Nvidia yeni bir alana girmeye hazırlanıyor!

Ekran kartı dünyasının dev ismi bambaşka bir alana giriş yapıyor: İşte Nvidia'nın yeni işi...

  • Gökay Özbudak
Nvidia'dan tablet işlemcileri!
Firma hayatta kalmak istiyorsa ekran kartlarından başka alanlara da yönelmeli...

Ekran kartlarını yakından tanıdığımız Nvidia, teknoloji piyasasının yeni yeni tanıdığı bir alana adım atmak üzere. In-Stat'tan analist Jim McGregor'un, eğer şu anki piyasa değerini korumasını istiyorsa mutlaka işlemci de geliştirmeli dediği Nvidia, tablet cihazlar için mikro işlemci geliştiriyor.

Bu alanda doğrudan doğruya Intel'e rakip olacak olan Nvidia, daha önceleri netbooklar için işlemciler üzerinde çalışmış ancak Intel'in Atom çipleri kadar ucuz olamadığı için piyasadan çabuk silinmişti.

Nvidia CEO'su Jen-Hsun işlemcilerinin ARM mimarisini kullanacağını açıkladı; "Bizim işlemci stratejimiz ARM... Bugün, dünyada en hızlı büyüyen işlemci mimarisi o. ARM en iyi Google'ın Android'ini destekliyor ve Android de bugün dünyada en hızlı büyüyen işletim sistemi. Bizim iki çekirdekli Tegra 2 çiplerimiz şu an için AP20 akıllı telefonlar ve T20 tabletler için piyasada olacak. Ve ikisi de şu anda ürün olma aşamasında."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Pek şansı yok gibi geldi bana aslında İntel Ati'yi alma planları yaparken Amd'nin satın alması hem İntel'i hem de Nvidia'yı zor durumda bıraktı. Zira karşı hamle yapabilmeleri için İntel'inde Nvidia'yı alması gerekiyordu ama iki firma kavgalı olduğundan bu gerçekleşmedi. Bu yüzden Ati'yi tebrik etmemek elde değil güzel bir hamleydi. Nvidia'nın saldırgan ve piyasa ahlakına uymayan hamleleri onu zor durumda bırakınca cpu olayına girdi ama netice alması zor. Sonuç olarak yakında Nvidia'ya iflas yolu görünebilir.

her firmanın her dala atlamasını desteklemem fakat n vidianın böyle durumlardaki cesaretini beyeniyorum intele kafa tutmak kolay iş değil.

Sen de yorum yaz