ODTÜ, en büyüklerin arasında

ODTÜ Teknokent: "50 bin Türk firmasının bulunduğu bir veri sistemi oluşturuldu."

  • Selim Öztürk
ODTÜ, dünyanın en büyük teknolojik ağında

ODTÜ Teknokent'ten yapılan açıklamada, Yenilikçilik Aktarım Merkezi - IRC Anatolia (Innovation Relay Centre) isimli proje kapsamında 50 bin Türk firmasının bulunduğu bir veri sistemi oluşturulduğu, bugüne kadar 22 Türk şirketinin yabancı firmalar ile işbirliği yaptığı belirtildi.

Açıklamanın devamı ise şöyleydi: "Projeyle yerli firmalar titiz bir çalışma sonucu yurt dışındaki firmalarla görüşme odasına alınıyor. Firmalar arasında çöpçatanlık yapılarak uluslararası ticaret konusunda önemli atılımlar yapılıyor."

Açıklamada, 1 Nisan 2004 tarihinde başlayan projenin başlangıcında 4 yıl içinde 16 iş birliği anlaşmasının hedeflendiği ancak bu rakamın 3 yılda yakalanmasıyla hedefin yüzde 100 artırılarak 32'ye çıkarıldığı belirtildi.

Türk firmalarının yurtdışına açılırken yaşadığı pek çok engelin "nokta atışlarıyla" aşılabildiğinin vurgulandığı açıklamada, doğru firmaların bir araya getirilerek en yüksek verimin alındığı aktarıldı.

IRC'nin 1995 yılında Avrupa Komisyonu'nun desteğiyle, hayata geçirildiğinin belirtildiği açıklamada, aralarında AB ülkeleri, Bulgaristan, Romanya, İzlanda, İsrail, Norveç, İsviçre, Türkiye ve Şili'nin de bulunduğu 33 ülkedeki 71 IRC'nin, dünyanın en büyük teknoloji transfer ağını oluşturduğu ifade edildi.

Bu güçlü yapının ulaşabildiği firma, üniversite ve araştırma merkezlerinin sayısı ise 100 binleri aşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Belki ilgisiz bir yorum ama ülkemde işsizlik bu kadar artmışken firmalar arasında çöp çatanlık yapmak yerine işsizliği azaltacak çözümler geliştirmek daha uygun.

1 - 2 yıl da olsa gençlere iş imkanı verilmeli, tecrübe sahibi olmaları sağlanmalı.

Nasıl mı ?
Büyük-orta ölçekli şirketler proje geliştirmeli, takımlarını kurmalı ve istihdamı desteklemeli.
Falanca ülkeden mühendis, doktor, mimar, işletmeci, teknisyen getirmek daha havalı duruyor belki de onlara göre. İşte o yabancılar da bu işletmecilere dudak büküyor ama işletmeci için önemli değil neden çünkü ;
innovasyon oluyor bi yerde (?), vizyon geliştiriyorlar(!) :)

Bence de işsizlik büyük bir sorun!!

Özellikle büyük vede orta ölcrekli şirketler tecrube istiyorlar fakat okulundan yeni mezun biri için bu mümkün değil!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play