NVIDIA, VIA'yı satın almayacağını açıkladı

Ortaya atılan NVIDIA-VIA birlikteliği iddiaları resmi açıklama ile yalanlandı.

NVIDIA, VIA'yı satın almayacağını açıkladı
NVIDIA CEO'su Jen-Hsun Huang, VIA söylentilerini resmen yalanladı.

Bir süredir ağızdan ağza dolaşan NVIDIA'nın VIA'yı satın alacağına dair söylentiler, NVIDIA CEO'su Jen-Hsun Huang tarafından yapılan açıklama ile resmi olarak yalanlandı. Jen-Hsun Huang, NVIDIA'nın grafik alanında çalışmaya devam edeceğini ve diğer üreticilerin çalışma alanına girmeye niyetli olmadığını söyledi.

Ancak sektörde yaşanan gelişmeler, NVIDIAnın bu kararın arkasında durmasını zorlaştıracak gibi görünüyor. AMD'nin, merakla beklenen "Fusion" işlemcilerine bir de grafik işleme çekirdeği ekleyeceği biliniyor. Intel de "Nehalem" işlemci ailesi ile benzer bir yaklaşım sergiliyor. Ortada bu kadar güçlü rakipler varken, NVIDIA'nın grafik alanında kalması pek de gerçekçi bir beklenti değil.

Ancak Jen-Hsun Huang tam olarak bizimli aynı görüşte değil. Huang Fusion ve Nehalem işlemcilerinin NVIDIA'nın yonga setlerini olumsuz etkileyeceğini kabul ediyor, ancak GPU alanında bir şey değişmeyeceğini iddia ediyor. Haklı olup olmadığını ise ancak zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ATI (AMD ) Nvidia'nin en büyük rakibi. Intel'de grafik yongalarına ağırlık verecek görünüyor. Yakın gelecekte üretecekleri işlemcilerin başka GPU 'lar ile çalışmasının sağlıklı olmadığı, sadece işlemci çekirdeğine tümleşik yongalar ile uyumlu çalıştığını açıklarlar ise Nvidia ne yapar merak ettim doğrusu? Son kullanıcı sadece fiyata bakar. CPU üreticileri fiyat değişikliğine gitmeden başarılı 3D performansı olan, HDTV ve DHMI desteğine sahip "on-board" GPU'lar sunarsa buna itiraz edip başka kart alan kullanıcı olmayacaktır. Nvidia'nın tek alanda uzman olma hayalleri çok sağlıklı bir karar gibi görünmüyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir