Olay yaratan filme BitTorrent desteği!

Hacker tehdidi sonrasında yayını iptal edilen Interview filmini yayınlayacak dev bir gönüllü var!

  • Cem Şancı
O filmi BitTorrent mi yayınlayacak?

Sony Pictures'ın çektiği Interview isimli film, Kuzey Kore'nin başkanı ile dalga geçtiği gerekçesiyle, hacker'ların hedefine oturmuştu. Kuzey Kore tarafından desteklendiği düşünülen Barışın Gardiyanları isimli hacker grubu, filmin vizyona girmesi halinde sinema salonlarında filmi seyredecek insanların hayatının tehlikeye gireceğini vurgulayarak tehditler savurmuştu. Bunun üzerine Sony filmi vizyondan çekme kararı aldı ancak ABD Başkanı Sony'nin bu kararının yanlış olduğunu vurguladı.

Ancak sinema salonları da Kuzey Kore'nin tehdidinden korktukları için filmi yayınlamak istemiyorlardı. Sony sonunda çözümü, filmi internetten bedava yayınlamakta buldu, zira uzun süredir bu konuda internet üzerinden de baskı alıyordu. Filmin internetten yayınlanması, onu sansürlemek isteyen Kuzey Kore'ye ağır bir tokat olacaktı.

Fakat şimdi de şöyle bir sorun var. Hacker'lar, filmi yayınlayan sunuculara saldırarak çökertebilirler ve bu siber saldırıların sonu hiç gelmeyebilir. Sorunun çözümü içinse BitTorrent devreye girdi. P2P paylaşım ağı BitTorrent, filmin belli bir sunucuda değil, dünyadaki tüm Torrent kullanıcılarının bilgisayarlarında milyonlarca kez paylaşılması halinde hacker'ların erişemeyeceği şekilde yayınlanacağını hatırlattı ve Sony'ye filmi yayınlamak için teklifte bulundu.

Sony'nin teklife ne cevap vereceği şimdi merakla bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

mantıklı türkiyede de yayınlanabilir :)

@22 Ara 2014 20:21 Yerse tabi, ertesi gün e-devleti patlatırlar. Bu hackerlar bizdeki "lamerlere" benzemez. :)

Barışın Gardiyanları?... puahahhahay pardon ya bir anda tutamadım da kendimi :)

@22 Ara 2014 20:29 Yazarken mi okuyordun ki tutamayıp saçmaladın?

Sony film için o kadar para harcamışken neden ücretsiz olarak torrent üzerinden filmi dağıtsın? Bir sene bekleyip vizyona sokabilir.

@22 Ara 2014 22:50 1 sene sonra saldırmayacaklar sanki. Komik şey seni. :)

ne alakası var şimdi, adamın elinde öyle bir saldırı gücü varsa, tracker leri indirirsin, kimse daha o dosyayı çekemez..

Diyelim ki Sony filmi BitTorrent'e verdi, kullanıcılar filmi indirdi. BitTorrent değil belki ama, Sony'ye filmi verdiği için, yazıda belirtildiği gibi sonu gelmeyen saldırılar olabilir.

Bu siber bir savaş. Kuzey Kore resmen savaş ilan etmiş durumda. GErekli karşılıklar verilemezse şımarır ve diğer ülkelere de isteklerini sıralamaya başlar.

Viral reklam beyler bosuna gaza gelmeyin film simdiden populer oldu vizyona ciksa kosarak herkes gidecek emin olun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play