O dünyanın en zeki hacker'ı mı?

Dolandırıcılıktan hapis yatan bir hacker, zekasıyla İtalya'nın en popüler isimlerinden biri oldu...

  • Selim Öztürk
O dünyanın en zeki hacker'ı mı?
Gabriel Bodgan Ionescu: İtalya'da parmaklıklar ardında bulunmasına rağmen popülaritesini her geçen gün arttırıyor.

Bilindiği gibi hacker denildiğinde akla gelen iki tür insan var: Siyah ve beyaz şapkalı hacker. Renklerden de anlaşılacağı üzere siyah renk zararlı olan hacker'ı, beyaz renk ise insanlığa faydalı olan hacker'ı ifade ediyor. Diğer bir deyişle sürekli sistemlere zarar veren ve kurbanlarını dolandırmasıyla tanınan hacker'lar, yeri geldiğinde güvenlik şirketleri tarafından da işe alınarak sistem ya da yazılım açıklarının tespiti için kullanılabiliyor.

22 yaşındaki Romanyalı bir hacker da işte tam bu noktada haberlere konu olmayı başarmış gibi görünüyor; zira sanal dolandırıcılıktan 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Gabriel Bogdan Ionescu isimli hacker, İtalya'da bulunan District Attorney Office tarafından işe alınarak online suçlulara karşı beyaz şapkalı hacker olma yolunda hızla ilerliyor.

2007 yılının Aralık ayında ailesiyle yaşadığı Romanya'nın Craiova şehrinde ele geçirilen Ionescu, daha sonra İtalyan makamlarına teslim edilerek Italian Post Office'in web sitesini klonlamaktan bazı hesaplarla oynamaya kadar sanal ortamda işlenen bazı suçlar nedeniyle mahkemeye çıkartıldı ve 3 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Ionescu'nun sıradan bir hacker olmadığı çok geçmeden ortaya çıktı; zira 2007 yılında Balkan Bilişim Olimpiyatları'na katılan Ionescu, burada altın madalyayla ödüllendirilmişti.

Parmaklıklar ardında olmasına rağmen hayallerinden hiçbir şekilde vazgeçmeyen Ionescu'daki yeteneği gören İtalyan makamları ise 2008 yılının Ekim ayında Ionescu'nun Milano'da bulunan Polytechnic Üniversitesi Bilişim Mühendisliği Fakültesi'ne giriş sınavına katılmasına izin verdi. Ardından Ionescu, bu fakültenin yaklaşık 1 saat 20 dakika süren test sınavını kazanarak fakültenin tarihinde en yüksek puan alan öğrenci olma unvanını da kazanmayı bildi.

Bugünlerde İtalyan medyasında işlediği suçtan ziyade başarılarıyla konuşulan Ionescu ise halinden oldukça memnun gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Benimde elimde öyle fırsat olsa bende memnun gibi gözükürdüm:D:D

adama bakın ya

Doğru yönlendirmelerin sonucu. =)

olması gerekende tamda bu

Gerçek HACKER asla yakalanmayandır.

Nasıl yakalanmayı becermiş bu onuda yazsalarmış.

şu hacker lara gercekten özenior insan

Evet hacker yakalanmayandır ama adam para kazanmıosa artık bi ün bi kariyer yapmak istiosa eğlencesine yaptığı şeyleri yüksek maaşlar karşılığı yasal olarak yapmayı sürdürmek gibi bi düşüncesi warsa şeklde görüldüü gibi yakalanabilir:P

laflara bak ya,GERÇEK HACKER ASLA YAKALANMAYANDIR
cok bilyosunuz dimi? bazen bir hackerı yakalamak için onlarca kişi çalışıyor,bütün internet trafiği amerika tarafından kontrol ediliyor,
hacker kendi bilgi ve becerileriyle,açığını bulduğu sistemlere kendi yöntemleriyle ( keylogger kullanarak bişiler yapan,ben hackerım diyen lamerlere duyurulur ) girebilen bilgisayar programcılarıdır

işte fark bu adam türkiyede olsaydı mevcut sistem bu insanı kazanmak yerine hapisten çıktığı zaman azılı bir suçlu olmasını sağlardı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play