ODTÜ oyun geliştirecek

Dünyada 40 milyar Dolarlık pazar payına sahip oyun sektörüne ürünler geliştirilecek.

ODTÜ oyun geliştirecek
"Oyun Teknolojileri ve Animasyon Merkezi" hayata geçirildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent'inde, dünyada 40 milyar dolarlık pazara sahip oyun sektörü için ürünlerin geliştirileceği "Oyun Teknolojileri ve Animasyon Merkezi" (METUTECH-ATOM) açıldı.

Merkezin açılışı dolayısıyla ODTÜ Teknokenti Galyum Blok'ta düzenlenen törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürü Ziya Karabulut, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdikleri için ODTÜ yetkililerine teşekkür etti. Türkiye'de katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi konusunda Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Karabulut, "Türkiye'nin geleceğinin bilgi ve teknoloji üretimine bağlı olduğunun bilincindeyiz" diye konuştu.

Karabulut, Türkiye'de 30 teknoparkın faaliyette olduğunu, yürütülen proje sayısının 2 bin 650'ye, patent sayısının da 160'a ulaştığını bildirdi.

ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Canan Çilingir ise merkezin kurulmasında akademisyenlerden, öğrencilerden ve şirketlerden destek aldıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Herkese açık bir merkez

Merkezde, oyun ve animasyon teknolojileri alanındaki AR-GE faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve mevcut fikirlerin ticarileşmesi hedefleniyor. "Ön kuluçka merkezi" sayesinde özellikle üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların fikirlerini ekonomik değere dönüştürmelerine fırsat tanınması amaçlanıyor.

Açık çalışma ofisleri şeklinde tasarlanan birimlerde faaliyet gösterecek öğrencilerden, fikirlerini gelir elde edilebilir niteliğe kavuşturmaları bekleniyor. Merkez bünyesinde verilecek temel eğitimler, girişimcilerin ürünlerini ticarileştirmeleri sürecinde yardımcı olurken, odaklandıkları konulara yönelik özel eğitimler ise projelerini geliştirmelerinde katkı sağlayacak.

Uluslararası araştırmalarda, müzik ve sinema sektörleri küçülürken, bilgisayar oyunları sektörünün büyüdüğünün ortaya konulduğu belirtildi.

Uzmanların bugün 40 milyar dolar hacmindeki oyun sektörünün 2011 yılına kadar 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettikleri bildirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

mükemmel bir haber

Çok güzel bir gelişme. Böyle şeyleri görmek gerçekten gurur verici.

Ya şöyle Türkiye ye has bi oyun yapsalar GTA gibi mesela

Bu işe girmekte geç kalındı ama çok harika olacka inşallah.güzel tarafı üniversitelerde youn ile ilgili bölümler belki açılabilir!O zaman da öğrencilere iş düşer ne güzel..yeni bir bölüm yeni bir meslek.

bende bunu bekliyordum iste. cok guzel bir haber

cep telefonu sektöründe olduğu gibi bilgisayar oyunları sektöründede geç kalındı ama yinede çaba sarfetmek lazım ne de olsa giderek büyüyen bir pazar bir diğer faktör insanları bilgisayar oyunlarında etkileme kendi reklamını yapma olanağı daha fazla bulunuyor

güzel bir gelişme tebrik ederim, ama bir an önce başlanmalı ve hızlı ilerlenilmeli, gecikmemek gerekiyor. çünkü ne kadar gecikirse bu konuda zaten yeterince yol katetmiş diğerlerine erişmek zor olabilir..

21 yıllık bir yazılımcı olarak, Türkiyedeki harala gürele yaşam anlayışının, aceleciğin, şark kurnazlıklarının ve kısıtlı ekip çalışması ruhunun değişmeden gelişme kaydedilemeyeceği düşüncesindeyim.
Türkiye üretenin ezildiği, mütahitlerin illegal ilişkilerle semirdiği, devlet emriyle ilerlenebileneceğinin sanıldığı bir ortam olmaktan çıkmalı önce. yüksek teknoloji bürokrasi, inşaat ve pazarlama piyasası gibi işletilemez. yazılım tam bir AR-GE/yaratıcılık işidir ve bizim gibi oldu bittiye getiren toplumlarda barınamayacak, münferit kişisel başarıların çok ötesinde bir ekip, sermaye, süreç işi haline gelmiştir. seviye ve yetenek sınavıyla seçmeden ya da seçerek yazılımcı olarak öğrenim belgesi verilip mezun edilenlerin çok azı yazılımcı olarak çalışmaktadır ve sürkeli olarak yazılımcı açığı olduğu iddia edilmektedir. yani aslında piyasanın ihtiyacı yoktur, sorun yazılımcı açığı değil, mucize yaratacak yazılımcı bekleme hastalığıdır. biri gelsin güzel birşeyler yapıp ulusal gururumuz olsun, millet olarak bizi düze çıkarsın, biz de şahinlerimize binip cıstak cıstak volta atalım istiyoruz sanırım? aç ayı bile oynamazken, karın tokluğuna silikon vadisiyle mi yarışıcaz?
Terminator

40 milyar doları kafaya takıp pay kapma peşine düşenlere cahil mütahit denir. oyun sektöründe varlık göstermenin asıl motivasyonu popülerleşebilecek orjinal fikirlere sahip olmak ve yılmadan bu fikirlerin peşinden koşabilecek kadar çılgın bir teknoloji meraklısı olmaktır. 40 milyar dolardan pay kapmak için birkaç yüzbin doları gözden çıkarıp okumuş çocukları iyi bişeyler yapmaları için baskı yapacak kadrolar kurmak değildir. bunu futbolda, ticarette, politikada yapabilirsiniz ama bilim ve teknoloji çok farklıdır.

orjinal oyun alabilecek insan varmı ki ülkede oyun yapmaya kalkıyonuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir