Nvidia tabletleri böyle 'patlatacak'!

Nvidia, yeni bombası 'Kal-El' ile tabletleri oyun makinesine çevirecek! İşte işlemcinin kapasitesi

  • Ertuğrul Süngü
Tablet bilgisayarlarda oyun keyfine az kaldı!
Glowball her şeyi açıklamaya yetti

Bilgisayar oyunculuğu kendisini geliştire dursun, bir anda patlayan tablet'ler de bu yolda kendilerini geliştirmeye başladılar.

NVIDIA tarafından Şubat ayında ilk kez verilen bilgilerde, Kal-El isimli işlemci mimarisinin, en geç Ağustos ayında tamamlanacağı söylenmişti. Geçtiğimiz günlerde firmadan yapılan bir açıklama ve beraberinde ortaya çıkan video sayesinde, Kal-El'in nelere kadir olacağı konusunda bir bilgilimiz oldu...

Tablet bilgisayarlarda neredeyse bulunmayan, ışıklandırma sistemi üzerine kurulu olacak olan Kal-El, özellikle birçok bilgisayar oyunun da bile göremeyeceğimiz seviyede dinamik ışıklandırmaya sahip. Günümüz mobil cihazlarının kabiliyet sınırlarını aşan bu işlemse, Kal-El ile birlikte kullanılacak olan dört çekirdekli işlemci sayesinde tarih olacak.

Hali hazırdaki cihazların en fazla çift çekirdek kullanıldığı gerçeğini göz ardı etmememiz ve dört çekirdeğin nelere kadir olduğunu görmemiz içinse, yayınlanan videoda çift çekirdekli işlemcinin ne kadar da zayıf kaldığı ayrıca gösterilmiş durumda.

Kapatılabilen çekirdekler ve oyun performansı

Glowball her şeyi açıklamaya yetti

Ayrıca çipin dört çekirdeğinden iki tanesini normal zamanlarda enerji tasarrufunu sağlayabilmek için kapatabiliyorsunuz. 1440p videoları oynatabilme özelliğine sahip olan çiplerin bu tanıtımı, yakın zamanda Tegra 2 çipine sahip olan tabletleri almayi düşünenleri ikileme sürükleyebilir.

Glowball isimli oyun üzerinde yapılan performans testlerindeyse, Kal-El'in fizik motoru konusunda da ibreyi bir derece yukarı çekeceği gözler önüne serildi. Android Honeycomb işletim sistemiyle çalışan tablet üzerinde gösterilen oyunun oldukça basit bir işleyişi olsa da kullanıcıya sunduğu görsel şölen gerçekten kayda değer.

Merak edenler için; NVIDIA'nin geliştirmekte olduğu Kal-El, dört çekirdekli işlemci ve 12 adet grafik işlemcisine sahip olacak.

Kal-El çipine sahip tabletlerin 2011'in sonlarına doğru piyasada olması bekleniyor. Bu hafta Computex 2011'de tanıtılacak olan çip dinamik ışık görselliğiyle kullanıcalara yüksek seviyede oyun keyfi yaşatacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Masaüstü pc de oyun oynamanın yerini tutmuyacağı kesin

"Kal-el" Superman'in göbek adı :)

Sen de yorum yaz