Ölüme giden astronotun hikayesi...

Çıktığı uzay yolculuğun sonunda öleceğini bilen astronotun trajik öyküsü tüylerinizi ürpertecek...

Ölüme giden astronotun hikayesi...
Sovyetler Birliği yetkilileri Soyuz 1'in kalıntıları arasında bulunan Komarov'un vücudundan geriye kalanları incelerken...

Vladimir Komarov uzay aracına binerken, çıkmak üzere olduğu yolculuktan sağ olarak geri dönme ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu biliyordu. Yine de onu uzay mekiğine doğru ilerlemekten alıkoymayan şey insanüstü bir cesaret değildi. Bilerek ölüme gitmesinin çok daha insani bir sebebi vardı...

1967 yılında Sovyetler Birliği'nin başkanı olan Leonid Brezhnev, devrimin 50. yılının büyük bir gösteri ile kutlanmasına karar vermiş ve bu gösteri için de Soyuz 1 adlı mekiğin uzaya gönderilmesini istemişti. Fakat mekik ile ilgili incelemelerde bulunan, dış uzaya giden ilk insan olan ve Komarov'un çok yakın dostu olan Yuri Gagarin, bu yolculuğun tehlikeleri ile ilgili 10 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. Gagarin'e göre Soyuz 1'de tam 203 adet mekanik sorun bulunuyordu. Bu sorunlar mekiğin uzayda yol alabilmesini hatta uzaya ulaşmasını bile neredeyse imkansız hale getiriyordu.

Kimse dinlemedi ve kaçınılmaz son...

Gagarin, parti liderlerine iletmesi umuduyla raporu KGB'de görevli arkadaşı Venyamin Russayev'e teslim etti ama rapor asla okuması gereken kişilere ulaşamadı. Hatta raporu görmüş olan kişilerin her biri ya rütbelerinden oldular, ya kovuldular ya da sürgüne gönderildiler. Russayev'in de akıbeti farklı olmadı.

Komarov öleceğini bilmesine rağmen o uzay mekiğine binmeyi neden kabul ettiğini Russayev'e söylediği şu sözlerle açıklamıştı: "Eğer bu uçuşa ben çıkmazsam benim yerime yedek pilotu gönderecekler". Yedek pilot ise Komarov'un en yakın dostların biri olan Yuri Gagarin'den başkası değildi. Yani Komarov, hem çok yakın arkadaşı, hem de yaşayan bir efsane olan Gagarin'in hayatını kurtarmak için ölüme gitmişti.

Yuri Gagarin ise sadece 1 yıl sonra 1968 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetti...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

pisi pisine ölmüş desene :)

Manevi boyutunu geçtim, maddi olarak devletin bir astronot yetiştirmek için harcadığı para ve zaman boşa gitmiş oldu. Tabii o zamanlar için bu hiçbir şeydi...

yazık olmuş diyecem ama :))

madem onun gitmeyi redetme hakkı vardı sorunların farkında olan yedeği yurininde gitmeyi redetme hakkı olacaktı.

off o nası bir medeni cesarettir aman allahım

vahvah tühtüh

Başarısız bir uzay yolculuğu olacağı biline biline denemenin,ne anlamı var.
Bir de uyarı yapanları susturdular.belkide başarısız olunsun,iktidar değişsin diye yapılan bir oyundu,mutlaka altında koltuk kavgası vardır.
Yazık ki;olan yine namuslu kişilere oldu
Arkadaşlar !
Doğru soruyu sormazsanız,Doğru cevabı alamazsınız.

Aynı şeyi NASA'da yaptı! Bazen geri dönmek daha fazla şey kaybettireceği için ne yazık ki insanların hayatı tehlikeye atılıyor ve böyle yitip gidiyorlar.

Challenger Uzay Mekiğinin kalkışı hava şartları nedeni ile defalarca ertelenmişti. NASA'nın üzerinde bu ertelemelerden dolayı büyük bir baskı oluştu. Challenger Uzay Mekiği kalkacağı zaman buzlanma vardı ve katı yakıt motorlarında bulunan ısıya dayanıklı bir conta buzlanma nedeni ile hasar görmüştü bunu konunun mekiğin infilak etmesine neden olabileceğini o sıralarda NASA'da çalışan bir mühendis belirtmiş ve yetkilileri uyarmıştı ancak NASA uçuşun tekrar erteleneceğinden ve kendilerine yapılan ödeneğin kesilebileceğinden bunu kabul etmediler ve sorun olmayacağını söylediler. Uçuşun 73. snde bu contadan kaynaklanan sorun sebebi ile katı yakıt motorunun kenarından dışarı sızan alev sıvı yakıt tankına temas edip infilak etmesine sebep oldu.

Haberden çok yorumlar tüyler ürpertici. Bir insanın dostu için bunu yapabileceğine inanmıyorlar mı insanlar yoksa oturup konuşmak gerçekten bu kadar kolay mı? Ben de dostum için ölüme giderdim eğer böyle bir durumda olsaydım. Evet oalyın ardından başka şeyler var ama yazıda öne gelen şey bir astronotun neden ölümü bile bile seçtiği. İnsanlar hissizleşmiş. Hassasiyetimizi kaybetmişiz.

o zaman soğuk savaş diye bişey var. o mekik Komarov veya Gagarin olmadan bile bi şekilde içinde bir insanla uzaya çıkacaktı.

bir yetkili,
eğer yapılmasını istediği şeyi kendisi yapmaya cesaret edemiyorsa o bir lider değil fırsatçı asalak bir şerefsizdir.
oğluna, akrabalarına çürük raporu aldıran veya torpilli askerlik yaptıran ama sıradan vatandaşların çocuklarını çatışmaya yollayıp öldürterek kendini huzuru sağlayan kahraman göstermeye çalışanlar gibi.

Yazık olmuş adama.

la bi yürü gagarin:)))))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir