Ölen yakınlarınızın hesaplarına ulaşın!

Hayatını kaybetmiş yakınlarınızın Facebook ve diğer hesaplarına nasıl ulaşacaksınız? Açıklıyoruz!

  • Ender Duman
Ölen yakınlarınızın hesaplarına ulaşın!

Vaktimizin önemli bir kısmını internette geçirdiğimiz bu günlerde, hayatını kaybeden yakınlarımızın email ya da sosyal paylaşım hesaplarına erişmemizi gerektiren pek çok durumla karşılaşmamız mümkün. Her ne kadar can sıkıcı olsa da, miras ya da finansla ilgili sorunlara çözüm getirmek için aramızdan ayrılan yakınlarımızın hesap bilgilerine ve şifrelerine ihtiyacımız olabiliyor. Neyse ki bu bilgilere ulaşmanın yolları var.

Gmail, ölüm belgesi sunulması durumunda hayatını kaybeden kişinin hesap ve bağlantı bilgilerini yakın akrabalarına sunuyor. Sitede bu bilgilere erişmek için izlenmesi gereken yolları özetleyen bilgiler de sunuluyor. Yahoo Mail ise ölüm halinde bile kullanıcı bilgilerini paylaşmıyor. Ölen kişinin hesabına ulaşmak için tek yol mahkeme emri çıkarttırmak.

Email kadar olmasa da, sosyal medya hesap bilgileri de ölen kişinin yakınları için önemli olabiliyor. Ölen kişinin sanal varlığının devam etmesi, olmayacak yerlerde birden isminin geçmesi sevenleri için üzücü olabiliyor. Bu nedenle Facebook, eğer yakınları talep ederse, ölen kişinin hesabını bir anma sayfasına dönüştürebiliyor. Ancak kullanıcı bilgilerine erişim sağlamıyor. Twitter da benzer bir hesap temizleme hizmeti sunuyor ama yine aynı şekilde kişisel verileri açmıyor. Ama bu sosyal paylaşım sitelerinin hesaplarına erişemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu noktada yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Öncelikle, kişinin kullandığı bilgisayarları kontrol edip hesaplara bağlı bulunduğu bir tarayıcı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ya da email hesap bilgilerine ulaşıp, o şifreleri diğer hizmetlerde de kullanmayı deneyebilirsiniz. Son olarak, ölen kişinin benzer bilgileri kaydettiği diğer yerleri kontrol edebilirsiniz. Ama en iyisi şimdiden önlem alıp sevdiklerimizi bu tür sıkıntılı işlerden kurtarmak ve bu tür bilgileri bir yerlere kaydetmek olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Ölüye saygıda kalmamış arkadaş

@09 Tem 2013 16:12 saygılar....

Sormak istediğim bir şey var, yeni değiştirdiği şifresini kaydetmeyi ihmal eden, sonrada unutan ve bu yüzdende Facebook hesabına giremeyenler ne yapmalıdır. Teşekkürler.

@09 Tem 2013 16:19 Parmak at gecer

@09 Tem 2013 16:19 rica ederim.

Ölünün belki Sevgilisi olucak sonra ailesi öğrencek ölünün mezarını tekmeliyecek böyle şeyleride düşünmek lazım :D

@09 Tem 2013 16:21 Ne kadar gerikafali bi insansin? Sevgilin olmasi yasak mi suc mu?

şifrelerimi ölürüm de kimseyle paylaşmam :D

Gmail ne yatpnı sen ya ben ölsem belge getirseler anneme babama kardeşime hesabımın şifresini vereceksin yani öyle mii, Gmail hesabımı kapatıyorum :D yok tamam kapatmayayım belki lazım olur ama nadir kullanırım :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play