Nvidia internet'i değiştirmeye geliyor

Nvidia'dan internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir haber! Nvidia tarayıcılarımızda...

  • M. Oğulcan Gökçe
RealityServer internet'i değiştirmeye geliyor
RealityServer ile evinizi baştan aşağı dekore etmek, çocuk oyuncağı olacak!

Son bir kaç yıl içerisinde Google'ın bilişim dünyasına kazandırdığı terimlerden biri olan 'cloud computing'in, Türkçe'si bulut bilgi işlem.Çok konuşulan bir kavram. 'Cloud' (Bulut) terimi, aslında internet üzerindeki sunucular ve bunların oluşturduğu ağlara uygun görülmüş bir tanım.

Bulut bilgi işlem ise bu çerçevede; 'bilişim teknolojilerine ilişkin kaynak ve kabiliyetlerin servis olarak sunulması' olarak tanımlanıyor. Bulut bilgi işlem ile uygulamalar, web üzerinden; yerel sistemde herhangi bir kurulum gerektirmeden çalıştırılabiliyor.

Daha da ötesinde; veri depolama, bilgi işleme, uygulama geliştirme ve iletişim gibi tüm işlemler için sanal ve dinamik bir zemin oluşturuyor. Tıpkı Servis Odaklı Mimari gibi, Bulut bilgi işlemde, bir teknolojiden çok, mimari bir devrimi ifade ediyor. Ağ erişiminin yaygınlaşması, kimilerine göre bizleri 'web 3.0' kavramıyla tanıştıracak olan bu değişimin en önemli etkenlerinden biri.

Ağ üzerinden 3D

RealityServer ile evinizi baştan aşağı dekore etmek, çocuk oyuncağı olacak!

Bu bilgiler ışığında; Nvidia'nın 3 boyutlu modellerin ağ üzerinde 'render' edilmesini mümkün kılan bir sistem geliştirdikleri yönündeki açıklamaları, doğal olarak heyecan uyandırıyor.

'Bilgisayarda tasarlanmış modellerin, görüntülenmek üzere yine bilgisayar tarafından işlenmesi' olarak kabaca tanımlayabileceğimiz 'render' hadisesinin, özellikle oyunlar gibi 3 boyutlu uygulamalar söz konusu olduğunda, ciddi bir işlemci gücü gerektirdiği biliniyor.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, Eğer RealityServer tasarlandığı gibi çalışırsa, ekran kartlarına büyük meblalar yatıran profesyoneller bilgisayar toplarken 'Hangi ekran kartını alsam?' sorusunu sormaya gerek duymayacak. Dahası mobil cihazların en büyük problemleri olan enerji tüketimi, aşırı ısınma ve yavaşlama gibi dertleri ortadan kaldıracak.

Peki bunun bedeli ne oalcak? Bedeli donanıma büyük meblalar yatırmak yerine, hizmet kullanımı karşılığında ücret ödemek olacak. İşlenen ve depolanan veri miktarına göre ücretlendirme dışında da seçenekler olacak.

3D 'in hayatımızdaki yeri

RealityServer ile evinizi baştan aşağı dekore etmek, çocuk oyuncağı olacak!

Düşünüldüğünde, böylesi bir uygulamanın sunacağı olanaklar, gerçekten de sınırsız görünüyor. Gerçek zamanlı, foto realistik imajların, çalıştırıldığı bilgisayarın işlem gücüne bakmaksızın kitlelere ulaşabileceği düşüncesi, kulağa bir bilim-kurgu filminden fırlamış gibi gelse de, pratikte uygulanabileceği alanların sayısı neredeyse sonsuz.

Çevrimiçi alışverişlerinizde, örneğin mobilya alırken, evinizi 'sanki içindeymişçesine' döşeyebildiğinizi, aydınlatmadan dokulara kadar her şeyi en ince ayrıntısıyla görebildiğinizi bir düşünün...

Nvidia'dan Dan Vivoldi, bütün bunların çok yakın bir zamanda, RealityServer ile mümkün olacağını söylüyor. MentalImages tarafından geliştirilen teknolojinin, iRay 'render' motoru, Tesla GPU'lar (grafik işleme üniteleri) ve Reality platformuyla çalışacağı ve RealityServer'a erişimin 30 Kasım 2009'da açılacağı bildiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

aha buda yeni bir firsatcilig...

Yani artık ister Linux kulan, ister Mac, ister Win7 kullan.Değişen bir şey olmayacak.Türkçe meali bu.

cloud computing'ın babası grid'dir. aslında gerçekden çok ama çok olumlu bir hamledir. ekonomiden küresel ısınmaya kadar birsürü faydası olacaktır. daha da güzeli işlemleri şu andan çok daha hızlı yapabileceğiz.

bu yöntemle bir kol saatinden bile en yüklü uygulamaları hiç zorlanmadan kullanabileceksinz.

tabi bu sistemin en büyük engellerinden biri global internet ağının ağırlaşması. fakat tamamen bu sisteme geçildiğinde şu an ki işlem gücünün trilyarlarca katı güçte bilgisayarları daha düşük enerji ve ücret ile kullanıyor olucaz.

bilişim teknolojisinin kaderi grid'e bağlıdır !

bende ati kullanıyorum nedense ati de hiç teklonojik bir şey göremiyom boş sade performans open gl sürücü yazamama da cabası

NVIDIA yaptığı zaman hep en iyisini yapar...

TEŞEKKÜRLER NVIDIA

Teorikte cok guzel ama pratikte tekel olmanin baska yonu ben en gereksiz dosyalarimin bile bir sunucuda olmasini istemiyorum. Zaten yeteri kadar bilgim ellerinde iken al anahtarlari istedigin zaman eve gir cik demekten baska birsey degil. Bulutda islemek yada ag uzerinde uygulama calistirmak teorikte mantikli ama web sunucularinin hali ortada iken bunun ne kadar guvenli olacagi da ayri bir sorun.

Arkadaşın söylediğine katılıyorum ne alaka google ile bulut ilk bulut la bişiler yapmaya grid başlamıştır ki en büyük gelişmeyide o göstermiştir uygulama depolama gibi şeyler de de ms inde büyük girişimleri olmuştur google sadece chrome os diye bişi yapıp bulut mulut yedirmeye çalışmıştır işin özü cloud computing google la değil ms ve grid le duyulmuştur

nvidia önce kendi sürücülerini ve site hizmetlerini düzeltsin. modele uygun verdiği güncel sürücüler 2-3 versiyon önce o modeli terketmiş oluyor. digital alemde öncelikle stabilite ve doğruluk önemlidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play