"O kadar çok sorun var ki!"

İşte bu söz, son zamanlarda çok sık gündeme gelen konunun ne kadar ciddi olduğunu ispatlıyor!

"O kadar çok sorun var ki!"

Apple'ın ürünleri de imal eden Çin'deki en büyük fabrikalardan Foxconn'da intihar vakalarının ve şikayetlerin sayıca artması üzerine Apple, eleştiri oklarına hedef olmuş, nihayetinde teknoloji devinin CEO'su Tim Cook, çalışanların her yerde güven içerisinde çalışması gerektiğini hatırlatarak tedarikçilerin bağımsız bir kurum tarafından denetlenmesi yönündeki isteğini paylaşmıştı.

Bu anlamda ilk somut adım da atılmış durumda. Fair Labor Association (FLA / Adil Çalışan Birliği) işe el koydu ve denetimlere başladı. FLA'nın CEO'su Auret van Heerden, ilk etapta sayıca çok soruna rastlandığını dile getirdi ve ekledi: "sanıyor ve umuyorum ki çok yakında önemli açıklamalar olacak." Ancak geçen hafta yine Heerden tarafından ilginç bir mesaj kamuoyuyla paylaşılmıştı. Mesajda Heerden, çalışma koşullarının Foxconn içerisinde iyi olduğunu ve birimlerin birinci sınıf olduğunu kaydetmişti. Ona fikrini değiştirtenin neolduğu ise, henüz bilinmiyor.

Bu arada Apple, araştırma kapsamında yaptığı açıklamada, araştırma sonuçlarının Mart ayı içerisinde FLA'nın internet sayfasında paylaşılacağını duyurdu.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz