Oğluna 3 yıl boyunca Klingon dilini öğretti!

Bir dizide ölen karakter için gazeteye ilan vermek gibi garip olaylar sadece bizde yaşanmıyor...

  • Ümit Öncel
Bu adam oğluna 3 yıl sadece Klingon'ca öğretti!
İşte Klingon'un dünyadaki barış elçisi d'Armond Speers...

Yabancı dilde eğitim uzun zamandır pek çok ülkede yaygın bir şekilde devam ediyor. Ama ABD'li bir adam bu konuda yeni bir boyut açtı. d'Armond Speers adlı adam oğluyla üç yaşına kadar sadece Uzay Yolu dizisindeki Klingon'ların kullandığı dil ile konuştu!

Bu tarz bir olayın çocuğun tüm gelişimine zarar vereceğini ve gündelik hayatta kullanacağı dili öğrenmesini zorlaştıracağını düşünebilirsiniz fakat olay biraz daha farklı. Şu anda 15 yaşında olan Alec, babasının bu ilginç merakı ve Klingonca öğretme sevdası nedeniyle garip bir şekilde ABD'de şöhrete kavuştu. Bu şöhret sayesinde ise Virgin sponsorluğunda Ay'a giden en genç astronot olmak için seçildi.

Bu sırada babası da Ultralingua adlı bir tercüme yazılımının tanıtımı için seçildi. Ultralingua adlı program pek çok dilin yanı sıra Klingon dilinde de tercüme yapabiliyor ve üreticileri programın tanıtımı için Klingonca konusunda gerçek anlamda kafayı bozmuş Speers'ı tercih etmeye karar verdiler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Klingoncayla gibi saçma sapan şeylerle uğraşacaklarına Türkçe öğrensinler Dünya dilleri arasındaki en zengin,en sanatsal dillerden bir tanesi

Klingon Açılımı :)

bende ortaokulda kopya çekmek için sümerlillerin alfabesini öğrenmiştim. Çok yakalandığım oldu ama kopya kağıdındaki şekilleri gören hocalar hiç bir anlam veremiyorlardı.

sümer alfabesi iyimiş gerçekten :)

"Klingoncayla gibi saçma sapan şeylerle uğraşacaklarına Türkçe öğrensinler Dünya dilleri arasındaki en zengin,en sanatsal dillerden bir tanesi
Dün 18:13"

Kim takıyor ki bizim TURKCHE mizi :((

"Klingonca konusunda gerçek anlamda kafayı bozmuş Speers'ı tercih etmeye karar verdiler. "

Su insanoglunun icinde beyinsizlik, ahlaksizlikta, rezillikte sinir yok.
Bu gordugumuz genetik faciasi klingon yumurtasi da dunyamizin sayili beyinsizlerinden biri olarak kendisi gibi beyinsizlerin toplanarak olusturdugu uyduruk bir dil'i beyinsizlerin kultur hazinesine kazandirmistir.
Resimde gordugumuz uzere vatandas klingonlu cevdet efendi elindeki kilictan bozma mangal demiri ile poz vermektedir.

Cloud isletim sistemi nasil bilgisayarsiz calisiyorsa boyle delilerde artik timarhanesiz dolasiyor.

bir gun uzaylılar gelirse bu cocuk iiii is yapar ya cevirmen olarak :)))

"Klingoncayla gibi saçma sapan şeylerle uğraşacaklarına Türkçe öğrensinler Dünya dilleri arasındaki en zengin,en sanatsal dillerden bir tanesi
Dün 18:13"

Kim takıyor ki bizim TURKCHE mizi :((

sen türkçe yi sewdiini mi idaa ediosun türkçeyi katleden lerden ne farkın kaldı "turkche"!!!

arkadaşlar böyleleri w32 sality virüsü gibitidir, her gördüğü dosyaya bulaşır, yakında böyle taş kafalar sadece filimlerden çıkma garip dillere yönelirlerse kimse birbiriyle anlaşamayacak...!!!

salağa bak yaaa birde çocuğunu bile kalas yetiştirmiş...!!!

"salağa bak yaaa birde çocuğunu bile kalas yetiştirmiş...!!!"

İlgi duyduğu konuya tutkuyla yaklaşmak insanı kalas yapmaz! Çizmeyi aştınız, ağzınızı toplayın.

@22 Kas 2009 1:50
Cloud tam anlamıyla bir işletim sistemi değildir. Bilgisayarsız çalışmaz, tabii eğer bilgisayar tanımın "a computing machine" ise. Yok bilgisayardan anladığın evindeki kasa ise evet bilgisayarsız çalışır ve Speers'a hakaret etmeden önce bilgilerini gözden geçirmelisin.

Sen de yorum yaz