteriyor. Örneğin ekran kartlarının ayrı bir L1 ve L2 önbelleği (768 KB) var. Bu tipik bir işlemcinin sahip olduğu bir özellik. Bunun dışında kartlar 3 milyar transistör sunuyor ve Nvidia'nın gelecekte CUDA çekirdekleri olarak adlandıracağı 512 adet paralel çekirdek (shader-core) sunuyor. Nvidia bellek tipi olarak ATI gibi GDDR5'i tercih ediyor. Kartlara toplamda 6 GB bellek takılabilecek. Bunun dışında GPU, C++ ile yerel kod yürütme yetisine sahip olacak. Fermi-GPU bundan sonra çıkacak tüm Geforce, Quadro ve Tesla serisi ekran kartlarında kullanılacak.

Nvidia'nın yolu rakiplerinin tam tersine...

Üretimi tamamlanmış ekran kartlarının diğer özellikleri hakkında bir bilgi verilmedi. Örneğin Nvidia ne fiyat seviyesi ne de bulunabilirlik hakkında bir açıklama yapmadı. Yine de kartların "önümüzdeki aylar içerisinde" piyasaya sürüleceği gibi yuvarlak bir ifade kullanıldı. Fakat üreticinin ilk olarak profesyonel kullanım alanına hitap eden Quadro ve Tesla serisini, buna müteakiben son kullanıcı modellerini piyasaya süreceğine kesin gözüyle bakılıyor.

CHIP Online Yorumu:
Enteresan bir gelişme! Intel ve AMD şu sıralar işlemcilerine grafik çekirdeği bileşenleri eklemeye çalışırken Nvidia tam tersi yola başvuruyor. Hedef son derece açık: Bir Nvidia ekran kartı gelecekte merkezi işlemcinin yükünü büyük ölçüde azaltacak ve çok daha fazla görev üstlenecek. Böylece ekran kartları, hepsi-bir-arada çözümlere dönüşmüş olacak. Bu çözüm, özellikle üst seviye ve profesyonel kullanıcı segmentinde çok kullanışlı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Aramızda tercüman varsa şunları tercüme etsin :)

Benim walkmanim vardı, kasetçalardı 4 kalem pil ancak bir kaseti dinlemeye yeterdi. Şimdi bakıyorum parmak kadar mp3 playerler saatlerce kullanılabiliyor. Yani her cihazda olduğu gibi bilgisayardada yer kaplamama, taşınabilirlik ve küçülme ön plana çıkıyor. Neden monitörün yanında bir tanede kasa bulundurmak isteyeyim ki ? Özellikle işyerlerinde. Sonuç olarak nvidia, amd yada intel hepsi biliyorki tek işlemcide iyi bir ekran kartı ve iyi bir işlemci performansı küçülen sistemlerde başarıyı yakalayacaktır. Sanırım kasalarımıza hemde çok yakınlarda elveda diyeceğiz.

Sonunda nVidia da sahneye cikti. Fiyatlarin aciklanmamis olmasi ve oncelik olarak Quadro-Tesla serileri icin bunu kullanmasi beni kortutuyor. nVidia fiyatlarini 1000$ dan baslarsa hic sasirmam hele hele 6GB olanlarda gercekten dusuk fiyat beklemek sacmalik olur. Zaten KDV ve OTV bitti simdi ne yapariz bilemiyorum!...

Onboard yerine ayrı bir kart almak için iyi nedenler oluşturmaları gerek. Çoğu kullanıcı oyun konusunu ikinci planda değerlendiriyor. İnternette girsin yeter diye düşünen büyük bir çoğunluk var. Netbookların yükselişi bunu gösteriyor.

Ezdi yine Ati'yi ahahahahahaha :D

Gerçekten teknolojji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve sonu nereye kadar gider biglinmiyor.Gördğm kadarıyla çok yeni teknolojiler kulanılıyor ve ati'nin biraz daha geliştirmesi lazım gibi görünüyor veya bana öyle göründü.NVIDIA gerçekte çok akıllıca hareket ediyor.Grafik işlemcileri normal işlemciden çok daha iyi çalıştığı biliniyor ve nvidia'nın işi gpu üretmek ama şimdi de içine işlemci modülleri eklemeye başladı.Yakın bir zamanda artık nvidiaa cgpu'larını görürüz..

bence şu ekran kartlarının üzerine ram genişletme yuvaları eklesinler boardlarda olduğu gibi birazdaha ucuzlar hiç yoktan :) hem satın alınması daha kolay olur:)

ben tercume ederım demek ısıyorlarkı: ati böcek bizde eze eze geceriz demek istiyorlar:D:D:D

Tercümeye Gerek Yok. Eğer Çokta iStiyorsan Tercüme ŞöyLe DiyebiLirim Sana. Ati'nin Çıkartmı$ OLdugu 5000 Serisini Yine Yerden Bir Etti :D

Bundan öncede GTX295 İLe 4890 ekran kartını Yere Vurmuştu :D

nvidia pahalı olacaktır ama sağlam olacaktır. Nvidia gerçekten bilgisayarın alışılmış sistemini yeniden şekillendirecek gibi görünüyor. işlemciye grafik çekirdeği eklemek ise ölü doğan teknolojilerden biri olacaktır (fakat internet amaçlı ofis ve ev kullanıcıları için ideal bir seçime benziyor) gelecekte göreceğiz

Nvidia bu sadece ekran kartı üretmez Teknoloji Üretir :)

Görünen oki gt200 serisine göre değerler 2 kat artmış anlaşılan 2 kat daha iyi performans gösterir gibime geliyo ancak kağıt üstünde değerlerin pek bir önemi yok uygulama ve icraatlarına bakmak lazım ati de devasa değerlerle geldi ancak öyle devasa bir fark göremedik.Nvidia Ati nin 1 , 2 adım önünde yer alır ancak fiyat etiketi yeniden libreyi atiye çevirir bence benim gibi oyun amaçlı alanlar fp olarak ati ye devam eder kanımca.

acaba kaç gb? testler !!! allah cok heyecanlıyım:D
testler gelsede baksak.

Bu nvidia'nın GTX lerini öven arkadaşlar acaba kendileri mi ATI 4800 serisi ile karşılaştırdılar da öve öve bitiremiyorlar...

sağlam bir kart geliyor anlaşılan o :)

Aslında hem işlemcide grafik işlemci hemde grafik işlemcilerde cpu olması eğer ortak bir paydada buluşabilirlerse son kullanıcıya faydalı olacaktır. Örneğin cpunun yükünü gpu gpunun yükünü cpu kendi üzerindeki ilgili işlemcileri ile paylaşırlarsa bizler için çok güzel bir performans ortaya çıkacaktır düşünün aynı anda en son çıkan bir oyunu oynarken arka planda aynı zamanda video encode yapabileceğinizi düşünün ve bu sırada ne oyunda bir performans kaybı nede video encode sırasında süre uzaması ve kalite kaybı olmadığını düşünün ne güzel olurdu değil mi? :)

Ama anlaşılan o ki zamanında yanlış hatırlamıyorsam nvidia gelecekte işlemcilere ihtiyaç kalmayacak gibi bir açıklaması sebebiyle aynı şekilde işlemci tarafıda işlemcilerin içine gpu ekleyerek buna bir cevap vermek istiyorlar daha doğrusu bir savaş gibi böyle giderse ve ortak bir payda da bulaşamazlarsa bir taraf elbette kaybedecektir.

Ezdi yine Ati'yi ahahahahahaha :D
---------------------------------------
nasıl ezdi hahahahah :p gidip hemen fiyatı belli olmayan, muhtemelen 800dolarlık kartı mı aldın kasaya taktın.

ortada daha kart yok, kağıt üzerinde bunlar, nvidia bu ürünün tanıtımında bi ekran kartı gösterdi sonra o tanıdımda kullandıkları kartın içi boş olduğu öğrenildi :D

Nvidia kendi tanıtımına bile kartı yetiştirememiş, piyasa Ati ekran kartı haberleri ile dolu olduğu için nvidia sırf adı duyulsun diye boş boş reklamlar yapıp duruyor.

Ati alan üsküdarı geçti :D yurtdışında çatır çatır Ati'nin DirectX11 kartları satılıyor, bunları alanlar nvidia kart çıkardı diye yeni aldıkları kartı değştirecek değillier ya.

Nvidia çok geç kaldı çook. Bu saatten sonra dünyanın en iyi ekran kartını çıkarsa ne olur (ki çıkaracaktır fiyatını da göreceğiz) önemli olan directX11 leri piyasaya erken sürebilmekti ve bunu ATI yaptı.

Önemli olan fiyat performans kartları çıkarmaktır ki Ati 40xx serisini çıkardığından beri bu açıdan Nvidia'dan kat kat ileride.

fermi gx2
fermi gt
fermi gtx

işte nvidia nın silahları. ati dx11 li askerleri saldı ama ;
nvidia bomba attı, ok attı, asker saldı, aşil'ide ordusuna ekledi.
psyhx + dx11 + yeni gpu + dünyanın en hızlı ekran kartı olması.

bu kartın testi lazım acil.

arkadaşlar bir şey dikkatinizi çektimi ?

eskiden pentium 1 ve 2 zamanları ve öcesinde anarkarta hd kartı takardınız ram için ayrı ram slot kartları vs ....

şimdi bu gelişmeyle tarih tekerrür ediyor yeniden kartlar bu rol ile piyasaya çıkmaya hazırlanıyor ve sadece teknolojisi farklı - varyasyonu farklı - ve eminimki yeniden ara kart modelleri üretilecek - yani bir ürünü kullanmak için ara bir karta ihitiyaç duyulacak - yada onboard kartlar üretilip ana kart üzerine taklıarak paket özellikler kazandırılacak - DEMEDİ DEMEYİN

YAŞASIN NVIDIA

saygılarımla

kaç gb acaba ?
kaç bit ?
testler _?

ati herzaman daha iyidir bunu kabul edelim hem performans hem fiyat hemde overclock ta...

daha atinin 5800 serisinin performansını zorlayamada fermi çıkıyor. daha hiçbir oyunda bu ekran karları kasmamışken bide bu çıkyor. ati zaten satıcağını sattı. bu aynı şuna benziyor "benim ferrarim var ama yaşadığım yerde yol kısa ben bu arabanın gücünü görmeden gidip bir bugatti alayım" demek gibi bişi. yanlışmıyım?

Sen de yorum yaz