Öğretmene, öğrenciye bedava alan adı!

Ücretsiz alan adı almak isteyen öğretmen ve öğrencilere son çağrı: Hangi uzantı ücretsiz geliyor?

Öğretmene, öğrenciye bedava alan adı

Dot TK Mart ve Nisan aylarında birer hafta süre ile yapacağı kampanyalar ile üniversite öğrencilerine .tk uzantılı alan adlarını tamamen ücretsiz olarak alma imkanı veriyor.

.TK uzantılı alan adları kayıt sistemi Dot TK, bugünden başlamak üzere yedi gün boyunca öğrencilerin ve üniversite personelinin hiçbir ücret ödemeksizin .TK alan adları alabileceğini duyurdu.

Dot TK son altı ay içinde Türkiye'de son derece önemli bir büyüme kaydetti. Bununla birlikte, Türkiye'deki internet kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında Türk web sitelerinin oranı bölgedeki diğer ülkelerin hala gerisinde. Dot TK, alan adlarını ücretsiz dağıtarak web tasarımcılarını, web programcılarını ve sistem mühendislerini web sitesi kurmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Dot TK CEO'su Joost Zuurbier, "BT sektörünün muazzam bir büyüme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Ancak bu büyümeyi kısıtlayan faktörler var. Bunların başında da öteden beri pahalı ve kayıt yapması zor olan internet alan adları geliyor. Oysa web sitelerinin temelinde tam da bu vardır, yani o web sitesinin internet üzerindeki alan adı," diyerek görüşlerini belirtiyor. "Önümüzdeki hafta (ve ayrıca Nisan ayının ikinci haftasında) öğrencilere ve araştırma personeline ücretsiz alan adları vererek, web sitesi geliştirme ve internet altyapısı konularındaki bilgilerinin artacağını umuyoruz," diye ekliyor.

Rakamlarla Türk interneti

Türkiye genelinde, toplamı 26 milyonu bulan internet kullanıcısına hitap eden 1600 web hosting şirketi ve internet servis sağlayıcısı bulunuyor. Dolayısıyla, host edilen web sitelerinin toplam sayısının internet kullanıcılarının sayısına oranı karşılaştırıldığında Avrupa bölgesindeki en düşük oran olarak ortaya çıkıyor.

Kampanya süreleri

Ücretsiz Dot TK kayıtları, üniversitelerde internet bağlantısı olan bilgisayarlardan yapılabiliyor; 5 Mart saat 00:00'da başlayacak olan uygulama 11 Mart saat 23:59'da sona eriyor. Kampanya Nisan ayında da uygulanacak ve 5 Nisan saat 00:00'da başlayıp 11 Nisan saat 23:59'da sona erecek. Alan adı almak için yapılması gerekenler ise son derece basit: www.dot.tk adresine girerek alan adı (adları) seçiliyor ve ödeme yöntemi olarak da ücretsiz üniversite seçeneği işaretleniyor. Ücretsiz Dot TK alan adları bir yıl için geçerli oluyor. Ticari marka ve özel alan adları ise bu uygulamanın dışında tutuluyor. Kullanıcı başına en fazla bir alan adı alınabiliyor.

www.dot.tk hakkında
Özel bir girişim olan Dot TK Kayıt Bürosu'nun merkezi Amsterdam'da (Hollanda) bulunmaktadır. Firmanın İstanbul, Londra (İngiltere) ve Douglas'ta (Man Adası) ofisleri vardır. Dot TK, yönetim ekibi, deneyimli personeli ve her ülkedeki çokyedekli omurgaları ile, milyonlarca kayıt tutabilmektedir.

Not: Basın bülteninden derlenmiştir.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Universite internet bağlantım yok ama bana alan adını bevavaya verdi

iletişim bilgilerinizi girmeniz yeterli DNS, İP ve Sunucu adresi seçenekleri veriyor, tek dez avantaşı kendi başına favori iconu kendisi belirliyor yeşil bir simgesi var diğer türlü güzel çalışıyor 10 dak içinde açtı ve dns ayarımı yaptı.

Ödeme seçeneklerinin içerisinde "bedava üniversite" seçeneği yok maalesef.Alan arkadaşlar nasıl aldınız acaba?Kendi sitesinde ödeme şekli olarak bedava üniversiteyi seçin diyor.Ama öyle bir seçenek yok.Kredi kartı, Pay Pal , Havale vs var.

Ben alamadım, ücretsiz seçeneği yok!

Yardım?

Şimdilik sadece üniversitedeki internet başlatısı ile alınabiliyormuş.

yok mkardeşim bu ne rezillik haberler ama site de uygulama yok ne nerden girilecek anlatılsa ya sayın coe konuşuyor türkiye de web sayfaları az diye ama böyle gömersen bişlgileri içine tabi az olur

öprenci die bişi var ordan aşağıdan seçyiorsunuz bedeva veriyor

Türkiyede internet erişimi çok pahalı olursa Türkiyede host edilen site sayısıda az olur tabiki.

kampanya günlerinde üniversitenizdeki bilgisayarlardan giriş yapıp adresinizin ödeme şeklini öğrenciler için ücretsiz seçeneğinden alabilirsiniz. Ücretsiz .tk alan adları 1 yıl süresince geçerliymiş

bu kampanyaya milli eğitimde çalışan öğretmenler de dahil mi?

.com.tr çok uzun ve bu yüzden kimse almıyor ve yaygın değil. Türkiye neden hala avrupa ülkelerinin kendi ülkelerinde kullandıkları gibi .tr kullanmıyor anlamış değilim. bir dolu kaynak .com alarak amerikaya gidiyor. Uzantıyı .tr yapıp almak için TC Kimlik no gerekmesi gerek bence. Böylece ülkemden çok büyük bir kaynak yurt dışına gitmez. Mesela makın bu .tk adını da yurtdışı bi şirket yaygınlaştırmak istiyor Türkiyede. Neden? Para tabi.. Ülkem .tr kullansa da kendi alsa bu paraları..

iyide .com .org .net olamazmı...??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play