NVIDIA Geforce 9800 GTX çıkışını erteledi.

Nvidia, Geforce 9800 GTX'ini bir süre daha erteledi ve çıkış tarihini 25 Mart olarak belirledi.

  • Selim Öztürk
25 Mart'ta görücüye çıkıyor
NVIDIA Geforce 9800 GTX

9800 GTX, 575 MHz'lik 8800 GTX'e karşılık, 675 MHz hızında 9800 GTX ile sahnede. Piksel olarak dahili shader motoru, 9800 GTX'i 1.35 GHZ'den 1.69 GHz hıza ulaştıracak. Ancak yeni mimariye geçiş, toplam görüntü belleğini 768 MB'dan 512 MB'a düşürecek.

Bu elbette bir peformans kaybına neden olmayacak. Yapılan benchmark'lara göre pek çok oyunun saniyedeki frame'i (saniyede görüntülenen kare sayısı) 50 olacak ya da 4X anti-aliasing ile bu sayı daha da artacak. NVIDIA'ya SLI modda ikinci ya da üçüncü bir ekran kartı ilave edildiğinde ise frame oranlarında ciddi artışlar olacak. Böylelikle pek çok oyunu daha pürüzsüz ve akışkan oynamak mümkün olacak.

Tüm bu artıları bir yana, bu grafik kartının en çok merak edilen tarafı elbette fiyatı. Bilindiği gibi yeni çıkan ekran kartlarının pek çoğu uçuk bir fiyatla piyasada yer alır. Mart'ın 25'inde karşımıza gelmesi beklenen 9800 GTX'in 299$ ila 349$ arasında bir fiyatla alıcıların karşısına çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İyi güzel de benim bildiğim anti-aliasing açılınca saniyede görüntülenen kare sayısı düşer.

aman aman bir o eksikti hiç çıkmasın daha iyi

Sapphire ATI HD 3850 AGP kullanıyorum Nvidia ayağını denk alsın Chip sayesinde artık Türk Pc kullanıcıları sadece Fiyat / Performans değerlendirmesi yapıyor.

Max_Real Qnx

Emin23: İyi güzel de benim bildiğim anti-aliasing açılınca saniyede görüntülenen kare sayısı düşer.

Anti-Aliasing in çıkış mantığı bu zaten. Çözünürlüğü arttırmak FPS kaybetmekteki en büyük etken. Bunun yerine çözünürlüğü düşürüp AA açıyorsunuz ki düşük çözünürlükte bile pürüzsüz görünüm alın. Bu da FPS artışana neden luyor otomatikman..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play